Zemřela filmová sestra Vinnetoua Nšo-či. Herečce bylo 81 let

Marie Versiniová jako sestra apačského náčelníka Vinnetoua

Zemřela sestra Vinnetoua

Ve věku 81 let zemřela francouzská herečka Marie Versiniová. Proslavila se především jako sestra apačského náčelníka Vinnetoua Nšo-či z filmových mayovek.

Během posledních let zdravotní stav Marie Versiniové nebyl ideální. Před dvěma roky se vážně zranila ve svém bytě v Paříži, když si po pádu poranila hlavu a zlomila několik kostí. Zotavovala se pak pomalu pod dohledem pečovatelek.

„Nic už není jednoduché –⁠ ani čekání na to, až bude líp,“ poznamenala v posledním rozhovoru pro německý deník Bild.

Versiniová se narodila 10. srpna roku 1940 na francouzském ostrově Korsika. Herectví se věnovala již od dětství. Už v 17 letech se stala členkou významné francouzské divadelní scény Comédie-Française. Zde úspěšně účinkovala mimo jiné také v Shakespearově dramatu Romeo a Julie.

V roce 1956 rovněž úspěšně debutovala ve filmu, svoji první větší rolí získala v roce 1958 v anglickém snímku A Tale of Two Cities. Díky svým jazykovým schopnostem (mluvila italsky, anglicky, francouzsky a německy) se uplatnila i v dalších zahraničních filmech, například v americkém snímku Pařížské blues.

V roce 1963 zvítězila v konkursu na svoji nejznámější životní roli sestry apačského náčelníka Nšo-či ve snímku Vinnetou, což jí zajistilo velkou proslulost dodnes. Poté si zahrála ještě v několika dalších dobrodružných filmech natočených na námět knih Karla Maye. V 70. a 80. letech se věnovala v převážné míře herecké práci v televizi. Během svého života hrála ve 33 hraných filmech. V roce 1984 vystoupila ve filmu či v televizi naposledy.

Po smrti už je také představitel Vinnetouova Pierre Brice. Ten zemřel v červnu roku 2015, bylo mu 86 let. Lex Barker, který si v mayovkách zahrál Old Shatterhanda, zemřel v roce 1973 v nedožitých 55 letech.

Tagy: