CNN Prima News finance

finance

Výpis příspěvků ke štítku „finance“

Snila o vlastní cukrárně, dnes se Monika učí znovu žít. Rodičům dochází síly, prosí o pomoc

Dnes 21letá Monika vždy toužila po vlastní cukrárně. Osud jí však do cesty postavil překážku v podobě dvou nádorů na mozku. Operaci před čtyřmi lety provázely komplikace, z nichž se dodnes mladá slečna nedokázala plně zotavit. Navzdory intenzivním rehabilitacím Monika stále leží, špatně mluví a jen omezeně pohybuje levou rukou a nohou. Rodiče a její sestra-dvojče se nevzdávají, přesto síly – fyzické, psychické i finanční – postupně docházejí. S prosbou o pomoc se proto obrátili prostřednictvím sbírky na veřejnost.

Psychiatrická nemocnice pro děti v Lounech? Místo jak z hororu, popsala novinářka. Chce změnu

Místo jako z hororu, tak vypadá dětská psychiatrická nemocnice v Lounech. Zařízení, které bylo založeno v roce 1961, aktuálně více připomíná vězení pro dospělé než kliniku, kde by se děti od tří do osmnácti let měly léčit s psychickými potížemi. Na současný stav nemocnice upozornila novinářka Lucie Šaléová, ve spolupráci s dárcovskou platformou Znesnáze21. Následně vznikla sbírka s jediným cílem: vybrat dostatek financí na nákup potřebného vybavení.

Na penzi musíme naspořit miliony, stát nemá peníze. Zaveďme si osobní desátek, říká poradkyně

Stát nemá dost peněz na penze, přesto na něj Češi spoléhají. „Někteří z nich proto nikdy nebudou moci odejít do důchodu,“ řekla v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS finanční poradkyně Veronika Kalátová. Vyzvala proto, aby si lidé na důchod odkládali deset procent ze svých příjmů, protože na penzi byli si měli naspořit alespoň dva až tři miliony korun.

Bojuje se záchvaty, speciální kočárek zajistí Báře bezpečí. Cena je ale příliš vysoká

Každou cestu z domova provází obava z nečekaného záchvatu. S touto nejistotou musí žít rodiče 15leté Báry, která žije s epilepsií, centrální svalovou hypotonií, autismem, mentální retardací a dalšími zdravotními potížemi. Záchvaty v případě mladé slečny přichází velmi často a mnohdy za sebou nechávají vážné následky. Z toho důvodu by rodina ráda pořídila speciální zdravotní kočárek, který by Báře zajistil bezpečí, a to i během záchvatu. Jeho cena je však příliš vysoká. Rodiče se proto s prosbou o pomoc obrací na veřejnost.

Hamás jim stínal hlavy, kibuc takřka zmizel z mapy. Přeživší teď od Čechů získají pomoc

Masakr, který jsem ještě neviděl. Tak generálmajor Izraelských obranných sil popisoval situaci po útoku Hamásu na kibuc Kfar Aza, kde teroristé zavraždili a umučili zhruba 70 civilistů. Takřka polovinu obětí měly tvořit děti, přičemž některá těla byla údajně nalezena bez hlav. Kibuc skončil takřka srovnán se zemí, přeživší byli převezeni do bezpečí. A právě jim směřoval první finanční dar ze sbírky na dárcovské platformě Znesnáze21, v níž Češi zasílají finance potřebným civilistům v Izraeli.

Ve Vrbové stáji zachraňují týraná zvířata. Finance na nutnou péči docházejí, prosí o pomoc

Spolek Vrbová stáj je neziskovou organizací, která má za cíl zachraňovat zvířata z nevhodných podmínek a pomoci jim v návratu zpět do života. Péči poskytuje zejména týraným nebo zanedbávaným koním a psům, dočasný domov ve stáji ale nacházejí i další domácí zvířata. Péče o čtyřnohé svěřence je však finančně nákladná a úspory docházejí. S žádostí o pomoc se proto obrací na veřejnost.

Renata potřetí bojuje s nádorem na mozku. Běžná léčba nestačí, dcera shání pomoc v zahraničí

Když se dnes 52leté Renatě udělalo loni v červnu v práci špatně, nikdo nečekal, jakou si v nemocnici vyslechne diagnózu. Lékaři po sérii vyšetření odhalili, že má nádor na mozku. Následná osmihodinová operace, chemoterapie a ozařování značily, že je milující manželka a matka zase v pořádku. Téměř přesně za rok se však nádor vrátil. Na řadu přišel stejný postup: náročná operace a léčba. V září se tumor vrátil potřetí. Rodina je zdrcená, naděje ji však neopouští. Dcera Nikola se snaží najít pomoc za hranicemi. K tomu však potřebuje podporu veřejnosti skrze finanční podporu.

Žije v neustálých bolestech a bydlení na půdě jeho stav zhoršuje. Nemocný Daniel prosí o pomoc

O typickém životě třicátníka si Daniel může nechat jen zdát. Kvůli svému onemocnění – multisystémovému poškození organismu – trpí neustálými bolestmi a dalšími obtížemi. Pracovní schopnost mu rapidně klesla, je v invalidním důchodu, přesto doufá v lepší bydlení. To současné není vyhovující, dokonce přispívá ke zhoršení Danielova stavu. S prosbou o pomoc se nyní obrátil na veřejnost.

Rozpočet nemá sestavovat umělá inteligence. Rusnok zkritizoval automatický růst výdajů

Rozpočtová politika má odrážet preference voličů, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok spolu s varováním, že významné výdaje se postupně automatizují, vlivem čehož by celý systém „běžel tak nějak sám“. Pronesl rovněž, že v takovém případě může převzít všechny propočty pouze několik lidí z ministerstva či v budoucnu umělá inteligence. Ekonomický odborník mimo jiné upozornil, že toto směřování je zcela neefektivní a schází mu vize, která by podporovala konkrétní oblasti.