Země

Výpis příspěvků ke štítku „Země“

Unikátní operace ve vesmíru: Robot zvládl chirurgický zákrok. Obrovský pokrok těší vědce

Malý chirurgický robot spaceMIRA, který pobývá na Mezinárodní vesmírné stanici, dokončil svou první ukázku operace ve stavu beztíže, uvedli pro CNN vývojáři této technologie. Podle expertů jde o pokrok, který může mít vliv na cestování do vesmíru, ale také na zřízení lékařské péče v odlehlých oblastech na Zemi. Chirurgům, kteří se spaceMIRA pracovali, ale komplikovala práci časová prodleva.

Nejžhavější rok v historii. Klimatické rekordy popadaly jako domino, uvedla expertka

Rok 2023 byl nejteplejším v historii měření, průměrná globální teplota dosáhla 14,98 stupně Celsia. Uvedla to meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Loňský rok tak s velkým náskokem předstihl rok 2016, který byl předchozím nejteplejším rokem, dodal Copernicus ve své výroční zprávě o globálním klimatu. Pro Evropu nicméně loňský rok nejteplejším nebyl.

Zemi zasáhne silná solární bouře, varuje NASA. Problémy hrozí v několika důležitých oblastech

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) varoval před sluneční bouří, která by měla Zemi zasáhnout ve čtvrtek. Podobné jevy dokážou narušit funkce satelitů a komunikačních systémů, včetně GPS či rádiových signálů. Aktivita Slunce zároveň posiluje efekty polární záře. Současná bouře by ji mohla přinést i na sever Spojených států a Evropy.

Exploze Muskovy rakety? Oddálí návrat člověka na Měsíc, ale paradoxně přiblíží lidstvo Marsu

Neúspěšný let kosmické lodi Starship společnosti SpaceX Elona Muska může podle stanice CNN oddálit návrat lidstva na Měsíc. NASA totiž chce technologie společnosti využít k misi Artemis III, jež měla podle nejoptimističtějších plánů již v roce 2025 dopravit lidskou posádku na Měsíc. Na druhou stranu pohon založený na methanu, který raketa využila, představuje revoluční krok, popsal pro CNN Prima NEWS ředitel české kosmické kanceláře Jan Kolář. Muskova motivace v této volbě byla využitelnost technologie při případné kolonizaci Marsu.

V Indii pochopíte, o čem je život a zamilujete se. Prožijte ji všemi smysly s Exclusive Tours

Pokud bychom měli dát radu člověku, který se chystá do Indie, zněla by asi takhle: Nejpozději po návratu nezapomeňte zavřít pusu, protože tady vám spadne brada. Důvodů je asi tak jeden a půl miliardy, stejně jako tu žije lidí. Dobře, přistihli jste nás, mírně jsme si zapřeháněli. Ale skutečně jen maličko. Indie se dá popsat mnoha způsoby, všechno, všecičko je tady intenzivní. Barvy, vůně, chutě... i život sám. Žádné vyprávění vás ale nepřipraví na skutečnou zkušenost, která tu na cestovatele čeká. Tohle jednoduše musíte jen zažít a poznat. Takovou možnost nabízí například Exclusive Tours.

Pěstuje kávu a banány, chrání pralesy: Kostarika, tady je svět v pořádku

Nebe na zemi. To je Kostarika. Země, kterou je možné opěvovat od rána do večera, ale kdo ji jednou pozná, ví, že někdy slova nestačí. Právě tady lidé hledí na podstatu života jako málokde. Chrání přírodu a přitom rozvíjejí zemědělství, jehož plodinami dokážou zásobovat i státy na druhé straně zeměkoule. K tomu všemu je tenhle středoamerický národ energeticky soběstačný a naprosto odmítá ozbrojené konflikty. Jestli tohle není definice pozemského ráje, pak už nevíme, co jiného by jí mohlo být. Vyrazit do Kostariky znamená vsadit na jistotu, s cestou vám pomohou třeba v Exclusive Tours.

Změna klimatu jako existenciální hrozba pro život na Zemi. Vědci varují před extrémy v počasí

Změna klimatu představuje „existenciální hrozbu“ pro život na Zemi. Varovala před tím tento týden skupina předních vědců ve zprávě analyzující extrémní jevy počasí a nedostatečná protiopatření. Studie, kterou publikoval časopis BioScience, zkoumala 35 globálních jevů zásadních pro život, včetně znečištění oxidem uhličitým (CO₂), spotřeby energie a masa na hlavu, vypalování lesů nebo počtu dní s extrémními vedry. Dvacet z těchto ukazatelů dosáhlo v roce 2023 rekordní úrovně, varuje mezinárodní vědecká koalice.

Kometa třikrát větší než Mount Everest explodovala a míří k Zemi. Vědci odhadli její dráhu

Pozorovatele noční oblohy čeká v první polovině roku 2024 výjimečná podívaná. Po druhé explozi během několika málo měsíců se k Zemi řítí kometa 2P/Pons-Brooks. Vesmírné těleso pyšnící se úctyhodnými rozměry přesahujícími trojnásobek výšky Mount Everestu naši planetu sice neohrozí, ale přesto se dostane dost blízko na to, aby bylo možné ho pozorovat pouhým okem. Zatímco nejblíže kometa kolem Země proletí 21. dubna příštího roku, nejjasněji by měla na nebi zářit až 2. června. Píše o tom web Daily Mail.