Zalepuje se to, nebo ne? Zeman odvolil v Lánech. Ať obce nevedou pitomci, vyzval

Spolu s otevřením volebních místností se u volebních uren objevují i politici. Jedním z prvních byl tradičně prezident Miloš Zeman, který volil v Lánech. Ve volební místnosti si neodpustil otázku, zda se mají obálky zalepit, či nikoliv. Zároveň také řekl, že tyto volby mohou být referendem o současné vládě Petra Fialy (ODS). Svůj hlas odevzdal i expremiér Andrej Babiš (ANO) a Tomio Okamura (SPD), který znehodnotil senátní lístek.

Prezident Miloš Zeman odevzdal svůj hlas v komunálních volbách ve škole v Lánech. Po vhození obálky do urny uvedl, že lidé mají jít k volbám proto, aby jejich obce neřídili pitomci. „V každé zejména západoevropské a demokratické zemi jsou komunální volby i referendem o vládě. Vezměte si jako klasický příklad Francii. Ale nejenom Francii,“ řekl dále Zeman k opoziční rétorice, že volby jsou referendem o vládě.

Odvolil také premiér a předseda vlády ODS Petr Fiala. Podle něj je důležité, aby lidé přišli k volbám a zvolili, kdo bude řídit jejich města a obce. Zároveň také vyzval, aby občané podpořili kandidáty demokratických stran a zejména koalici Spolu.

„Chtěli bychom posílit naši pozici ve velkých městech a obcích. Jde nám také o to, abychom měli stále většinu v Senátu,“ řekl Fiala a zároveň podpořil senátora Miloše Vystrčila (ODS) s tím, že by nadále měl být předsedou horní komory.

Okamura znehodnotil senátní lístek

Svůj hlas odevzdal i poslanec a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který tradičně odvolil v Průhonicích. Do volební místnosti dorazil překvapivě bez své manželky, která ho u minulých voleb doprovázela.

Babiš zopakoval, že volby jsou referendem o současné vládě. „Další budou až v roce 2024, protože prezidentské nepočítám. My jsme jako hnutí ANO vyzvali voliče, aby vyjádřili názor na fungování vlády a pětikoalice,“ řekl po vhození lístku do urny.

Zároveň si neodpustil útok na vládní strany, které kandidují v komunálních volbách v různých koalicích. „Je velice zajímavé, že stovky kandidátek z pětikoalice se stydí kandidovat pod klasickými názvy jako ODS nebo KDU-ČSL,“ řekl Babiš.

Svůj hlas v komunálních volbách odevzdal rovněž druhý předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. Ten souhlasí s Babišem, že se jedná o referendum o vládě Petra Fialy. Okamura volil na Praze 6 a jako důkaz s nesouhlasem vládní politiky znehodnotil volební lístek pro senátora Jiřího Růžičku. Jeho kandidátní lístek natrhl a přeškrtl.

Bartoš věří v posílení v Senátu

K volbám se dostavil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Novinářům před volební místností řekl, že věří v zisk osmi procent a v úspěch ve všech krajských městech. Rakušan volil v Kolíně, kde byl dříve dlouholetým starostou. Letos poprvé nekandiduje do zastupitelstva města.

Také Pirát Ivan Bartoš přišel hodit hlas do urny. Předseda strany řekl, že chce minimálně obhájit 350 zastupitelských mandátů. Piráti kandidují ve zhruba 200 městech a obcích. O Senát zabojuje osm jejich kandidátů. Podle Bartoše strana dělala otevřenou a transparentní politiku bez korupce a podílela se na modernizaci měst.

Odvolila i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která odmítá nazývat komunální volby referendem o současné vládě. Podle ní jde o volbu mezi populismem a kompetencí.

Tagy:

Hlavní zprávy

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci
Miloš Zeman

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:58

Ruská raketa u Záporoží zasáhla humanitární konvoj, zahynulo nejméně 23 lidí

08:25

Energetická situace v Německu je stále velmi vážná a bez úspor v domácnostech nemusí být v zimě podle ministra hospodářství Habecka dostatek plynu.

08:01

Na podmořských plynovodech Nord Stream z Ruska do Německa nejsou tři, ale už čtyři poškozená místa, ze kterých pořád uniká plyn

07:33

Co nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha

Další rána pro řidiče v Česku. I když ceny benzinu klesají, v říjnu dojde ke zdražení

Ačkoliv motoristé mohou sledovat v posledních týdnech klesající ceny paliv, tak od října přijde zdražování. Důvodem není další zdražování na světových burzách, ale konec opatření vlády Petra Fialy (ODS) v podobě nižší spotřební daně na benzin. Konec tohoto nástroje se může prakticky okamžitě projevit v cenách paliv. V současné době je cena benzinu na průměrných 37,56 koruny za litr. Se začátkem října se ale může prodražit až o korunu.

Svět na pokraji hladomoru? Suché počasí i válka na Ukrajině rekordně snížily zásoby obilí

Přestože z ukrajinských přístavů po několikaměsíční blokádě vypluly lodě s obřími zásobami obilí a jeho ceny díky tomu klesly, může jít jen o dočasnou úlevu. Co totiž nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha, která letos zasáhla oblasti, v nichž se pšenice, ječmen nebo žito pěstují. Neúroda dorazila do Spojených států, Francie nebo Číny.

Živě
ON-LINE: Mobilizace vyvolala u Rusů úzkost a strach. Putin přednese projev o anexi

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. V pátek pak promluví před oběma komorami ruského parlamentu při ceremonii, která má znamenat anexi okupovaných ukrajinských území. Mezitím od vyhlášení částečné mobilizace v Rusku se prudce zvýšila pozornost obyvatel země k událostem týkajícím se Ukrajiny a výrazně vzrostly jejich obavy z dalšího vývoje. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS.

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas

Pokud by se Kreml odhodlal nasadit své čerstvě zmobilizované brance přímo do bojů na Ukrajině, dopadlo by to pro ně „strašlivým masakrem“. Pro CNN Prima NEWS to řekl vojenský analytik Lukáš Visingr. Podle něj lze očekávat, že rekruti na frontové linii budou dezertovat a panikařit, přičemž vyvolají chaos. Expert zároveň zmínil, že čas obecně hraje především proti Kremlu, protože i když by během zimy mohl vycvičit své nové jednotky a posílit jimi vojska na frontě, nové síly dorazí i Ukrajincům, kteří se navíc mohou těšit na další dodávky moderních zbraní.

Zamíří Erdogan na summit EU do Prahy? Vztah s Bruselem má sílit, říká velvyslanec Ankary

Už 6. října se v Praze uskuteční dvoudenní summit Evropské unie, kterého se zúčastní i vyslanci zemí mimo unijní sedmadvacítku. Pozvánku dostalo po peripetiích také Turecko. Velvyslanec Ankary v Praze Egemen Bagis pro CNN Prima NEWS sdělil, že jeho země by ráda po letech patových vyjednávaní začala výrazněji posilovat vztah s Evropskou unií. Mluvil také o přístupu k migraci.

Domácí zpravodajství

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.