Záhadný zápal plic v Číně znepokojuje WHO. Dejte nám víc informací, žádá organizace

Lidé v Číně začínají nosit roušky z obavy před neznámým virem

Epidemiolog Roman Prymula o záhadném viru v Číně a nedostatku vitaminu D

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyjádřila znepokojení nad aktuálním nárůstem respiračních onemocnění v Číně a zemi požádala, aby jí poskytla o těchto chorobách podrobné informace. Čínské úřady na tiskové konferenci 13. listopadu informovaly, že respiračních onemocnění v zemi přibývá.

„WHO poslala Číně oficiální žádost o podrobné informace o nárůstu respiračních onemocnění a hlášených ohniscích zápalů plic u dětí,“ uvedla WHO na sociální síti X. Mluvčí organizace agentuře AFP sdělil, že doporučuje dodržovat běžná opatření snižující riziko infekce.

ČTĚTE TAKÉ: Žádné přestávky na jídlo, žalovali zdravotníci Nemocnici Na Homolce. Spor míří k mediátorovi

Čínské úřady podle zprávy WHO tento vyšší počet nemocných přičítají zrušení protipandemických opatření v souvislosti s covidem a oběhu choroboplodných zárodků, které způsobují známé nemoci od chřipky přes zápal plic po zmíněný COVID-19.

Čína i WHO v minulosti čelily vážným otázkám ohledně transparentnosti informování o prvních případech covidu-19, které se vyskytly ve městě Wuhan na přelomu let 2019 a 2020, podotýká Reuters.

Vhodná opatření

WHO ve středeční zprávě uvedla, že zaznamenala výskyt zápalu plic bez určeného původu u dětí v severní Číně. Podle organizace není jasné, zda tyto případy souvisejí s celkovým nárůstem respiračních infekcí, který čínské úřady už nahlásily, nebo se jedná o nové propuknutí nemoci.

Zdravotnická organizace uvedla, že Čínu požádala o dodatečné epidemiologické a klinické informace a laboratorní výsledky z těchto ohnisek nákazy. Požádala také Peking o další data, pokud jde o trendy v cirkulaci známých patogenů a aktuální zatížení systémů zdravotní péče.

WHO současně obyvatelům Číny doporučila, aby dodržovali vhodná opatření ke snížení rizika onemocnění respiračními chorobami – včetně očkování, udržování odstupu od nemocných, pobytu doma v případě nemoci, vyšetření a lékařské péče podle potřeby, nošení roušek, častého větrání a pravidelného mytí rukou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Prymula popsal problémy při nadměrném užívání léků

Tagy: