Záhadné zápaly plic z Číny zasáhly Evropu. Ministerstvo zjišťuje, zda máme dost antibiotik

V Číně sílí sezóna respiračních onemocnění

Zápaly plic způsobené bakteriemi, které v poslední době ve větších počtech u dětí zaznamenali v Číně, se podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka objevily v jednotkách případů i v Evropě. ČR proto prověřuje dostupnost typu antibiotik, která na ně účinkují. Novináře chce informovat za týden na tiskové konferenci.

Bakterie Mycoplasma pneumoniae se běžně v Evropě vyskytuje, jde o respirační patogen. Způsobuje příznaky podobné viróze, jako jsou zánět horních cest dýchacích, horečka či bolesti svalů, ve vážnějších případech zápaly plic zejména u dětí nad pět let a seniorů.

ČTĚTE TAKÉ: Nemocných s chřipkou a covidem raketově přibývá. Blížíme se epidemii, varují hygienici

Situaci podle náměstka sleduje Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC), informace si z Číny vyžádala i Světová zdravotnická organizace (WHO). „Jsou případy hlášené z Francie, Holandska a dalších států. Jedná se o jednotky,“ uvedl Dvořáček s tím, že lze těžko rozlišit, zda jde o onemocnění touto bakterií, nebo jinou, která je v ČR běžná. „Co vidíme v nemocnicích, nejsou žádné signály o nárůstu a vzniku nějaké epidemie,“ dodal.

Podle odborníků se Čína po úplném uvolnění protiepidemickch opatření souvisejících s covidem potýká s nárůstem jiných nemocí podobně jako loni na podzim Evropa. Infektolog Marek Štefan z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny Fakultní nemocnice v Motole na sociální síti X napsal, že proti klasickým zápalům plic, které způsobuje například bakterie pneumokok, je nyní probírané onemocnění obvykle mírnější. Na vážnější se používá typ antibiotik, takzvané makrolidy.

„Zejména v Asii však stoupá rezistence na makrolidy, lékem volby je pak doxycyklin nebo alternativně fluorochinolony,“ uvedl Štefan. Antibiotická resistence je odolnost bakterie na konkrétní antibiotikum, která se může v Asii a Evropě lišit. „Každopádně na mykoplazmu nepůsobí peniciliny ani další ATB ze skupiny beta-laktamů,“ dodal.

Čínská vláda tento týden oznámila sérii opatření, která mají bránit dalšímu šíření respiračních onemocnění v zemi. Cestujícím přijíždějícím do Číny by se měla na hranicích změřit teplota, přísnější prevence a kontroly by měly být také ve školách a v domovech pro seniory, uvedla podle agentury DPA čínská vláda. Čína i Světová zdravotnická organizace (WHO) v minulosti čelily kritice týkající se nedostatečné transparentnosti při informování o prvních případech covidu, které se vyskytly ve městě Wu-chan na přelomu let 2019 a 2020.

ECDC proto pravidelně monitoruje informace ve veřejném prostoru i v zemích mimo Evropu. Ve svém hlášení z pátku minulého týdne k případům zápalů plic u dětí v Číně sdělilo, že čínská národní zdravotní komise informovala o případech 13. listopadu, 23. listopadu pak doplnila další informace na žádost WHO.

„Od května byl v Číně detekován nárůst ambulantních konzultací a hospitalizací dětí do nemocnic kvůli Mycoplasma pneumoniae a od října 2023 kvůli RSV, adenoviru a viru chřipky,“ konstatovaly podle ECDC čínské zdravotní orgány. Nezaznamenaly žádné nové nemoci ani netypické projevy. Nárůst je podle nich dřívější, než je v chřipkové sezoně obvyklé, ale vzhledem ke zrušení proticovidových opatření to odborníci očekávali.

Epidemiolog Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS už dříve upozornil, že není možné vyloučit, že záhadný virus v Číně náhodou není počátkem nějaké další nepříjemné události, která může mít celosvětový dopad. Podle Prymuly jsme se navíc nepoučili z pandemie koronaviru. „Některé věci jsme vylepšili. Máme takovou digitalizaci, že jsme schopni v on-line režimu sledovat kapacitu systému, ale jinak se systém nějak dramaticky nepřipravil a personálně jsme na tom dokonce hůř než předtím,“ varoval.

Sledujte celé vyjádření epidemiologa Romana Prymuly k záhadnému viru z Číny:

Tagy:
onemocnění Čína Jakub Dvořáček respirační onemocnění antibiotika Ministerstvo zdravotnictví České republiky bakterie zdravotnictví Zápal plic Mycoplasma pneumoniae