
Zázrak ve Dvoře Králové: V Safari Parku se podařilo rozmnožit mimořádně vzácnou šelmu
Příští týden zřejmě dopadne nekontrolovaně na Zemi část sovětské vesmírné sondy Kosmos 482, která v 70. letech minulého století vyrazila k Venuši, ale kvůli poruše se nedostala dále z oběžné dráhy Země. V pátek to napsal deník The Guardian. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se přistávací modul vesmírného prostředku dostane do atmosféry někdy mezi 7. a 13. květnem.
Astronomové mají díky evropské vesmírné sondě Solar Orbiter k dispozici nejpodrobnější snímek Slunce, jaký kdy získali. Fotka v ultrafialovém spektru ukazuje úchvatné detaily sluneční koróny či protuberance, upozorňují vědci z Hvězdárny a planetária Brno. A lidem navíc připomíná mračící se smajlík.
Vědci objevili pomocí vesmírného teleskopu náznaky života na vzdálené planetě. Tým vědců z Cambridgeské univerzity zkoumal atmosféru na planetě s názvem K2-18b a objevil známky molekul, které na Zemi produkují pouze jednoduché organismy. Napsal o tom britský web BBC.
Americká popová zpěvačka Katy Perry a snoubenka amerického miliardáře Jeffa Bezose Lauren Sánchezová v pondělí spolu s dalšími členkami ryze ženské posádky vzlétly do vesmíru v rámci mise společnosti Blue Origin. Let suborbitální rakety New Shepard za pomyslný předěl mezi pozemskou atmosférou a kosmem, trval i s návratem pomocí padáku deset minut a 22 sekund.
Lidé v sobotu v planetáriích a hvězdárnách měli možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes 60 a v Karlových Varech asi dvě desítky.
Na sobotu 29. března 2025 si příroda nachystala nebeskou podívanou v podobě částečného zatmění Slunce. Jak velkou část viditelného slunečního kotouče Měsíc „ukousne“? Kdy nastane maximum v různých částech Česka a jak celý jev bezpečně pozorovat? Vše, co potřebujete vědět o zatmění Slunce.
Jaký vliv má dlouhodobý pobyt ve stavu beztíže na lidské tělo? A jak se po návratu na Zemi vrací tělo do normálu? To zkoumala NASA ve své studii, ve které porovnávala dvojčata – zatímco jedno zůstalo doma, druhé strávilo 340 dní ve vesmíru.
Blesk je jedním z nejúchvatnějších a zároveň nejnebezpečnějších přírodních jevů, který fascinuje lidstvo již od nepaměti. Tento elektrický výboj, který provází bouřky, hraje klíčovou roli v atmosférických procesech na Zemi a zároveň představuje významná rizika pro lidi, zvířata a majetek. Přečtěte si, jak blesk vlastně vzniká a jaké jsou jeho druhy.
Od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se v úterý odpoutal modul Crew Dragon s dvojicí amerických astronautů, kteří se vracejí na Zemi po devíti měsících, ačkoli měli na ISS původně strávit jen několik dní. Dvaašedesátiletý Barry Wilmore a devětapadesátiletá Sunita Williamsová opustili stanici, kde byli nuceni setrvat nečekaně dlouho kvůli poruše kosmické lodi Starliner. Přistát by měli hodinu před půlnocí SEČ.
U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) zakotvila loď Crew Dragon společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty. Informovala o tom společnost SpaceX, která na síti X zveřejnila záběry připojení kosmické lodě k orbitálnímu komplexu. Mise umožní návrat dvou astronautů, kteří po nevydařeném červnovém letu kosmické lodi Starliner museli zůstat na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
Fascinující obrázky proudí v posledních dnech na Zemi z Měsíce. Tam teď pracuje sonda Blue Ghost, která pro NASA a i evropské agentury provádí několik důležitých experimentů. Kromě úchvatných snímků východu Slunce či kotoučku Země skoro v úplňku se jí už podařilo zachytit signály z pozemských navigačních systémů.
Texaská společnost Firefly Aerospace zveřejnila další fotky odvrácené strany Měsíce. Její lunární přistávací modul Blue Ghost je podle informací ČTK pořídil ve výšce 100 kilometrů nad povrchem. Snímky zachycují povrch odvrácené strany a části přistávacího modulu, který by měl na Měsíci přistát už 2. března.