reklama

Zákaz dovozu českého piva do Ruska za trest? Tuzemské pivovary by to příliš nepoškodilo

Více než do Ruska vyvážejí české pivovary do Německa nebo na Slovensko.
Zdroj: AP

Pokud Moskva skutečně zakáže dovoz piva z Česka, jak se v posledních dnech proslýchá, pro pivovary to nijak razantní rána nebude. Už v současnosti se vyrábí miliony hektolitrů piva přímo v Rusku a navíc ani samotný export není nijak zásadní.

reklama

Jedním ze dvou českých pivovarů, který do Ruska nejčastěji exportuje, je Královský pivovar Krušovice. Od roku 2008 je součástí nadnárodní skupiny Heineken. Oblíbených českých značek je ale samozřejmě víc, proto se v posledních dnech množí informace o tom, že jednou z ekonomických sankcí, kterou chce Kreml potrestat Prahu kvůli vyhoštění svých diplomatů, bude zákaz dovozu piva.

Vyvážíme spíše do Německa

„Samozřejmě jakékoliv omezení by nás negativně ovlivnilo,“ říká mluvčí pivovarské skupiny Heineken v České republice Dita Vašíčková. Jak ale ukazují detailní statistiky, vývoz českého piva do Ruska není nijak zásadní. Předloni se z Česka vyvezlo celkově 5,3 milionu hektolitrů piva, z toho do Ruska zamířilo jen 378 tisíc hektolitrů, což je mnohem méně než do Německa nebo na Slovensko.

Podíl exportu na celkovém výstavu pivovarů je pouhých 2,5 %. „I proto by případný ruský zákaz nebyl nijak zásadní. Některé firmy to bolet bude, ale celkově to české pivovarnictví nijak neohrozí,“ domnívá se výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

Pivovary vyrábějí i v Rusku

Pivovary si navíc vypomáhají licenční výrobou přímo v Rusku. Třeba Velkopopovického Kozla se tam v roce 2019 uvařilo 1,84 milionu hektolitrů, což je podstatná část piva, kterou skupina Plzeňský Prazdroj ročně v Rusku prodá.

Více než do Ruska vyvážejí české pivovary do Německa nebo na Slovensko.
Více než do Ruska vyvážejí české pivovary do Německa nebo na Slovensko.
Zdroj: AP

K tématu

Tagy: krize Český svaz pivovarů a sladoven Martina Ferencová export diplomaté Rusko pivo Krušovice Heineken Dita Vašíčková
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Cestování

PŘEHLEDNĚ: Co budete potřebovat, abyste v létě mohli cestovat. Kdy bude covid pas?

PŘEHLEDNĚ: Co budete potřebovat, abyste v létě mohli cestovat. Kdy bude covid pas?

Cestování v letošním létě získává konkrétnější obrysy. Od června začne fungovat národní aplikace, která bude potvrzovat neifekčnost jedince a od července by se měla propojit s celoevropským covid pasem. V zásadě musí člověk splňovat jednu ze tří podmínek – očkování, test nebo prodělání covidu v určité lhůtě. Jak tedy bude cestování v příštích měsících vypadat?

Recept na covid: Česko mělo celoplošně testovat dřív, Dánsko díky tomu nemoc zkrotilo
Cestování do okolních zemí bude očkovaným umožněno už v sobotu, potvrdil Kulhánek
reklama
reklama
Bartoš: Názory na migraci a Evropskou unii už jsem změnil. Byla to mladická rebelie

Rozhovor

Domácí zpravodajství

Benešová šla za hranu, zní z opozice po konci Zemana. Vystrčil mluví o ohrožení svobody
Pepson Snětivý: Karel IV. byl největší osobností našich dějin. Z Prahy chtěl nový Řím
Po vyléčení z covidu si bude možné zajít do hospody půl roku bez očkování či testu
Další články
reklama
reklama