CNN Prima News základní škola

základní škola

Výpis příspěvků ke štítku „základní škola“

Chybějící místa na školách? Je to mnohem horší než na papíře, přiznávají starostové

Skutečný stav kapacit mateřských i základních škol na tom může být mnohem hůře, než tvrdí nová prognóza od Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR). Ačkoliv některé pražské části nyní tak tak stíhají odbavovat poptávku, situace je neudržitelná, přiznali v rozhovoru pro CNN Prima NEWS jak starosta Prahy 9 Tomáš Portlík, tak jeho kolega z Prahy 6 Jakub Stárek (oba ODS). Problémem není jen pomalá výstavba nových škol, ale také nedostatečné financování či částečně i nápor ukrajinských dětí. „Abychom stavěli školu papírově 10 let, to je za mě naprosto neuvěřitelný proces,“ podotkl Portlík.

Kam s dětmi? Nové školy vznikají pomalu, papírování trvá i deset let. Výstavba pak dva roky

Pražské školství stojí před černým scénářem. V roce 2050 bude chybět přes 12 tisíc míst v mateřských a 18 tisíc židlí na základních školách. Před hrubě nepříznivým vývojem v metropoli varuje prognóza Institutu plánování a rozvoje Prahy, kterou má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Řešení? Obtížné, chybí peníze. A než vznikne nová škola, může uběhnout klidně i celá dekáda. „Získat stavební povolení není dnes nic jednoduchého. Papírování trvalo přes deset let. Následná stavba dva a půl roku,“ přiblížil svou zkušenost televiznímu štábu Tomáš Portlík (ODS), starosta Prahy 9.

EXKLUZIVNĚ: Obří průšvih. Pražské školy a školky nebudou mít místa pro desetitisíce dětí

Praha se řítí do kolosálního průšvihu. V roce 2050 bude chybět téměř 19 tisíc míst na základních školách a přes 12 tisíc ve školkách, pokud nedojde co nejrychleji k výstavbě nových budov. Poukazuje na to rozsáhlá prognóza, kterou zpracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) a který má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Podle autorů analýzy navíc jde o „optimistická čísla“ – rejstřík škol totiž obsahuje data, která v případě některých vzdělávacích institucí nebyla aktualizována celá desetiletí. „Skutečná situace tak může být mnohem horší, než co jsme vypočítali,“ sdělili redakci.

Šok na základní škole v Kamýku: Čtvrťák napadl svou učitelku, incident šetří policie

Aktualizováno

Na Základní škole Zárubova v Praze 12 ve středu napadl žák učitelku, která utrpěla lehké zranění. Škola na svém webu uvedla, že incident se stal mezi žákem čtvrté třídy a učitelkou při vyučování. Situaci s žákem řeší policisté i pracovníci orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Policie případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití, řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Zdravotničtí záchranáři odvezli do nemocnice chlapce s psychickými problémy, řekla odpoledne jejich mluvčí Jana Poštová.

Bití přes ruce a klečení, vzpomínají školáci z dob socialismu na tresty. Facky by vítali i dnes

Vytahat za uši, zpohlavkovat nebo školáka potrestat ukazovátkem, nejčastěji úhozy přes dlaně anebo na zadnici. V socialistické škole běžný jev, pamatují si ho všechny generace nad 45 let. „Když u nás ve třídě někdo dělal bordel, učitel ho prostě vytahal za uši anebo za vlásky kolem uší,“ vzpomíná 51letý Tomáš Smolka z Ostravy. „Když dělal větší bordel, tak ho za to ucho vyvlékl na chodbu, no a tam mu dal pár výchovných facek,“ dodá. Pamětníci většinou mírné tělesně tresty schvalují i dnes, protože by prý do škol vrátily kázeň.

Skončily prázdniny, začíná nový školní rok. Nejen studenty čeká celá řada změn

Na základních a středních školách v pondělí začíná nový školní rok. Po dvouměsíčních letních prázdninách usedne do lavic přes milion žáků základních škol a téměř půl milionu studentů středních škol. Na některých školách přivítají děti vedle učitelů jako každý rok i politici. České školství čeká řada změn – některé už v tomto školním roce, jiné se projeví až v dalších letech. Maturanti se chystají na státní zkoušky, k podzimnímu termínu se přihlásilo 9 100 lidí.

CNN: Miliony dětí na Ukrajině se vrací do škol. Do lavic usedají s výbavou do krytu

Na Ukrajině začal již třetí školní rok, který ovlivňuje ruská agrese. K výuce se podle údajů ministerstva školství vrací téměř čtyři miliony dětí. Mezi nimi je i syn paní Pylypenkové, která mu kromě klasické školní aktovky připravila i batoh s vybavením do krytu. Možnost být ve třídě se spolužáky, kterou mají děti v Kyjevě, je však například pro ty ze Záporožské nedosažitelným přáním. Podle průzkumu UNICEF je patrné, že válkou zmítaná země vykazuje výrazné zhoršení ve vzdělanosti.

Sledujte speciál Zpátky do školy: Co vše se od září změní? Odpoví politici i experti

V pondělí 4. září zasedne do lavic přes milion žáků základních a středních škol v Česku. Co vše se v novém školním roce změní, co zdražuje, proč míst ve vzdělávacích institucích není dostatek a kde chybí učitelé? Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS nazvaném Zpátky do školy ve velké debatě odpoví politici i odborníci. Speciál sledujte živě v pátek od 13:30 nebo v tomto článku.

PŘEHLEDNĚ: Bojíte se, že nemáte na výbavu pro školáka? Podívejte se, kde žádat o pomoc

Děti se pomalu loučí s prázdninami, zatímco rodiče se začínají připravovat na velké nákupy školních pomůcek. Ty letos vyjdou zase o něco dráž. Některým lidem ve výrazné finanční tísni již několik let s obstaráním výbavy pro školáka pomáhají nadační fondy, a to jak v rámci města, tak na úrovni státu. Ohledně úhrady zájmových kroužků je rovněž možné oslovit zdravotní pojišťovny. Na jakou podporu máte ve své ekonomicky nepříznivé situaci nárok a kam se můžete obrátit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehledné shrnutí.