Zemřel legendární kytarista Luboš Andršt. Bratranci Petra Jandy bylo 73 let

Ve věku 73 let zemřel český kytarista Luboš Andršt. Informaci potvrdil na sociálních sítích jeho blízký přítel a zpěvák Michal Prokop. Andršt hrál na kytaru od 60. let 20. století, jeho bratrancem je frontman skupiny Olympic Petr Janda.

„V noci na dnešek (pondělí – pozn. red.) zemřel můj nejstarší spoluhráč, úžasný muzikant a spolužák v rockové škole, jak vždycky říkával, Luboš Andršt. Budeme na něj zítra vzpomínat v Lucerně. Spolu s námi i jeho bratranec Petr Janda. Odpočívej v pokoji, kamaráde,“ napsal na Facebook Michal Prokop, se kterým hrál v kapele Framus Five. Ve Velkém sále pražské Lucerny je na úterý naplánovaný Prokopův vánoční koncert se skupinou Framus Five.

V noci na dnešek zemřel můj nejstarší spoluhráč, úžasný muzikant a spolužák v rockové škole, jak vždycky říkával,...

Posted by Michal Prokop on Monday, December 20, 2021

Jméno Andršta, který se narodil 26. července 1948 v Praze, je neodmyslitelně spojeno s českým blues. Muzikant, v jehož tvorbě je možné najít i vlivy etnické, klasické či rockové hudby, stál v roce 1996 u zrodu úspěšného šumperského festivalu Blues Alive. Během let spolupracoval Andršt vedle Prokopa a také s Jiřím Stivínem, Emilem Viklickým, Mariánem Vargou, Peterem Lipou nebo Martinem Kratochvílem v jeho sestavě Jazz Q.

Andršt hrál například na Prokopově albu Město ER, s Jazz Q nahrál desku Pozorovatelna. Počátkem roku 1973 založil vlastní bluesrockovou skupinu Energit, později vystupoval pod hlavičkou Luboš Andršt Blues Band či Luboš Andršt Group. K albům, která vydal pod svým jménem, patří například Capricornus a Imprints. Dvakrát vystupoval s legendárním B. B. Kingem.

Počátkem 90. let vedl Andršt doprovodnou skupinu Marty Kubišové. V loňském roce vyšla Andrštova vzpomínková kniha Ještě hraju vestoje, na které pracoval s hudebním publicistou a dramaturgem Blues Alive Ondřejem Bezrem.

Tagy: