CNN Prima News export

export

Výpis příspěvků ke štítku „export“

České zbraně mířily do Ruska, sankcím navzdory. Víme o tom, potvrdili zástupci firem

I přes uvalení unijních sankcí míří do Ruska tisíce zbraní ze Západu včetně České republiky, informovaly investigativní portály The Insider a Investigace.cz. Například zboží České zbrojovky putuje do země, která před více než dvěma lety napadla Ukrajinu, přes jejího partnera v Turecku. Tuzemská firma na zjištění okamžitě reagovala, potvrdil redakci CNN Prima NEWS její manažer pro vnější vztahy Radek Hauerland. Celkem se mělo do Ruska od února 2022 dostat okolo 13 tisíc západních zbraní a téměř devíti milionů kusů střeliva.

Plná ústa Green Dealu a mák dovážíme z Austrálie, říká expert. Ten český míří do Ruska

V pěstování modrého máku patří Česko k absolutní světové špičce. Zhruba 85 procent této komodity jde na vývoz, mimo jiné také stále do Ruska. Pěstitele, kteří tam vyvážejí, za to kritizuje Svaz obchodu. Kvůli válce na Ukrajině jim vzkazuje, že si za mák berou krvavé peníze. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ujistil, že jde o soukromé aktivity pěstitelů, nikoliv státu.

Zlaté české ručičky. Tuzemské hry válcují i filmovou tvorbu, studia hlásí miliardové obraty

Českým hrám se daří. Za rok 2022 hlásí tuzemské herní společnosti obrat v celkové výši 7,52 miliard korun, oproti „covidovému“ ročníku jde o šestiprocentní nárůst. Vyplývá to ze statistik, které v pátek zveřejnila Asociace českých herních vývojářů na konferenci Game Developers Session. Nadále platí, že videohry jsou největším českým kulturním exportem – drtivá část kupní síly je v zahraničí. Co do výše obratu tak nechávají tuzemskou filmovou a seriálovou produkci daleko za sebou.

Ruská vojenská základna na Krymu v plamenech. Běžná nehoda, tvrdí okupanti

Na ruské vojenské základně v Simferopolu vypukl požár. Rusové ho označili za běžný, snímky z místa ale působí jinak. Úspěch ukrajinské protiofenzivy nutí Rusy změnit obrannou taktiku, uvedli analytici z Institutu pro studium války (ISW). Letouny britské Royal Air Force (RAF) byly vyslány na ochranu lodí, které převážejí obilí v černomořské oblasti. Ukrajinské jednotky dosáhly taktických úspěchů v Záporožské oblasti a u Bachmutu, uvedli analytici z ISW. Ruské úřady tvrdí, že ve čtvrtek zneškodnily několik ukrajinských dronů na vlastním území.

S obilnou dohodou může jít ke dnu i řada lodí. Expert popsal, kdo ze situace vytěží nejvíc

Situace v Černém moři je vážná a může dojít k eskalaci. Rusové a Ukrajinci si mohou začít navzájem ve velkém potápět lodě, upozornil ve vysílání CNN Prima NEWS bezpečnostní expert Lukáš Visingr. Reagoval tak na čtvrteční oznámení Ukrajiny, že bude všechny lodě plující do ruských a okupovaných přístavů považovat za vojenský cíl. Jde o reciproční opatření ke stejnému kroku Ruska. Dodal, že ze vzniklé situace mohou více než Rusko těžit Ukrajinci.

Český export se z covidu ještě nevzpamatoval. Vládní podpora kulhá, stěžuje si Jakubský

Je třeba posílit ekonomickou diplomacii a vyčlenit víc peněz na podporu exportu, upozorňuje viceprezident Hospodářské komory ČR Radek Jakubský. Podle něj české vývozce poznamenala pandemie covidu a současný stav se stále nepodařilo vrátit na původní úroveň. Pokud jde o ekonomickou diplomacii, Hospodářská komora očekává, že prezident Petr Pavel naváže na práci svých předchůdců. Jednou z cest podpory českých exportérů by měly být i zahraniční mise s představiteli vedení země, 12. března například zavítá ministr přůmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) s podnikateli do USA.

Prymula: Regulace reexportů léčiv je nutná, měla být už dávno. Nedostatky skončí až v dubnu

Pravidla pro reexporty léčiv se měla zpřísnit už dávno. V souvislosti s aktuálním nedostatkem léčiv na tuzemském trhu to ve vysílání CNN Prima NEWS konstatoval bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Zkritizoval především současnou praxi, kdy některé subjekty využívají k vlastnímu obohacení rozdílné ceny léčiv v jednotlivých evropských zemích. Ministerstvo zdravotnictví minulý týden oznámilo, že v regulacích přitvrzuje. Chybějící druhy antibiotik se podle epidemiologa do regálů lékáren vrátí v dostatečném množství až v dubnu.

Kanada Evropu nespasí. Nemáme pro LNG infrastrukturu, zchladil Scholze Trudeau

Německý kancléř Olaf Scholz jednal v pondělí v Montrealu se svým kanadským protějškem Justinem Trudeauem o alternativních zdrojích energie pro Německo. Žádné jasné odpovědi se ale nedočkal. Trudeau sice připustil, že dodávky LNG do Německa jsou teoreticky proveditelné. Jedním dechem ale dodal, že v Kanadě neexistuje infrastruktura, jak zkapalněný zemní plyn dostat ze západních částí země, kde se těží, na východ, odkud by mohl být exportován do Evropy.