reklama

Gott používal pseudonym a přikrášloval zahraniční úspěchy, prozradil o něm publicista

Zpěvák Karel Gott se naučil vyprávět svoje příběhy tak, aby zdůraznil to, co si přál, a vynechal, co se nehodilo. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to uvedl hudební publicista Pavel Klusák.

reklama

Portrét Karla Gotta od hudebního publicisty Pavla Klusáka je kritiky oceňován jakožto nejvíce reálný. Ve vysílání CNN Prima NEWS autor přiblížil hned několik zajímavostí, které velká část veřejnosti nevěděla.

Karel Gott používal pseudonym. „Než se proslavil, koncem 50. let, na nějakých soutěžích používal jméno Karel Matějíček. On mluvil o tom, že si nepřál, aby se tatínek a rodina z ČKD (strojírenský podnik v Československu  – pozn. red.) dozvěděla, že chodil zpívat,“ prozradil Klusák.

Už v té době se Gott těšil oblibě. „V pražských kavárnách nebo na maturitních plesech na něj lidé chodili s velkou chutí. Jeho světovost se zde zúročovala velmi dobře,“ přiblížil publicista. Až později se z něj ale stal zpěvák, kterého milovalo téměř celé Československo.

A to i přes různé eskapády. Gott se podle Klusáka naučil vyprávět svoje příběhy tak, aby zdůraznil, co si přál a vynechal, co se nehodilo.

Neměl to zapotřebí

„Překvapila mě například taková banalita. I když Karel Gott nemusel v Československu falšovat svůj úspěch a jeho publikum ho milovalo, tak když v zahraničí dostal cenu, která nebyla tak významná, vydával ji za velký úspěch. To mě překvapilo, protože to neměl zapotřebí,“ vysvětlil Klusák.

Klusáka také překvapil příběh spojený s emigrací. „Šlo o úlohu jeho otce. Gott o něm převyprávěl leccos, ale to, že byl od 50. let státníkem a elitním komunistou, který pracoval na ministerstvu a především v době, kdy Karlu Gottovi teklo do bot, nehlásal,“ popsal Klusák a dodal, že mu otec zásadním způsobem pomohl. „Bratři Štaidlové, Felix Slováček a on se v roce 1971 báli vrátit do Československa, aby nešli do basy. Doufali, že zlegalizují svůj pobyt v zahraničí, ale to se spletli,“ připomněl publicista.

Gott se podle něj snažil nerozdělovat publikum přílišnou názorovostí a čekal, co se stane. Oproti autobiografii, kterou vydala Gottova rodina, se pohled Klusáka liší v jednom: „Myslím, že rodinná firma Gottových pokračuje v legendě a obrazově je úžasná,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami
Školství

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura

Pandemický zákon je jen nouzový stav pod novým názvem, porušuje ústavní práva. Současná vláda sáhla po totalitních manýrech, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Pokud novela zákona projde dolní komorou, obrátí se podle svých slov na Ústavní soud. Poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ale taková nařčení odmítl a upozornil, že není problém platnost pandemického zákona zkrátit, pokud se situace v ČR zlepší.

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama