reklama

Zemřela zpěvačka Hana Hegerová. Poslední měsíc měla závažné zdravotní problémy

Ve věku 89 let zemřela zpěvačka Hana Hegerová. Královna šansonu patřila mezi nejlepší zpěvačky československé hudební scény. Informaci zveřejnil web Blesk.cz. Poslední měsíc měla umělkyně závažné zdravotní problémy.

reklama

„Bohužel, je to tak. Poslední měsíc byl složitý, měla nějaké závažnější zdravotní potíže, kvůli kterým podstupovala dialýzu,“ potvrdil Blesku nejmenovaný zdroj.

Hana Hegerová vlastním jménem Carmen Farkašová-Čelková byla královnou českého šansonu. S elegancí, vtipem a jemnou nostalgií zpívala celý život skladby o životě, lásce, zklamání a naději. Vyprodané koncerty měla nejen v tuzemsku, ale tleskala jí třeba i věhlasná pařížská Olympie.

Hana Hegerová se narodila na Slovensku v rodině bankovního ředitele. Po gymnáziu se chtěla dostat na vysokou školu. Tehdejší režim jí to ale nedovolil. Začala tedy pracovat jako úřednice. Táhlo ji to ale k herectví, a tak absolvovala divadelní kurz.

První hereckou zkušenost získala ve filmu režiséra Jiřího Krejčíka Frona z roku 1954. Začátkem 60. let odešla do Semaforu, kde dostala roli v muzikálu Kdyby tisíc klarinetů a také tu našla svoji životní lásku, režiséra Janka Roháče.

Piaf z Prahy

V hudebním světě se však Hana Hegerová uplatnila daleko více než ve filmu. Dosáhla velkých mezinárodních úspěchů. Zahraniční kritici ji nazývají Velkou dámou šansonu, Piaf z Prahy nebo Šansonierkou se slovanskou duší.

V dubnu 2013 byla povýšena na komandéra francouzského Řádu za zásluhy. V říjnu 2014 jí prezident České republiky Miloš Zeman udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. Slovenský prezident Andrej Kiska jí v lednu 2016 udělil Řád Ľudovíta Štúra II. třídy.

Svoji kariéru Hana Hegerová uzavřela v roce 2010 veleúspěšným albem Mlýnské kolo v srdci mém. Nezapomenutelné jsou ale její písničky jako Lásko prokletá, Černá Jessie nebo Mapa lásky.

Od té doby se zpěvačka ke zpěvu nevrátila. Její zdravotní stav to nedovolil. Nejprve prodělala mozkovou příhodu, pak ji trápily problémy se srdcem a nakonec se stala vězněm ve svém bytě. Začala mít totiž problémy i s chůzí. Hana Hegerová navíc přežila svého jediného syna. O důvodech jeho smrti však nikdy nepromluvila.

Hana Hegerová
Hana Hegerová
Zdroj: Profimedia.cz

/ fotografií

K tématu

Tagy: hudba zpěvačka úmrtí zdravotní problémy Hana Hegerová šanson šansoniérka Carmen Farkašová-Čelková

Další hlavní zprávy

Joe Biden

USA vyhostí deset ruských diplomatů, oznámil Biden. Moskva slibuje odplatu

USA vyhostí deset ruských diplomatů, oznámil Biden. Moskva slibuje odplatu

Bílý dům oznámil, že Spojené státy vyhostí deset ruských diplomatů a uvalí sankce na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem. Podle Washingtonu je krok odpovědí na ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb a na kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám. Moskva odpoví na agresivní chování USA, jde o další konfrontaci ve vztazích, řekla k novým protiruským sankcím mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

Politika

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Místo usmíření a táhnutí za jeden provaz to v ČSSD čím dál víc vře. Spoustu straníků naštvaly „čachry“ staronového šéfa Jana Hamáčka ohledně resortů zahraničí a kultury. Nálada mezi sociálními demokraty je mizerná, roste frustrace, někteří úspěšní politici dávají od strany ruce pryč. „Naštvaní jsou všichni. Do Sněmovny se nedostaneme, to je jasné,“ řekl CNN Prima NEWS senátor Petr Vícha.

Hamáčkovy kroky mě děsí. Stranu nesjednotíte popravou oponentů, říká šéf pražské ČSSD
Zeman poprvé na vozíku. Jednal se slovenským premiérem i kandidátem na šéfa diplomacie
reklama
reklama
Máme učit, ne testovat. Ředitel semilské školy si stojí za svým, hrozí mu odvolání

Školství

Domácí zpravodajství

Po očkování proti covidu zemřelo v Česku už 39 lidí. Úřady prošetřují souvislost
Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru
Další články
reklama
reklama