Zemřela filmová sestra Vinnetoua Nšo-či. Herečce bylo 81 let

Ve věku 81 let zemřela francouzská herečka Marie Versiniová. Proslavila se především jako sestra apačského náčelníka Vinnetoua Nšo-či z filmových mayovek.

Během posledních let zdravotní stav Marie Versiniové nebyl ideální. Před dvěma roky se vážně zranila ve svém bytě v Paříži, když si po pádu poranila hlavu a zlomila několik kostí. Zotavovala se pak pomalu pod dohledem pečovatelek.

„Nic už není jednoduché –⁠ ani čekání na to, až bude líp,“ poznamenala v posledním rozhovoru pro německý deník Bild.

Versiniová se narodila 10. srpna roku 1940 na francouzském ostrově Korsika. Herectví se věnovala již od dětství. Už v 17 letech se stala členkou významné francouzské divadelní scény Comédie-Française. Zde úspěšně účinkovala mimo jiné také v Shakespearově dramatu Romeo a Julie.

V roce 1956 rovněž úspěšně debutovala ve filmu, svoji první větší rolí získala v roce 1958 v anglickém snímku A Tale of Two Cities. Díky svým jazykovým schopnostem (mluvila italsky, anglicky, francouzsky a německy) se uplatnila i v dalších zahraničních filmech, například v americkém snímku Pařížské blues.

V roce 1963 zvítězila v konkursu na svoji nejznámější životní roli sestry apačského náčelníka Nšo-či ve snímku Vinnetou, což jí zajistilo velkou proslulost dodnes. Poté si zahrála ještě v několika dalších dobrodružných filmech natočených na námět knih Karla Maye. V 70. a 80. letech se věnovala v převážné míře herecké práci v televizi. Během svého života hrála ve 33 hraných filmech. V roce 1984 vystoupila ve filmu či v televizi naposledy.

Po smrti už je také představitel Vinnetouova Pierre Brice. Ten zemřel v červnu roku 2015, bylo mu 86 let. Lex Barker, který si v mayovkách zahrál Old Shatterhanda, zemřel v roce 1973 v nedožitých 55 letech.

Tagy: