CNN Prima News žaludek

žaludek

Výpis příspěvků ke štítku „žaludek“

Když se ordinace po svátcích plní pacienty aneb Jak neřízené „obžerství“ komplikuje zdraví

Přeplněný žaludek se štamprličkou něčeho ostrého na slehnutí patří v období Vánoc a silvestra ke koloritu českých domácností. Přeplněné ordinace v lednu poté zase ke koloritu českých gastroenterologů. Hned zpočátku roku totiž potkávají specialisté pacienty, kteří dali v prosinci svému trávicímu traktu řádně zabrat. Nejčastěji jsou mezi nimi „nováčci“, u nichž se kvůli svátečnímu přejídání objevily potíže jako průjmy, zácpa či bolesti břicha. Do čekáren v gastroenterologických ordinacích přicházejí také lidé se zhoršenými projevy onemocnění žlučníku, slinivky nebo jater.

Rybí kosti v krku, žaludeční vředy i žlučníkové záchvaty. Jak se o Vánocích neodrovnat?

Všeho jen s mírou. Na zlaté pravidlo se často zapomíná a během vánočních svátků to v obležení cukroví a nedojedených bramborových salátů platí hned dvojnásob. Přejídání ovšem může vyústit v celou řadu nepříjemností a končit třeba žlučníkovým záchvatem nebo zánětem slinivky břišní. Lékaři proto varují, aby lidé dávali u svátečního stolu pozor a nepřejídali se. Rovněž doporučují jíst pomalu.

Filozof Sokol: Prymula udělal prkotinu. Zvedá se mi žaludek, reagoval Kalousek

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), který navštívil vládou zavřenou restauraci na pražském Vyšehradě, vyvolala ve společnosti rozporuplné reakce. Jedním z těch, kteří se Prymuly zastali, je filozof a prezidentský kandidát Jan Sokol. Kvůli jeho výroku v rozhovoru pro E15, kde říká, že „ministrův krok je prkotina, která nestojí za řeč“, se do něj opřel šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Zvedá se mi žaludek,“ napsal.

VIDEO: Týrání zvířat nebo pro člověka užitečný výzkum? Díry do krav zveřejnili francouzští ochránci

Skupina lidí chránící práva zvířat ve Francii kritizovala výzkumníky, kteří zavádí na jedné místní farmě kanyly kravám do boku. Získají tím přístup k jejich žaludkům a můžou prý tak lépe sledovat složení potravy. Sledují i tak i účinnost antibiotik a podle toho regulují dávkování. Video ukazuje zavedení systému kanyl do těla zvířete v úzkém ohradníku.