Zemřela sestra bratrů Castrových. Většinu života strávila v exilu, režim diktátorů nesnášela

Ve věku 90 let zemřela Juanita Castrová, sestra bývalých kubánských vůdců Fidela a Raula Castrových. Desítky let byla odpůrkyní vlády komunistické strany, kterou její bratři vedli od roku 1959, a většinu svého života tak strávila v exilu ve Spojených státech. O úmrtí Castrové informovala tisk spoluautorka jejích pamětí María Antonieta Collinsová. O jejím skonu v úterý napsal i deník El País.

Podle Collinsové zemřela Castrová v pondělí v nemocnici v Miami. „Zesnula Juanita Castrová, mimořádná žena a neúnavná bojovnice za Kubu, kterou tolik milovala,“ cituje novinářku agentura AFP.

ČTĚTE TAKÉ: Odešel geniální diplomat i válečný zločinec, reaguje svět na úmrtí Henryho Kissingera

Castrová se spolu s bratry podílela na povstání, které svrhlo diktátora Fulgencia Batistu. Později se však s Fidelem i Raulem politicky rozešla kvůli neshodám ohledně autoritářského stylu jejich vlády.

Podle svých vlastních slov spolupracovala v 60. letech s americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA). Před odchodem z ostrova se účastnila i aktivit Kubánské katolické akce, jedné ze zbylých opozičních skupin na ostrově.

Castrová z Kuby odešla v roce 1964 do exilu v USA. I tam se dlouhá desetiletí vyjadřovala kriticky ke kubánské vládě. V pamětech tvrdila, že v exilu kvůli svému příjmení trpěla více než mnozí další stoupenci opozice. „Pro ty, kteří zůstali na Kubě, jsem dezertérkou, protože jsem odešla a kritizovala režim. Pro ty, kteří žijí v Miami, jsem persona non grata, tedy nežádoucí osoba, protože jsem sestrou Fidela a Raula,“ poznamenala Castrová v pamětech.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ve věku pouhých 43 let zemřela slovenská zpěvačka Barbara, známá především z popového dua MC Erik & Barbara

Tagy:
komunismus režim Kuba diktátor CIA Fidel Castro USA exil memoáry autoritářský režim Raúl Castro Fulgencio Batista Juanita Castrová