Jedním z nejdéle koronavirem trpících pacientů ve Velké Británii je 49letý Jason Kelk. Učitel informatiky byl v dubnu minulého roku hospitalizován s infektem plic, posléze se ale ukázalo, že se jednalo o nemoc COVID-19. Od té doby Kelk nemocnici neopustil. Nákaza mu navíc zničila žaludek a v důsledku gastroparézy denně zvrací.
Učitel byl po převezení do nemocnice přijat na jednotce intenzivní péče, do 48 hodin ho však lékaři museli napojit na plicní ventilátor. Kelk trpí mírným astmatem a cukrovkou 2. typu, čímž spadá do rizikové skupiny, píše web Daily Mail.
Zvrací i s tracheostomií
Nemoc COVID-19 zřejmě v souvislosti s cukrovkou navíc učiteli poškodila žaludek. V důsledku nákazy se nyní Kelk potýká s gastroparézou, čili stavem, kdy se žaludek nemůže správně vyprazdňovat. Kvůli těmto komplikacím pak člověk neustále zvrací. Kelk má navíc tracheostomii – otvor v krku pro ventilační trubici. „I přesto Jason každý den zvrací,“ uvedla jeho manželka Sue Kelková.
Studie naznačují, že onemocnění COVID-19 může narušit také trávicí systém a někteří vědci vyzývají zdravotnické orgány, aby průjem uznaly jako možný příznak nemoci. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jej již považuje za příznak, Národní zdravotní služba (NHS) však stále uvádí jako příznaky pouze vysokou teplotu, nepřetržitý kašel nebo ztrátu chuti a čichu.
Kvůli onemocnění se Kelkovi značně poškodily ledviny a plíce. Bez pomoci se učitel není schopen ani postavit. Za poslední dva měsíce však podle jeho manželky udělal obrovský pokrok. „Na začátku dubna ho lékaři odpojili od ventilátoru. Bez něj je již čtyři týdny, nevíme však, kdy se bude moci vrátit domů,“ pokračovala Kelková.
Nyní má však naději, že se její manžel domů vrátí. „Už to není otázka jestli, ale kdy,“ řekla. Po celou dobu se manželé viděli jen několikrát, a to kvůli protiepidemickým opatřením. „Jsem na něj velmi hrdá. Už se mu s pomocí podařilo ujít několik metrů,“ dodala Kelková.