Země

Výpis příspěvků ke štítku „Země“

Nejmrazivější místo světa, avšak žhavá destinace. Čím Antarktida láká desetitisíce turistů?

Sen řady cestovatelů je na dosah, a to doslova. Ačkoliv je Antarktida nejjižnějším a nejméně obydleným kontinentem planety, její popularita razantně stoupá a začíná patřit mezi jednu z „nejžhavějších“ turistických destinací. Ještě v 90. letech se na nejchladnější místo světa vypravilo ročně zhruba sedm tisíc lidí, letos jich bylo již 122 tisíc. Co za tím stojí? Zejména dostupnost. Cestovní kanceláře pořádají speciální plavby, kdy turistům nabízejí luxusní a nevšední zážitek – včetně procházky na ledové kře. Roli v rostoucím zájmu podle mnohých hraje i pandemie. Mnozí odborníci však zdvihají varovný prst a zmiňují dopady na životní prostředí.

Nebe nad Českem ozářil vzácný meteor. Vědci pátrají po jeho fragmentech

I z Česka mohli lidé ve čtvrtek pozdě večer spatřit velmi jasný meteor, který proletěl atmosférou nad Rakouskem. Bolid svoji světelnou dráhu dlouhou téměř 94 kilometrů urazil za 6,4 sekundy, pak se rozpadl na kousky, s jejichž hledáním teď pomáhají čeští odborníci. Velmi vzácný přírodní úkaz zaznamenaly spolu s pozorovateli také stanice takzvané Evropské bolidové sítě, sdělil Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Před srážkou se Zemí tento meteoroid obíhal Slunce.

Zemi zasáhl obrovský životadárný meteorit. Před zkázou dinosaurů přinesl rozkvět, píší vědci

Masivní meteorit o velikosti čtyř Mount Everestů, který před třemi miliardami let narazil do Země, mohl urychlit vývoj života na planetě. Naznačuje to závěr bádání Harvardovy univerzity. O výzkumu vesmírného tělesa, které bylo až 200krát větší než meteorit, jenž později způsobil zánik dinosaurů, píše také zpravodajský web Sky News.

Podívejte se na oblohu. Obří superúplněk doplní kometu, zkuste jedinečnou fotku

Vesmír v těchto dnech nabízí krásné představení, stačí se jen podívat na večerní oblohu. Na ní teď najdete nejen jedinečnou kometu Tsuchinshan-ATLAS, ale také tzv. superúplněk. Měsíc totiž ve čtvrtek nad ránem proletěl nejblíže Zemi a my ho díky tomu vidíme větší než obvykle. Oba jevy můžete využít a ve čtvrtek večer získat úchvatné fotky – třeba i z mobilu.

OBRAZEM: Úchvatná kometa na obloze. Tak svítí nad Hradem, jak a kde ji pozorovat?

Aktualizováno

Kometa Tsuchinshan–ATLAS se na večerní obloze předvádí v celé své kráse, můžete ji vidět pouhýma očima i s více než 10 stupňů dlouhým ohonem. Něco takového tu nebylo od roku 1997, podívejte se v galerii, jak ji zachytili profesionální fotografové, ale i čtenáři webu CNN Prima NEWS. Přinášíme také nejdůležitější informace, jak a kde ji můžete pozorovat.

Kometa, jaká tu dlouho nebyla, slibuje úžasnou podívanou. Kdy a kde ji najdete?

Připraví si pro nás vesmír zase jedno nezapomenutelné představení? Nejdříve na ranní a poté na večerní obloze bude i pouhýma očima k vidění jasná kometa. Astronomové ji evidují pod názvem Tsuchinshan–ATLAS nebo ještě krkolomněji C/2023 A3, kometa každopádně „přežila“ průlet kolem Slunce a teď se čeká, jak moc se rozzáří. Optimistické scénáře předpovídají, že by mohla konkurovat nejjasnějším kometám za poslední desítky let. Kdy ji bude možné pozorovat a kde na obloze ji najdete, si přečtěte v našem článku.

Historický moment. První amatérský astronaut vystoupil do volného vesmíru, sledujte záběry

Aktualizováno

Americký miliardář Jared Isaacman ve čtvrtek jako první neprofesionální astronaut v historii vystoupil do volného vesmíru. Kosmická loď Crew Dragon od společnosti SpaceX v tu chvíli letěla rychlostí přes 25 tisíc kilometrů za hodinu ve výšce asi 730 kilometrů nad Zemí. Krátce po něm ho v prostoru mimo loď vystřídala specialistka SpaceX Sarah Gillisová, načež se oba astronauti bezpečně vrátili do lodi.