Zájem o brigády před Vánoci roste, firmy jich ale nabízejí méně. Kde se dá ještě uspět?
Češi jsou národem brigádníků. Před Vánoci si tak pravidelně přivydělávají nejen studenti, ale třeba i senioři. Vydělat si můžou i dvě stovky za hodinu. Jenže i když je zájem velký, firmy potřebují brigádníků čím dál méně, a to zejména kvůli automatizaci. Přesto se i nyní dá ještě brigáda sehnat.
Příprava balíčků, přeprava nebo práce na pokladně. Firmy před Vánoci opět shánějí tisíce brigádníků. „Posilujeme prodejní síť zhruba o 10 procent. Výraznější nárůst je v našem centrálním skladu. Najíždíme na třísměnný nonstop režim,“ řekl pro CNN Prima NEWS ředitel marketingu společnosti Planeo Dominik Dolejš.
ČTĚTE TAKÉ: Nejbohatší Češi a Slováci investují do zlata. Lidé ho plánují dávat jako dárek k Vánocům
„Pravidelně hledáme stovky brigádníků, nejčastěji pro naši pobočkovou síť. Odměna se pohybuje až okolo 160 korun za hodinu,“ sdělila tisková mluvčí Alza.cz Eliška Čeřovská.
Čtěte také
Právě v logistice a obchodech před Vánoci každoročně pracuje víc než polovina všech brigádníků. Práce se dá ale sehnat i jinde a na kratší dobu. „V předvánočním období se samozřejmě častěji obsazují krátkodobé brigády a přivýdělky. Jedná se o horizont několika týdnů do Vánoc, potažmo jednoho měsíce. Jsou tam i řemeslné a manuální práce. Dlouhodobě obsazované brigády jsou například v administrativních nebo dělnických činnostech,“ uvedl analytik pracovního trhu společnosti Jobs.cz Tomáš Ervín Dombrovský.
Sehnat přivýdělek je 14 dní před Štědrým večerem těžší než před měsícem. Na pracovních portálech ale i tak stále visí stovky inzerátů. „Často se jedná o firmy, kterým odpadnou zaměstnanci kvůli chřipce či jinému onemocnění. Případně měly domluvené brigádníky předem, ale ti z nějakého důvodu nenastoupili,“ popsal datový analytik webu JenPráce.cz Michal Španěl.
Zájem o brigádníky klesá
Brigádníci si letos zpravidla vydělají mezi 160 a 200 korunami za hodinu. Nejlépe jsou na tom třeba kurýři nebo skladníci. Podle zjištění portálu iDNES Premium ale letos zájem firem o brigádníky klesl o zhruba desetinu. „Velmi pravděpodobně dochází u některých činností k automatizaci, například v logistice. Tyto typy činností se už neobsazují tak často,“ přiblížil Dombrovský.
Čtěte také
„Existují sektory, které mají poptávku extrémně silnou a o Vánocích je ještě vyšší, například gastro. Na druhou stranu pak máme logistiku, kde situace prošla nějakým vývojem a není třeba mít vše zařízeno přes lidi,“ souhlasí hlavní ekonom společnosti Portu Jan Berka.
Zájemců o brigádu je naopak o 10 až 20 procent více než loni.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Pohonné hmoty v Česku zlevňují. Pokles cen by měl pokračovat i přes Vánoce