Všeho jen s mírou. Na zlaté pravidlo se často zapomíná a během vánočních svátků to v obležení cukroví a nedojedených bramborových salátů platí hned dvojnásob. Přejídání ovšem může vyústit v celou řadu nepříjemností a končit třeba žlučníkovým záchvatem nebo zánětem slinivky břišní. Lékaři proto varují, aby lidé dávali u svátečního stolu pozor a nepřejídali se. Rovněž doporučují jíst pomalu.
Bramborový salát s pěkně tučnou majonézou je už zažitým českým folklórem. V mnohých domácnostech ho často mají plný lavor a najdou se Češi, kteří jsou schopni ho spořádat na posezení – ideálně za doprovodu smažené ryby a hromady vánočního cukroví. To nejmenší, co se jim může stát, je pálení žáhy.
„To je asi nejtypičtější obtíž po sladkých jídlech. Potom jsou to žlučníkové potíže, kdy máme kameny, které probudí větší množství jídla – především mastného – a které mohou spustit bolestivou žlučníkovou koliku,“ vysvětlil štábu CNN Prima NEWS gastroenterolog Petr Fojtík z Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice.
Štědrovečerní velryba či tradiční kýbl kuřat z fast foodu. Co se jí o Vánocích ve světě?
Smažené řízky, kapr, bramborový salát a také cukroví. Tyto pochutiny zdobí štědrovečerní tabuli téměř v každé české domácnosti. Pro mnohé lidi v zahraničí jsou však tyto pokrmy cizí. V Argentině například připravují pečeného páva, v Grónsku si pochutnávají na velrybím masu a v Japonsku se s přípravou vůbec nepářou, objednají si prostě smažené kuře z pobočky známého fast foodu.
Lékaři radí zkusit kapky jako Algifen, které pomáhají s křečovitými bolestmi břicha, od žaludku po střeva. Pomoct by mělo 20 až 40 kapek. Rovněž doporučují být chvíli o hladu. „A počkat třeba hodinu nebo dvě. Když to nepomůže, je na místě vyhledat pohotovost, aby provedla infuzi na uvolnění žlučníkové koliky,“ pokračoval Fojtík.
Velkou paseku v nenasytném lidském těle mohou udělat také nekonečné přípitky k oslavě Ježíškova narození nebo příchodu nového roku. Kromě tradiční opilosti a kocoviny, se kterou všichni do jisté míry počítají, hrozí i zánět slinivky břišní.
Proto platí nepřehánět to ani s pitím, ani s jídlem. A hlavně nehltat. Výsledkem totiž může být kost zapíchnutá v krku, kterou se pak člověk marně snaží popostrčit dál hutným jídlem.
„Spoustu lidí sem přijde s tím, že spolykali celý chleba a vůbec jim to nepomohlo. Kdybych byl někde mimo dosah lékařské péče, třeba na chatě, sám bych to asi taky zkusil. A kdyby to nepomohlo, vyhledal bych lékaře,“ podotkl Ivan Kalivoda, zástupce primáře na ORL oddělení v nemocnici v Novém Jičíně.
V krku ale mohou uvíznout i jiné předměty, nejen rybí kosti. Prý by se lidé neměli snažit vytáhnout je sami, mohli by si ublížit. To platí jak pro nejrůznější korálky či ostnaté kuličky, tak právě pro spolknuté rybí kosti.