
Pohřešuje se mladík z Dobřichovic u Prahy. Dříve se pokusil o sebevraždu, pohádal se s matkou
Astronomové sledují objekt, který míří směrem k Zemi a který putuje z jiné hvězdné soustavy, píše agentura AP. Vědci tak objevili možná teprve třetí známý mezihvězdný objekt, který proletěl Sluneční soustavou, uvedla ve středu Evropská kosmická agentura.
V těsné blízkosti Země proletí asteroid s názvem 2024 YR4. Vědci mu dali přezdívku City Killer, tedy Ničitel měst, a naši planetu by měl minout v prosinci 2032. Původní předpoklady hrozily možnou srážkou se Zemí, nové odhady ale tyto obavy vyvrátily. Asteroid by nicméně mohl dopadnout na Měsíc a následky srážky by pak ohrozily například satelity. Ze Země by byl v takovém případě k vidění velkolepý meteorický roj.
Keporkaci se možná snaží komunikovat s lidmi pomocí prstenců, které vytvářejí v blízkosti lodí vyfukováním bublin. Naznačuje to nová studie publikovaná v časopise Marine Mammal Science. Do výzkumu se zapojili také výzkumníci z organizace SETI Institute, která se zabývá pátráním po mimozemském životě.
Asteroid s názvem 2024 YR4 by mohl v následujících letech proletět v těsné blízkosti Země. Ještě před několika měsíci podle vědců dokonce existovala možnost, že naši planetu zasáhne. Nyní je již jisté, že se to tak nestane, dopadnout by však mohl na přirozenou družici Země – Měsíc. Vědci nedávno pravděpodobnost dopadu mírně zvýšili.
Atlantická meridionální cirkulace, klíčový systém proudů v Atlantském oceánu, by podle vědců mohla ještě během 21. století zkolabovat. Skupina výzkumníků se proto snažila zjistit, jaké by to pro svět mělo následky. Evropu by podle jejich závěrů čekalo výrazné ochlazení, jiné části světa by se naopak musely vypořádat s extrémními vedry, píše americká CNN.
V neděli 1. června po setmění by se mohla i v Česku objevit polární záře. Pozorování fotogenického přírodního jevu však zřejmě pokazí oblačné počasí s bouřkami. Informoval o tom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Polární záře je průvodním jevem silné geomagnetické bouře na Slunci.
Uvnitř naší galaxie byl objeven záhadný vesmírný objekt, který vysílá pulzující signál. Je tak neobvyklý, že vědci nemohou vyloučit, že pochází od mimozemské civilizace, píše britský web The Sun.
Nové snímky, které pořídila NASA pomocí teleskopu Jamese Webba, ukazují polární záře Jupiteru. Ty na největší planetě sluneční soustavy svítí stokrát jasněji než na Zemi.
Sovětská vesmírná sonda Kosmos 482, která v 70. letech minulého století mířila k Venuši, ale kvůli poruše se nedostala z oběžné dráhy kolem Země, se měla podle výpočtů zřítit v sobotu nekontrolovaně na zemský povrch. Ruská vesmírná agentura Roskosmos dopoledne ohlásila, že těleso již dopadlo do Indického oceánu. Podle prohlášení k tomu došlo dle predikce kolem osmé hodiny ráno středoevropského času. Evropské centrum trasování a dohledu nad vesmírem (EU SST) uvedlo, že sonda se v tuto ranní hodinu rozpadla po vstupu do zemské atmosféry.
Příští týden zřejmě dopadne nekontrolovaně na Zemi část sovětské vesmírné sondy Kosmos 482, která v 70. letech minulého století vyrazila k Venuši, ale kvůli poruše se nedostala dále z oběžné dráhy Země. V pátek to napsal deník The Guardian. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se přistávací modul vesmírného prostředku dostane do atmosféry někdy mezi 7. a 13. květnem.
Astronomové mají díky evropské vesmírné sondě Solar Orbiter k dispozici nejpodrobnější snímek Slunce, jaký kdy získali. Fotka v ultrafialovém spektru ukazuje úchvatné detaily sluneční koróny či protuberance, upozorňují vědci z Hvězdárny a planetária Brno. A lidem navíc připomíná mračící se smajlík.
Vědci objevili pomocí vesmírného teleskopu náznaky života na vzdálené planetě. Tým vědců z Cambridgeské univerzity zkoumal atmosféru na planetě s názvem K2-18b a objevil známky molekul, které na Zemi produkují pouze jednoduché organismy. Napsal o tom britský web BBC.