Zelenskyj a jeho rodina zveřejnili příjmy za rok 2023. Vydělává i na pronájmu bytů

Příjmy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho rodiny v loňském roce činily 12,4 milionu hřiven (7,4 milionu Kč). Více než polovina jsou příjmy z prodeje státních dluhopisů, rodina vydělala i na pronájmech svých bytů, vyplývá z údajů zveřejněných na stránkách prezidenta. Příjmy rodiny se po předloňském propadu vrátily na předválečnou úroveň, píše agentura Ukrinform.

„Příjmy rodiny Volodymyra Zelenského v roce 2023 tvořily především platy, bankovní úroky a příjmy z pronájmu nemovitostí. Celkem tato částka činila 4 967 036 hřiven,“ (téměř tři miliony korun), uvedl Zelenskyj ve svém prohlášení o majetku, příjmech, výdajích a finančních závazcích. „Ke zvýšení příjmů oproti předchozímu roku došlo v důsledku obnovení plateb nájemného.“

ČTĚTE TAKÉ: Debata o Ukrajině je v Česku hysterická, tvrdí Balšínek. Varoval před velkou deziluzí

Server Ukrajinska pravda připomíná, že Zelenskyj vlastní byt o rozloze 130 metrů čtverečních a garáž v Kyjevě. Jeho žena Olena Zelenská má byt na okupovaném Krymu. Páru patří také vozy Land Rover a Mercedes-Benz S 500 4Matic a několik kusů luxusních hodinek.

Zelenského roční prezidentský plat byl loni 336 tisíc hřiven (zhruba 200 tisíc korun).

Údaje prezident zveřejňuje ve snaze snížit korupci na Ukrajině a k obdobnému činu již dříve vyzval také další ukrajinské představitele.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Obranné linie Ukrajiny se bortí. Zelenskyj naléhá na sliby USA, armáda jinak ustoupí Rusům

Tagy:
peníze Ukrajina plat finance příjmy korupce dluhopisy majetek pronájem prohlášení Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Olena Zelenská prezident rodina Ukrinform