reklama

Zima: Povinnost nosit roušky v MHD od září je předčasná, byly tady i jiné epidemie

Pandemie koronaviru i nadále ovlivňuje dění v České republice. Vláda v pondělí oznámila povinnost od 1. září znovu nosit roušky v MHD a v některých vnitřních prostorách. Kromě toho uvolní více než miliardu korun pro školy na nákup ICT vybavení, aby bylo žákům umožněno studovat z domova. Na to, zda jsou opatření adekvátní, odpovídal v pořadu 360° předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy (UK) Tomáš Zima.

reklama

„Já se domnívám, že je to trochu předčasné,“ řekl v pořadu 360° Zima k oznámení vlády o povinném nošení roušek v MHD od září. Rektor UK také dodal, že do začátku září zbývají stále ještě dva týdny.

Zima zároveň uvedl, že většina lidí, kteří byli pozitivně testováni na nemoc COVID-19 v nedávné době, neměla příznaky. Dle jeho slov „zde byly i jiné epidemie a přežili jsme to“.

Nošení roušek výrazně ovlivní také situaci na školách. Ministr školství Robert Plaga (ANO) během pondělní tiskové konference oznámil, že jeho resort poskytne školám 1,3 miliardy na nákup vybavení potřebného k tomu, aby mohly zajistit žákům výuku z domova. Zima v pořadu 360° zmínil, že s domácí výukou přichází i odloučení. „Je třeba si uvědomit i psychologický fenomén, že ti žáci nejsou v kontaktu se svými kantory a spolužáky,“ řekl předseda České konference rektorů s tím, že někteří žáci se ani nemusí k on-line výuce připojit, neboť žijí v oblastech se slabším pokrytím.

Rychlejší test na COVID-19

Zima také hovořil o testu na koronavirus, který vytváří vědci v čele týmu z 1. lékařské fakulty pod vedením profesora Stanislava Kmocha. Má se jednat o kombinovaný test, který bude lidi testovat nejen na nemoc COVID-19, ale také na chřipku. Vyvíjený test má být revoluční například tím, že se po provedení testování vkládá do roztoku, který inaktivuje viry, čímž se roztok stává neinfekční. Následně s ním tak výzkumníci a zdravotníci mohou pracovat, aniž by měli obavy, že se z něj mohou sami nakazit.

Dle rektora UK by rychlejší varianta testu měla být k dispozici již koncem srpna. Společný test na chřipku a na nemoc COVID-19 by měl být na trh uveden v září. Cena by se dle Zimy měla pohybovat kolem 1700 Kč.

Tagy: 360⁰ Pavlíny Wolfové Univerzita Karlova vláda koronavirus Tomáš Zima

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama