reklama

Zima: Povinnost nosit roušky v MHD od září je předčasná, byly tady i jiné epidemie

Pandemie koronaviru i nadále ovlivňuje dění v České republice. Vláda v pondělí oznámila povinnost od 1. září znovu nosit roušky v MHD a v některých vnitřních prostorách. Kromě toho uvolní více než miliardu korun pro školy na nákup ICT vybavení, aby bylo žákům umožněno studovat z domova. Na to, zda jsou opatření adekvátní, odpovídal v pořadu 360° předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy (UK) Tomáš Zima.

reklama

„Já se domnívám, že je to trochu předčasné,“ řekl v pořadu 360° Zima k oznámení vlády o povinném nošení roušek v MHD od září. Rektor UK také dodal, že do začátku září zbývají stále ještě dva týdny.

Zima zároveň uvedl, že většina lidí, kteří byli pozitivně testováni na nemoc COVID-19 v nedávné době, neměla příznaky. Dle jeho slov „zde byly i jiné epidemie a přežili jsme to“.

Nošení roušek výrazně ovlivní také situaci na školách. Ministr školství Robert Plaga (ANO) během pondělní tiskové konference oznámil, že jeho resort poskytne školám 1,3 miliardy na nákup vybavení potřebného k tomu, aby mohly zajistit žákům výuku z domova. Zima v pořadu 360° zmínil, že s domácí výukou přichází i odloučení. „Je třeba si uvědomit i psychologický fenomén, že ti žáci nejsou v kontaktu se svými kantory a spolužáky,“ řekl předseda České konference rektorů s tím, že někteří žáci se ani nemusí k on-line výuce připojit, neboť žijí v oblastech se slabším pokrytím.

Rychlejší test na COVID-19

Zima také hovořil o testu na koronavirus, který vytváří vědci v čele týmu z 1. lékařské fakulty pod vedením profesora Stanislava Kmocha. Má se jednat o kombinovaný test, který bude lidi testovat nejen na nemoc COVID-19, ale také na chřipku. Vyvíjený test má být revoluční například tím, že se po provedení testování vkládá do roztoku, který inaktivuje viry, čímž se roztok stává neinfekční. Následně s ním tak výzkumníci a zdravotníci mohou pracovat, aniž by měli obavy, že se z něj mohou sami nakazit.

Dle rektora UK by rychlejší varianta testu měla být k dispozici již koncem srpna. Společný test na chřipku a na nemoc COVID-19 by měl být na trh uveden v září. Cena by se dle Zimy měla pohybovat kolem 1700 Kč.

Tagy: 360⁰ Pavlíny Wolfové Univerzita Karlova vláda koronavirus Tomáš Zima

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) požádal premiéra Andreje Babiše (ANO) o mimořádné svolání vlády. Kabinet by měl schválit nabídku Spojených států amerických na vyslání vojenských lékařů a zdravotníků do Česka, kde by měli pomáhat s bojem proti koronavirové pandemii. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu uvedl, že příští týden dorazí do Česka tým 28 lékařů Národní gardy z amerických států Nebraska a Texas.

reklama
Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
Další články
reklama
reklama