CNN Prima News onemocnění

onemocnění

Výpis příspěvků ke štítku „onemocnění“

Vzácná nemoc brání malému Damiánkovi v chůzi. Pomoci mohou ortézy, pojišťovna je však nehradí

Šest let čekala Daniela na to, až lékaři zjistí, proč jejího syna Damiánka neustále trápí zdravotní komplikace. Odpovědi se jí dostalo v den, kdy by za jiných okolností šel Damiánek poprvé do školy: syndrom ZTTK. Kvůli extrémně vzácnému a závažnému multisystémovému onemocnění se dnes o 9letého chlapce musí maminka starat 24 hodin denně. Damiánek dosud sám plně nechodí, pomoci by však mohly speciální ortézy. Ty, které jsou dostupné v Česku, však nejsou vhodné – a ty ze zahraničí pojišťovna nehradí. Daniela se proto obrátila s prosbou o pomoc na veřejnost.

PŘEHLEDNĚ: Před čím a v jakém období se očkovat? Seznam pro děti i dospělé

Povinná, doporučená, dobrovolná či mimořádná. Vyznat se v očkováních, která musí člověk v průběhu života podstoupit, je pro mnohé velmi náročné. Často se navíc zdravotní pojišťovny rozhodnou podpořit nové vakcíny proti nezvyklým nemocem. Kdy a jakou vakcinací musí povinně projít děti? A proti jakým nemocem si mají nechat vpravit vakcínu dospělí – včetně přeočkování? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled očkovacích kalendářů.

Převratné změny v léčbě nádorů pomáhají častěji přežít. O pacienty se ale nemá kdo starat

Krevních nádorů v Česku neustále přibývá, každou hodinu a půl řeší lékaři nový případ pacienta s tímto typem rakoviny. Díky moderním lékům a novým metodám přežívá čím dál více nemocných – chybí však zdravotní sestry a další odborníci, kteří se o hematologické pacienty starají. Stejně tak přestává stačit kapacita lůžkových zařízení. S tímto problémem se lékaři nepotýkají jen v tuzemsku, ale v celé Evropě.

Chřipka zastínila covid. Počet nemocných raketově roste, v jakých skupinách nejvíce?

Počet akutně respiračních infekcí v České republice raketově roste. Nejvíce se lidé nakazí chřipkou, a jak vyplývá z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ), její detekce se pohybuje nad epidemickým prahem. Největší nárůst odborníci zaznamenali zejména u dětí, pokles naopak evidují u seniorů ve věku nad 65 let. Na druhé straně se v podstatně menší míře vyskytuje covid. Jak se proti onemocnění bránit a jaké jsou příznaky?