reklama

Zeman potvrdil vládní rošádu Běhounka za Blatného. Prozradil také, kdo nahradí Petříčka

Prezident Miloš Zeman potvrdil informace CNN Prima NEWS o připravované vládní rošádě a výměně křesel mezi ANO a ČSSD. V nedělní Partii Terezie Tománkové uvedl, že je připraven jmenovat ministrem zdravotnictví místo Jana Blatného Jiřího Běhounka, čeká jen, až to premiér Andrej Babiš definitivně navrhne. Prozradil i to, kdo by se měl stát novým ministrem zahraničí.

reklama

„Slyšel jsem o tom, samozřejmě, že ano. Ale toto je věc pana premiéra. Protože máme koaliční dohodu, tak dobře víte, že například pan Hamáček musí navrhnout něco panu premiérovi, pan premiér musí něco navrhnout mně a já jenom jako prognostik předem říkám, že pokud mi to navrhne, tak mu vyhovím,“ uvedl prezident Miloš Zeman v nedělní Partii na CNN Prima NEWS.

Potvrdil tak informaci o vládní rošádě, kterou jako první v pátek přinesla redakce CNN Prima NEWS. Změny ve vládě jsou v řešení už několik dnů, a to i přesto, že premiér Andrej Babiš v pátek médiím tvrdil, že se výměna ministrů nechystá.

Podle důvěryhodných zdrojů by ČSSD místo hnutí ANO měla získat post ministra zdravotnictví a ANO by naopak získalo resort zahraničí. Ke změně by mělo dojít do konce příštího týdne.

Místo současného ministra zdravotnictví Jana Blatného by nastoupil bývalý hejtman kraje Vysočina a poslanec Jiří Běhounek z ČSSD. Tomáše Petříčka na postu ministra zahraničí by nahradil státní tajemník a zkušený diplomat Miloslav Stašek. I to prezident Miloš Zeman potvrdil.

Místo Petříčka Stašek

„Jiřího Běhounka znám dlouhá léta. Byl to úspěšný hejtman, byl to úspěšný předseda Asociace krajů, je to lékař, i když připouštím, že ortoped, ale je to velmi schopný krizový manažer. A pokud jde o Mílu Staška, tak ten je státní tajemník na ministerstvu zahraničí, pracuje v tomto oboru už téměř třicet let a nelze pochybovat o jeho schopnostech,“ hodnotil výměnu Zeman.

Nyní se podle něj i dalších zdrojů čeká jen na krok Andreje Babiše, pokud řekne, že takovou výměnu chce, mělo by k ní dojít v podstatě v řádu hodin. S výměnou souhlasí šéf ČSSD Jan Hamáček.

„Babiš je zoufalý tím, že Blatný je příšerný a nemůže místo něj nikoho sehnat. Kdyby to ČSSD opravdu nabídl, tak by po tom sáhli a mohli by se na tématu zdravotnictví profilovat. Už nemůže být nikdo horší, než ti, co tam byli teď,“ uvedl pro CNN Prima NEWS další zdroj blízký vládě.

Jan Hamáček je k tomuto kroku ochoten přistoupit zřejmě i přesto, že někteří členové vedení strany s tím nesouhlasí a považují to za sebevraždu strany v přímém přenosu.

Blatný je k smrti vyčerpaný, džungle ho sežrala

Podle Miloše Zemana je současný ministr zdravotnictví Jan Blatný už velmi unavený a rezignovaný. „Už při jeho jmenování jsem mu to říkal, že přechází z parku do džungle. A ta džungle ho sežrala,“ hodnotí působení Blatného Zeman.

„Bylo by sprosté se mu posmívat. Vzhledem k jeho některým tiskovým konferencím na něm pozoruji syndrom vyhoření, být na jeho místě je strašně těžká a náročná práce. Nezapomeňte, že on není epidemiolog, ale dětský lékař a dělá – myslím – hematologii. Takže soucit, poděkování za vykonanou práci, ale na druhé straně vidět k smrti vyčerpaného člověka je smutné a kdyby si odpočinul, možná by to bylo k dobrému,“ dodal prezident.

Tagy:
Andrej Babiš Miloš Zeman Partie Terezie Tománkové Jiří Běhounek vláda Jan Blatný Miloslav Stašek

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama