reklama

Soud potvrdil doživotí pro žháře z Bohumína. Ten zapálil byt a zabil tak 11 lidí

Krajský soud v Ostravě v úterý potvrdil za vraždu 11 lidí doživotní trest pro žháře z Bohumína na Karvinsku. Obžalovaný, který u dveří bytu v panelovém domě založil požár, se žalobcem už před časem uzavřel dohodu. Soud ji schválil. Rozhodnutí je už pravomocné, obžalovaný ani státní zástupce nemají právo na odvolání.

reklama

Požár panelového domu vypukl loni 8. srpna odpoledne. Motivem žhářského útoku byly podle žalobce spory v rodině. Obviněný nezvládl fakt, že jej opustila manželka a nastěhovala se do bytu, kde bydlel její syn s družkou a svým synem.

Právě dveře tohoto bytu polil muž podle policie přineseným benzinem a zapálil. V bytě bylo 15 lidí, konala se tam zrovna oslava narozenin.

„Byl vedený dlouhodobou nenávistí k synovi a záští k manželce,“ uvedl státní zástupce Michal Król. Pro založení požáru muž podle soudu použil osm litrů benzinu, který nalil na dveře a do prostoru mezi dveře a práh. Hořlavá tekutina tak natekla do bytu. Když benzin odsouzený zapálil, oheň se velmi rychle rozšířil.

Během deseti minut byly v plamenech všechny místnosti bytu. Přímo v ohni zemřelo šest lidí. Dalších pět lidí zemřelo po pádu z okna v 11. patře, když se snažili plamenům uniknout. Mezi mrtvými byly i tři děti a těhotná žena.

Lidé křičeli, ať neskáčou. Ale oni už hořeli

„Bylo od začátku jasné, že to je mimořádná tragédie. Jedenáct mrtvých lidí, to tady nepamatujeme,“ popsala v srpnu první dojmy z místa požáru reportérka CNN Prima NEWS Markéta Schenková.

Hovořila i s očitou svědkyní požáru, která zároveň bydlí v domě, v němž hořelo. „Do dvou minut tu byla policie a zatkla toho pána, který to zřejmě podpálil. Ptali se ho, zda to bylo úmyslně a on řekl, že ano,“ uvedla Šípková. „Tak ho hned sebrali, dali mu želízka a posadili do auta,“ dodala svědkyně.

„Na balkóně byli lidé a křičeli, že nemůžou dýchat, a už šlehaly plameny a černý dým. A někteří, kterým se podařilo přelézt z balkonu na balkon, jsou asi v pořádku. Ale jedna paní tam zůstala uvězněná, protože ta se bála přelézt. To je vysoko, 11. patro. A potom přijeli hasiči,“ popsala celou situaci Šípková. „Z druhé strany už začali ti lidé vyskakovat. Lidi křičeli, ať neskáčou, jenomže oni už hořeli,“ dodala svědkyně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva
Zahraničí

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva

Japonská metropole Jokohama byla svědkem poněkud bizarního případu hromadného zranění. Ze střechy budovy nejdříve spadl muž, což upoutalo pozornost ženy ve třetím patře. Ta po vykouknutí z okna ale ztratila rovnováhu a taktéž se zřítila. Během letu přitom zavadila o zvědavce, který situaci sledoval z okna o patro níž. Následně dopadla na kolemjdoucího, který přispěchal na pomoc za nešťastníkem ze střechy. Informoval o tom deník Asahi Šimbun a veřejnoprávní televize NHK.

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama