Česká iniciativa nákupu munice pro Kyjev slaví úspěch. Nizozemsko přidá 100 milionů eur

K české iniciativě nákupu dělostřelecké munice pro Ukrajinu ze zemí mimo Evropskou unii by se podle odhadů premiéra Petra Fialy (ODS) mohlo připojit až 15 států. Nizozemský premiér Mark Rutte oznámil, že jeho země přispěje 100 miliony eur (asi 2,5 miliardy korun). Vedle toho svoji podporu ohlásila také Francie. Prezident Emmanuel Macron navíc ohlásil vznik koalice pro dodávky raket napadenému státu.

Oba premiéři v pondělí hovořili s novináři v Paříži po skončení summitu o pomoci Ukrajině, který svolal francouzský prezident Macron. Nákup a dodání munice by podle Fialy mělo proběhnut v následujících „týdnech až měsících“.

ČTĚTE TAKÉ: O míru by se mělo jednat na Slovensku, říká Pellegrini. Válku vidíme realisticky

„V průběhu jednání se řada států k (české) iniciativě přihlásila nebo mně v kuloárech kolegové říkali, že o ní rychle budou jednat. Myslím, že nakonec tato akce bude mít velkou podporu, odhaduji to tak na 15 států, uvedl český premiér v Paříži po pondělní vrcholné schůzce.

„Zadržování a zastavení Ruska co nejdál od našich hranic je mnohem lepší variantou, než kdyby Rusko přišlo na slovenské hranice a mělo chuť postupovat dál,“ vysvětlil důvody ke zvýšení zbrojní kapacity Fiala na sociální síti X. „Odhodlání čelit ruské agresi a podporovat Ukrajinu v jejím spravedlivém boji se ukázalo jako velmi silné,“ poznamenal.

Myšlenku nakoupit ve třetích zemích stovky tisíc kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu bránící se ruské invazi poprvé veřejně oznámil český prezident Petr Pavel na Mnichovské bezpečnostní konferenci v polovině února. Podle Pavla má Česko možnost v nejmenovaných zemích mimo EU nakoupit až půl milionu dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů a 300 tisíc kusů ráže 122 milimetrů.

Britský list Financial Times s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že nákup by měl stát 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun). České úřady částku nepotvrdily, ani neuvedly, z jakých zemí má ČR dotyčnou munici možnost nakoupit.

Macron ohlásil koalici pro nákup raket

Francouzský prezident po jednání rovněž oznámil vznik koalice pro dodávky raket středního a dlouhého doletu Ukrajině. Francie se podle něj připojí i k české iniciativě nákupu munice.

„Evropané se domnívají, že porážka Ruska je nezbytná pro bezpečnost Evropy,“ zdůraznil také Macron. „Není však shoda na vyslání spojeneckých vojáků na Ukrajinu, vyloučit však nelze nic,“ dodal.

Tagy: