CNN Prima News onemocnění

onemocnění

Výpis příspěvků ke štítku „onemocnění“

Překvapivé zjištění: Vědci odhalili souvislost mezi nočními můrami a výskytem demence

23. září 2022 09:44

Lidé, kteří mají noční můry alespoň jednou týdně, mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že u nich dojde k rychlejšímu poklesu kognitivních funkcí a s přibývajícím věkem jim hrozí větší riziko demence. Vyplývá to ze studie, o které informoval list The Guardian. Pokud se závěry výzkumu potvrdí, mohl by nakonec vést k novým metodám odhalení této choroby a včasnému lékařskému zásahu, který by zmírnil rychlost duševního úpadku.

Peníze lidem za zdravý životní styl? Experti řekli, jak ucpat finanční díry ve zdravotnictví

8. září 2022 06:49

Každá koruna, dolar nebo euro vynaložené na prevenci se nakonec vrátí dvanáctinásobně. Investice do prevence jsou proto naprosto zásadním nástrojem nejen pro dlouhodobou finanční udržitelnost českého zdravotnictví, které bude v příštích letech čelit negativním důsledkům stárnutí populace. Shodli se na tom experti z mnoha evropských zemí, kteří vystoupili v rámci panelové diskuse na mezinárodní konferenci Ekonomika prevence, pořádané Zdravotnickým deníkem v pražském hotelu Corintiha Towers.

Neustále omdlévá a v posteli tráví 23 hodin denně. Žena si vyslechla překvapivou diagnózu

6. září 2022 09:56

Osmadvacetiletá Lyndsi Johnsonová žijící ve městě Bangor v americkém státě Maine začala trpět bolestmi břicha a zad v říjnu 2015. Postupem času se problémy zhoršily – Lyndsi začala zvracet a omdlévat až desetkrát během jednoho dne. Lékaři jí v únoru 2022 diagnostikovali syndrom posturální tachykardie (POTS), což je chronická nemoc projevující se závratěmi a únavou. Američanka se skoro nemůže postavit a v posteli tráví až 23 hodin denně.

Enormní výskyt neštovic: Nakažených je osmkrát víc než loni, varují jihomoravští hygienici

11. července 2022 10:07

Hygienici v Jihomoravském kraji letos evidují u dětí osmkrát více případů planých neštovic, než tomu bylo ve stejném obdobím loňského roku. Od začátku ledna do 10. července zaznamenali 5 303 případů. O rok dříve jich v tuto dobu bylo 625. Informovala o tom ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní se v 80 procentech případů děti nakazily ve škole. Neštovice jsou infekční virové onemocnění projevující se svědivou vyrážkou. Šíří se vzduchem nebo kontaktem s nakaženým.

Jediný pohyb, který Honzovi zůstal, je pohyb očí. S onemocněním ALS bojuje už čtyři roky

16. června 2022 06:58

Do života Markéty (47) a Honzy (46) Anýžových vstoupila před čtyřmi lety krutá nemoc. Honzovi diagnostikovali vážné nervosvalové onemocnění a pro rodiče, kteří vychovávají dvě dospívající děti, to byla rána z čistého nebe. Honzův stav se stále zhoršuje, v současné době už jeho tělo nefunguje a dokáže ovládat pouze oči, i když jeho mysl jinak nedoznala úhony. Manželka Markéta svěřila CNN Prima NEWS velmi emotivní příběh o tom, jak nemoc postupně připravila jejího manžela o veškerý pohyb i samostatnost.

Tříletý Lukášek trpí vzácnou nemocí, zřejmě jako jediný v Česku. Co bude dál, rodina neví

3. června 2022 06:32

Lukášek byl vymodlené miminko a celá rodina se na děťátko moc těšila. Nic nenasvědčovalo tomu, že by se chlapeček měl narodit s jakýmkoliv postižením. Problémy se však začaly dostavovat hned po jeho narození. Lukášek má sluchové potíže, těžkou oční vadu a předčasně srostlé lebeční švy. Hlavní diagnózu se ovšem rodiče dozvěděli až po roce. Chlapec má extrémně vzácné onemocnění, se kterým se v Čechách dosud žádné další miminko nenarodilo. Jeho rodina teď prosí o pomoc.

Proč je důležité nechat si vyšetřit štítnou žlázu ve chvíli, kdy plánujete rodinu?

7. května 2022 12:46

Štítná žláza je životně důležitý orgán, který, pokud správně nefunguje, může způsobit celou řadu zdravotních problémů. Zdravá štítná žláza vytváří tolik hormonů, kolik tělo pro své fungování potřebuje. Dojde-li k poruše funkce tohoto orgánu, je potřeba zahájit léčbu. Na pozoru by se měly mít zejména ženy. Jak poznat, kdy je nejvhodnější doba nechat si zkontrolovat štítnou žlázu, a jaké varovné příznaky bychom rozhodně neměli podceňovat? CNN Prima NEWS oslovila lékařku Andreu Kačenkovou z laboratoře SYNLAB.