Žádné sexuální využití. Soud zamítl žalobu muže, který se objevil na albu kapely Nirvana

Soud v kalifornském Los Angeles v pátek zamítl žalobu muže, který se coby čtyřměsíční mimino objevil na obálce alba Nevermind kapely Nirvana. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters. Stěžovatel Spencer Elden tvrdil, že ho tvůrci alba sexuálně využili.

Soudce Fernando Olguin uvedl, že Elden s žalobou čekal příliš dlouho vzhledem k tomu, že o tom, že nahý chlapeček plavající za dolarovou bankovkou na háčku je on, věděl více než deset let.

Elden požadoval odškodné nejméně 150 000 dolarů (3,7 milionu korun) od každého, kdo se na produkci alba podílel, od samotných hudebníků přes fotografa po nahrávací a distribuční společnosti.

V roce 2013 udělal rozhovor o fotografii s tehdy dvanáctiletým Eldenem časopis Rolling Stone. Elden v něm řekl, že „na ní asi vydělá nějaké peníze“. O tři roky později se nechal vyfotit pod vodou, ovšem oblečený do šortek a s nápisem „Nevermind“ vytetovaným na hrudníku. V žalobě, kterou podal loni v srpnu, nicméně tvrdil, že kvůli fotografii zažívá nepohodu, ztratil schopnost učit se a dlouhodobě nedokáže prožívat radost ze života.

Agentura Reuters uvedla, že Eldenův právník v sobotu na žádost o komentář rozsudku nereagoval. „Máme radost, že tento neopodstatněný případ rychle dospěl do konce,“ řekl advokát obžalovaných Bert Deixler.

Na albu Nevermind je například skladba Smells Like Teen Spirit. Prodalo se ho více než 30 milionů kopií.

Eldenovi rodiče za snímek dostali jednorázovou platbu 200 dolarů a nikdy nepodepsali žádnou smlouvu na její využití. Elden řekl, že v minulosti se opakovaně a v přátelském duchu obracel na členy kapely, nikdy se mu však nedostalo odpovědi.

Tagy: