reklama

Zeman potvrdil vládní rošádu Běhounka za Blatného. Prozradil také, kdo nahradí Petříčka

Prezident Miloš Zeman potvrdil informace CNN Prima NEWS o připravované vládní rošádě a výměně křesel mezi ANO a ČSSD. V nedělní Partii Terezie Tománkové uvedl, že je připraven jmenovat ministrem zdravotnictví místo Jana Blatného Jiřího Běhounka, čeká jen, až to premiér Andrej Babiš definitivně navrhne. Prozradil i to, kdo by se měl stát novým ministrem zahraničí.

reklama

„Slyšel jsem o tom, samozřejmě, že ano. Ale toto je věc pana premiéra. Protože máme koaliční dohodu, tak dobře víte, že například pan Hamáček musí navrhnout něco panu premiérovi, pan premiér musí něco navrhnout mně a já jenom jako prognostik předem říkám, že pokud mi to navrhne, tak mu vyhovím,“ uvedl prezident Miloš Zeman v nedělní Partii na CNN Prima NEWS.

Potvrdil tak informaci o vládní rošádě, kterou jako první v pátek přinesla redakce CNN Prima NEWS. Změny ve vládě jsou v řešení už několik dnů, a to i přesto, že premiér Andrej Babiš v pátek médiím tvrdil, že se výměna ministrů nechystá.

K tématu

Podle důvěryhodných zdrojů by ČSSD místo hnutí ANO měla získat post ministra zdravotnictví a ANO by naopak získalo resort zahraničí. Ke změně by mělo dojít do konce příštího týdne.

Místo současného ministra zdravotnictví Jana Blatného by nastoupil bývalý hejtman kraje Vysočina a poslanec Jiří Běhounek z ČSSD. Tomáše Petříčka na postu ministra zahraničí by nahradil státní tajemník a zkušený diplomat Miloslav Stašek. I to prezident Miloš Zeman potvrdil.

Místo Petříčka Stašek

„Jiřího Běhounka znám dlouhá léta. Byl to úspěšný hejtman, byl to úspěšný předseda Asociace krajů, je to lékař, i když připouštím, že ortoped, ale je to velmi schopný krizový manažer. A pokud jde o Mílu Staška, tak ten je státní tajemník na ministerstvu zahraničí, pracuje v tomto oboru už téměř třicet let a nelze pochybovat o jeho schopnostech,“ hodnotil výměnu Zeman.

Miloslav Stašek
Miloslav Stašek
Zdroj: ČTK

Nyní se podle něj i dalších zdrojů čeká jen na krok Andreje Babiše, pokud řekne, že takovou výměnu chce, mělo by k ní dojít v podstatě v řádu hodin. S výměnou souhlasí šéf ČSSD Jan Hamáček.

„Babiš je zoufalý tím, že Blatný je příšerný a nemůže místo něj nikoho sehnat. Kdyby to ČSSD opravdu nabídl, tak by po tom sáhli a mohli by se na tématu zdravotnictví profilovat. Už nemůže být nikdo horší, než ti, co tam byli teď,“ uvedl pro CNN Prima NEWS další zdroj blízký vládě.

Jan Hamáček je k tomuto kroku ochoten přistoupit zřejmě i přesto, že někteří členové vedení strany s tím nesouhlasí a považují to za sebevraždu strany v přímém přenosu.

Blatný je k smrti vyčerpaný, džungle ho sežrala

Podle Miloše Zemana je současný ministr zdravotnictví Jan Blatný už velmi unavený a rezignovaný. „Už při jeho jmenování jsem mu to říkal, že přechází z parku do džungle. A ta džungle ho sežrala,“ hodnotí působení Blatného Zeman.

„Bylo by sprosté se mu posmívat. Vzhledem k jeho některým tiskovým konferencím na něm pozoruji syndrom vyhoření, být na jeho místě je strašně těžká a náročná práce. Nezapomeňte, že on není epidemiolog, ale dětský lékař a dělá – myslím – hematologii. Takže soucit, poděkování za vykonanou práci, ale na druhé straně vidět k smrti vyčerpaného člověka je smutné a kdyby si odpočinul, možná by to bylo k dobrému,“ dodal prezident.

Andrej Babiš a Miloš Zeman
Andrej Babiš a Miloš Zeman
Zdroj: Profimedia.cz

K tématu

Tagy: Andrej Babiš Miloš Zeman Partie Terezie Tománkové Jiří Běhounek vláda Jan Blatný Miloslav Stašek

Další hlavní zprávy

Praha

Hanbu Rusku, křičí desítky demonstrantů před ruskou ambasádou v Praze

Hanbu Rusku, křičí desítky demonstrantů před ruskou ambasádou v Praze

Stovka demonstrantů se v neděli sešla před budovou ruské ambasády v Praze a provolávala Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti. K setkání před ambasádou vyzval předseda hnutí Milion chvilek Benjamin Roll prostřednictvím svého účtu na Twitteru. Příznivců Ruska a odpůrců vyhoštění 18 ruských diplomatů se před ambasádou sešlo krátce po 14. hodině asi deset.

Havlíček: Nedovedu si představit, že by Dukovany stavěli Rusové
Komunista Luzar: Nevyvolávejme ruskou odvetu. Může to skončit špatně
reklama
reklama
Pohřeb prince Philipa obrazem: Královna Alžběta v kapli plakala, Harry se usmiřoval

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Uděláte si obrázek sami, vzkazuje lidem Babiš. Vláda odtajní materiál BIS o Rusku a Vrběticích
O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček
Další články
reklama
reklama