CNN Prima News základní škola

základní škola

Výpis příspěvků ke štítku „základní škola“

Rudou barvou dneska září sedmička v mém kalendáři aneb Jak Češi slavili VŘSR

7. listopadu 2022 14:57

Pro dnešní pětačtyřicátníky a starší ročníky je to vzpomínka, kterou hned tak nejde vymazat z paměti. V éře Gustáva Husáku se všichni sedmiletí školáci setkali s básničkou k oslavám bolševické Velké říjnové socialistické revoluce (VŘSR) ze 7. listopadu 1917. Čítanka pro druhou třídu základních škol totiž obsahovala i text, který začínal verši: „Rudou barvou dneska září / sedmička v mém kalendáři.“ A většina dětí se ji musela povinně naučit nazpaměť.

Češtině nerozumí a kvůli stresu se odmítají učit. Problémy u dětí z Ukrajiny jsou různé

1. listopadu 2022 12:00

Před válkou na Ukrajině uprchly do Česka tisíce lidí. Mezi nimi byla také učitelka Stefania, která do Prahy přijela v březnu společně se svou dcerou Irynou a třemi vnučkami. Ihned po svém příjezdu si našla práci na Základní škole Praha 7, kde působí jako adaptační koordinátorka. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsala, v čem její práce spočívá, a přiblížila, s čím mají žáci z Ukrajiny největší problémy.

Ukrajinské děti čelí v Česku šikaně. Spolužáci jim ve druhé třídě pouštěli ruskou hymnu

30. října 2022 09:09

Základní škola v Lázních Bělohrad na Jičínsku řeší xenofobně motivovanou šikanu dětí ve druhé třídě. Malí žáci svým ukrajinským spolužákům pouštěli ruskou hymnu, navíc se jim měli vysmívat. Na případ upozornil starosta obce Tetín Matěj Hlavatý na sociálních sítích. Děti podle něj k činům motivovali vlastní rodiče.

Plošná výuka od devíti ráno nedává smysl. Ministr Balaš to schytal i od vládních poslanců

14. srpna 2022 08:27

Nepochopení situace a uměle vytvořený problém. Tak mluví vládní i opoziční poslanci o návrhu posunout začátek výuky na devátou hodinu ranní. O tématu opakovaně mluvil ministr školství Vladimír Balaš (STAN), podle zákonodárců ale plošné nařízení pro školy nemá příliš velký smysl. O tom, kdy začne první hodina, totiž mohou již nyní rozhodnout sami ředitelé podle lokálních potřeb. Mnohem větší problém vidí oslovení zákonodárci v odpolední výuce.