
Počasí zítra: Stále platí VÝSTRAHA, hrozí silné bouřky a přívalové deště. Kde si dát pozor?
Zatímco pro mladé je debata o výši platu běžnou součástí pracovní reality, starší generace se tomuto tématu spíše vyhýbají. Vyplývá to z květnového průzkumu portálu Platy.cz, kterého se zúčastnilo 2 173 respondentů. Generace Z i mileniálové vykazují větší otevřenost i chuť ke sdílení, zatímco u generace X a baby boomers převažuje pocit, že jde o citlivé nebo nevhodné téma. Výrazné rozdíly jsou patrné nejen mezi věkovými skupinami, ale i pracovními pozicemi a regiony.
Co bývalo snem, se pomalu stává realitou. Tříletý Kubík, který jako jediné dítě v Česku trpí vzácným a závažným syndromem střední aorty (mid-aortic syndrome, MAS), se dočká léčby v USA, která je jedinou šancí na záchranu. Zákrok v dětské nemocnici v Bostonu a další léčbu uhradí pojišťovna. Pomoc pro rodinu, která s cílem vybrat miliony pro záchranu chlapce založila sbírku na platformě Znesnáze, však nadále pokračuje. Blízcí díky dárcům, kterým poslali vzkaz, uhradí další nemalé náklady – a peníze „navíc“ věnují potřebným.
Na vlastní pěst se pod názvem „Pomocná packa pro toulavé kočky“ rozhodly dvě ženy – 27letá trojnásobná maminka Sára a její tchyně Iveta – pomáhat opuštěným kočkám. Ať už jsou zvířata nemocná, zraněná, stará, březí nebo jen zanedbaná, u žen naleznou bezpečí. Prostor pro kočky se však rapidně zmenšuje, ačkoliv počet těch, kterým je třeba pomoci, roste. S žádostí o pomoc se proto nyní ženy obracejí na veřejnost. Na platformě Znesnáze vznikla sbírka s cílem zajistit větší a bezpečné útočiště.
Ceny energií jsou aktuálně nejnižší za poslední čtyři roky. Podle Martina Ždímala, generálního ředitele srovnávače Rixo, však nebude tato situace trvat věčně. V rozhovoru upozorňuje na rostoucí burzovní ceny, blížící se emisní povolenky a doporučuje spotřebitelům, aby výhodné nabídky využili co nejdříve – ideálně s pomocí profesionálních srovnávačů.
Kubík je teprve tříletý chlapeček, který bojuje o život. Při běžné preventivní prohlídce lékař odhalil, že má extrémně vysoký krevní tlak. Následná vyšetření přinesla nečekanou diagnózu: syndrom střední aorty (mid-aortic syndrome, MAS). Jedná se o vzácné a závažné cévní onemocnění, s nímž se v Česku jiné dítě neléčí. Všechny dosavadní snahy o pomoc Kubíkovi selhaly a čas hraje neúprosně proti němu. Existuje však „desetimilionová naděje“ v USA. Rodina proto založila sbírku a prosí druhé o pomoc.
V Litvínově je ohrožena budoucnost tamního hokeje. Klub, ve kterém zářila jména jako Ivan Hlinka, Vladimír Růžička, Jiří Šlégr, Robert Reichel nebo Martin Ručinský, po nadcházející sezóně ztratí majoritního akcionáře a generálního partnera. Severočechům hrozí i úplný konec v extralize.
Amálka je nejmladším členem pětičlenné rodiny, už od narození však bojuje o život. Jak se po jejím příchodu na svět ukázalo, trpí Crouzonovým syndromem v nejtěžší formě. Dosud podstoupila několik náročných operací a narkóz, navíc má tracheostomii a vývojové zpoždění. Rodina o ni pečuje, aby její dětství bylo co nejvíce radostné, jedná se však o náročný úkol. Nyní ve sbírce na platformě Znesnáze prosí druhé o pomoc.
Největší změna v oblasti vědy a výzkumu za posledních 20 let. Těmito slovy popsal schválenou novelu v této oblasti na síti X ministr pro vědu a výzkum Marek Ženíšek (TOP 09). Podle poslance Matěje Ondřeje Havla (TOP 09) zákonné normy konečně odpovídají 21. století. Zákonodárce Julius Špičák (ANO) však před hlasováním namítl, že novela nic nového – třeba i z hlediska grantů – nepřinese.
Příběh malého Dominika není čtenářům CNN Prima NEWS cizí. Rodině chlapečka, kterému byla ve čtyřech měsících diagnostikována leukémie, mnozí v létě minulého roku pomohli. Tehdy Dominika čekala důležitá transplantace kostní dřeně. Po měsících slibných vyhlídek se však nemoc vrátila, tentokrát ve větší síle. Sedmičlenná rodina si navíc musí zajistit nové bydlení. Druhé tak ve sbírce na platformě Donio prosí o pomoc.
Přijmout miliardy, aniž by se kdokoliv pídil po původu? Přinejmenším zvláštní až diletantský přístup od státu, který jinak chce po občanech doložení celé řady informací o svých příjmech. Nad postupem v bitcoinové kauze exministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) kroutí hlavou experti z oblasti bankovnictví i kryptoměn. Podle nich byli aktéři v miliardovém průšvihu buďto naivní, neznalí, nebo tak činili zcela úmyslně. „A všechny varianty jsou špatně. Trošku to smrdí,“ řekli redakci CNN Prima NEWS odborníci.
Česká politická scéna utrpěla otřes. Nad kauzou bitcoinů ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který podal demisi, se stále vznášejí otazníky. Zatímco do státní kasy přitekla necelá miliarda korun, která mohla vzejít z nelegální činnosti, z takzvané bitcoinové peněženky zmizelo násobně více peněz. Dá se kryptoměna vystopovat? Jak fungují transakce s bitcoiny? A mohou peníze jen tak „zmizet“? Na otázky redakce CNN Prima NEWS odpovídal expert na kryptoměny a blockchain programátor David Tilšer ze společnosti CleevioX.
Dvojnásobný otec a milovník hor Vašek si až do loňského července užíval života plnými doušky. Vše ale změnila drastická diagnóza: nádor na mozku, konkrétně glioblastom IV. stupně. Za necelý rok Vašek podstoupil radioterapie, chemoterapie a čtyři operace. Právě v době, kdy se v nemocnici zotavoval ze druhého zákroku, mu po těžké mozkové příhodě zemřel otec. Navzdory veškerým ranám se Vašek ani jeho rodina nevzdávají. Existuje totiž terapie, díky níž by se šance na přežití zvýšila i o několik let – je však nesmírně nákladná. Z toho důvodu vznikla na platformě Donio sbírka.