Zemřel dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela. Podlehl rakovině srdce

Ondřej Buchtela se svojí přítelkyní

Dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel, podlehl vzácné formě rakoviny srdce. Lékaři mu v květnu diagnostikovali sarkom na srdečním svalu, který zasáhl i obě plíce. Na jeho podporu se během června a července skládali sportovní legendy jako Petr Čech, Dominik Hašek nebo Jakub Voráček a na transparentní účet s názvem Pomoc pro Ondru dobrovolníci přispěli téměř 3,5 milionu korun.

I když byl Buchtela podle vlastních slov odhodlaný se zákeřnou nemocí bojovat, poslední týdny strávil v domácí péči, protože mu lékaři nemohli nabídnout žádnou léčbu.

„Nebojte se o něj, povstane na věčnosti,“ napsala na Buchtelově instagramovém účtu jeho přítelkyně Anna.

Lékaři hokejistovi diagnostikovali 14. května letošního roku sarkom na srdečním svalu, který zasáhl i obě plíce. Buchtela o boji s rakovinou informoval přátele a fanoušky 4. června na svém instagramovém účtu. „Nejdříve se mi to psát nechtělo, zvlášť sem na Instagram, ale po pár dnech přemýšlení jsem si řekl, že by se to stejně zjistilo a pravda by vyšla na povrch. Důvodem, proč teď netrénuji, nejsem aktivní na sociálních sítích a nevycházím z domu, a když už, tak jen na vozíku, je rakovina... Lékaři mi diagnostikovali zhoubný nádor na srdci,“ napsal tehdy mladý hokejista.

„Poslední dva týdny byly hodně zvláštní pro mě i pro celou rodinu. Jestli se dá život během dvou dnů přehodit vzhůru nohama a úplně od základu zpřeházet priority, tak Vám říkám, že to jde. Ve 20 letech raka nečekáte, ale když přijde, nezbývá nic jiného než bojovat. Není čas litovat se, ptát se, proč zrovna já, a ne ten druhý, prostě a jednoduše bojovat,“ dodal na sociální síti.

Na účet Pomoc pro Ondru lidé přispěli téměř 3,5 milionu

Za necelý měsíc od této události se strhla lavina pomoci od hokejové komunity – a nejen od ní. Vznikl transparentní účet s názvem Pomoc pro Ondru. Na ten lidé přispěli částkou 3,5 milionu korun. V sobotu 25. července se navíc měl konat benefiční fotbalový zápas mezi hokejisty a fotbalisty Hodonína a výtěžek z akce měl putovat na již zmíněný transparentní účet.

Na pomoc v boji proti rakovině se Buchtelovi skládali také hokejisté ze zámořské NHL. Například David Kaše, který hraje za Philadelphii Flyers, vydražil hokejku za 50 tisíc korun. Další dražby uspořádali i jeho kolegové z NHL Martin Kaut či Martin Nečas, který hrál s Buchtelou již v mládežnických reprezentacích.

Dražbu uspořádal i HC Stadion Litoměřice, kde Buchtela hrával. „Vydražte si speciální helmu kapitána Honzy Výtiska, a pomozte tak našemu bývalému hráči, spoluhráči a kamarádovi v boji s rakovinou!“ zveřejnil tým na Instagramu.

Poslední týdny strávil v domácí péči

Z dražby se stala velká akce plná pomoci a solidarity. Mezi další předměty, které se vydražily na pomoc Buchtelovi, patřil dres Jiřího Hudlera z NHL, lapačka a vyrážečka Michala Neuvirtha nebo také brankářské rukavice fotbalisty Petra Čecha. Z věnování hokejky se stal seriál, ke kterému se přidávalo mnoho sportovních legend.

I když byl Buchtela odhodlaný se zákeřnou nemocí bojovat, poslední týdny strávil v domácí péči, protože mu lékaři nemohli nabídnout žádnou léčbu. Byl odkázaný na kyslík, invalidní vozík a pomoc blízkých.

V extralize odehrál 27 zápasů

Rodák z Ústí nad Labem působil od sezony 2013/14 v Chomutově. V dresu Pirátů vstooupil do nejvyšší české soutěže, v extralize odehrál 27 utkání a připsal si gól a nahrávku. Loni se přesunul do Liberce, místo dresu Bílých Tygrů ale hájil barvy jejich farmářského týmu. Za prvoligové Benátky nad Jizerou odehrál v poslední sezoně 57 utkání a nasbíral 25 bodů za devět gólů a 16 nahrávek.

Tagy: