
Zázrak ve Dvoře Králové: V Safari Parku se podařilo rozmnožit mimořádně vzácnou šelmu
Investor a filantrop Warren Buffett v sobotu na setkání s akcionáři své společnosti Berkshire Hathaway nečekaně oznámil, že na konci roku odejde do důchodu. Představenstvu společnosti čtyřiadevadesátiletý miliardář doporučí, aby ho na pozici generálního ředitele vystřídal Greg Abel, kterého si již dříve vybral za svého nástupce. Informovala o tom agentura AP.
Rozšíření profesní kvalifikace, změna kariérního směru nebo prostě vlastní dobrý pocit z další dosažené mety. Důvodů pro rozšíření si vzdělání je celá řada stejně jako oborů, do jejichž objevování se lze pustit. A vůbec nejlepší je, že začít lze prakticky kdykoli. Moderní doba přináší pokrokové způsoby vzdělávání, díky nimž během pár měsíců můžete začít dělat to, o čem zatím jenom sníte. Třeba díky online vzdělávací platformě Skillmea, která je největší v Česku i na Slovensku, pokud jde o počet hodin videoobsahu.
Daňové přiznání v elektronické podobě mohou lidé odevzdávat pouze do pátku 2. května. Kvapem se tak blíží chvíle, kdy budou muset daňoví poplatníci doložit své příjmy za rok 2024. Letos je hned několik novinek, které se týkají například slev nebo nezdanitelných částek. Na co si dát pozor a jaké jsou nejčastější chyby?
Pozdvižení v Moravskoslezském kraji vyvolalo ministerstvo financí, které nechce proplatit bezmála 500 milionů korun za škody, které v září napáchaly katastrofální povodně. Hejtman tvrdí, že peníze ministři přislíbili, a teď najednou ve státním rozpočtu nejsou. Ministerstvo financí ale vzkázalo, že na sever Moravy a do Slezska už poslalo peněz dost.
Na světě je známo odhadem 40 případů pacientů se syndromem Cebalid, a jedním z nich je i Millinka. Dnes čtyřletá bojovnice je navíc jedinou Češkou s tímto vzácným genetickým onemocněním. Syndrom ovlivňuje sluch, zrak, řeč, svalový tonus i psychomotorický vývoj. Navzdory predikcím lékařů, že Millinka nebude chodit, dnes díky denním rehabilitacím dělá pokroky. Maminka však na péči o dceru s její sestřičkou zůstala sama a bez auta. Ve sbírce na platformě Znesnáze proto nyní žádá druhé o pomoc.
Za návštěvu některých evropských dovolenkových lokalit si lidé připlatí, zavádějí se v nich totiž nové turistické poplatky. Ty mohou mít různou formu: od pobytové po klimatickou daň. Taxy se navíc mnohdy netýkají pouze léta, připlatit si proto někdo bude muset již nyní o Velikonocích. Ekonom Lukáš Kovanda pro CNN Prima NEWS nastínil, jak se těmto poplatkům vyhnout.
Vydělávat peníze nejen formou výplaty, mít přivýdělek či investici. To a další důvody vedou lidi k tomu, aby vstoupili na forexový, tedy devizový trh – celosvětový finanční trh, na němž se obchoduje se světovými měnami. Někteří však opomíjí základní poučku: obchodování je z 80 procent o hlavě a jen z 20 procent o strategii. Radek Babčan, jednatel a lektor F.X.C.G., proto přiblížil základní psychologické pasti, do nichž se mohou lidé chytit.
Spojené státy pozastavily finanční příspěvky na provoz Světové obchodní organizace (WTO). Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na zdroje z obchodních kruhů. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se snaží snižovat vládní výdaje a stahuje se z globálních institucí, které podle ní nejsou v souladu s Trumpovou politikou America First, tedy Amerika na prvním místě, píše Reuters.
Naděje tisíců rodin a dětských onkologických pacientů na uzdravení je v ohrožení. Takové jsou důsledky nedávno navržených škrtů pro Národní instituty zdraví (NIH) v USA, které přišly od Trumpovy administrativy. Omezení finančních prostředků, které souvisí s granty, by agentuře snížilo podporu o zhruba čtyři miliardy dolarů. Lékaři a vědci před tímto krokem varují. Někteří dokonce hovoří o tom, že v důsledku škrtů „bude umírat více dětí“. Dopady by pocítil také šestiletý Cailen, který trpí vzácnou a agresivní formou rakoviny. Právě s jeho rodinou natočila redakce CNN reportáž.
Na konci ledna se manželům Šindelkovým změnil život, když do jejich pronajaté hospody přišel muž a se slovy „tu máš dáreček“ hodil za bar zapálený kanystr. Tam stál pan Karel, kterému se jako zázrakem nakonec podařilo dostat do bezpečí. Skončil však s rozsáhlými popáleninami 2. a 3. stupně na čtvrtině těla, hospoda navíc byla zcela zničena. Manželé tak přišli o jediný zdroj příjmů a Karla čeká náročná rekonvalescence. Manželka Alena proto prosí ve sbírce na platformě Znesnáze o pomoc.
Několik šťastně zvolených čísel může člověku navždy změnit život, ne vždy však v pozitivním smyslu slova. Výherci loterií napříč světem kvůli milionovým až miliardovým částkám hovoří o prokletí. Příběhy těchto lidí mnohdy končí smrtí, ať už jejich, či někoho jiného. Výjimkou není ani rozpad rodiny, od níž se někteří kvůli ztrátě důvěry distancují. Své o tom ví i například manželé z Česka, kteří podotkli, že z výhry 250 milionů korun radost nikdy nepřišla. Přečtěte si některé z příběhů smolařů mezi šťastlivci.
Máme plno, vyčerpali jsme rozpočet. Takové vzkazy mnohdy slýchají z úst zdravotníků pacienti s migrénou, když se snaží domoci léčby ve specializovaných zařízeních. Přestože jim migréna ničí život, do center pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy se někdy nedostanou. Nemoc je přitom nezřídka trápí více než 10 dní v měsíci. Kromě silných bolestí hlavy často zvracejí, trpí poruchou vidění, mají závratě. Někteří pacienti proto raději cestují stovky kilometrů do jiných center, kde je ještě „volno“.