CNN Prima News Tomáš Zima

Tomáš Zima

Výpis příspěvků ke štítku „Tomáš Zima“

Dostali zaplaceno za útok na web Petra Pavla. Kdo jsou ruští hackeři, kteří zasáhli do voleb?

Zahlcené weby prezidentských kandidátů, nefungující vládní stránky i velké odměny pro nejaktivnější „útočníky“. Pro ruskou hacktivistickou skupinu NoName057(16) se stala Česká republika vděčným terčem. Už od začátku ruské invaze na Ukrajinu čelí české informační struktury útokům ze strany proruských hacktivistů. Minulý týden zčásti zasáhli i do prvního kola prezidentských voleb, když na chvíli vyřadili z provozu stránky kandidátů Petra Pavla a Tomáše Zimy. A podle bezpečnostních analytiků z kyberbezpečnostní Check Point Research lze očekávat další podobné útoky – a to i během druhého kola voleb.

PŘEHLEDNĚ: Účet za kampaň. Pavel dal za každý získaný hlas 19 korun, Zima pětinásobek

Kolik stál hlas jednoho získaného voliče? Vítěze prvního kola prezidentských voleb Petra Pavla vyšel relativně levně, částka se pohybovala okolo 19 korun. V případě jeho oponenta Andreje Babiše (ANO) zase záleží, co všechno se mu započítá do celkových nákladů za kampaň. Ekonomka Danuše Nerudová, která skončila ve volbách třetí, dala za každý hlas 35 až 45 korun. Nejvíce tratili Karel Diviš a Tomáš Zima, kteří atakují stokorunovou hranici za jednoho voliče. Jak dopadli ostatní prezidentští kandidáti?

Neúspěšní proti Babišovi. Poražení kandidáti vyjadřují podporu Petru Pavlovi

Neúspěšní kandidáti už většinou vyhlásili, koho podpoří ve druhém kole. Ještě před sečtením všech hlasů podpořila Petra Pavla Danuše Nerudová a k ní se poté přidali i senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, později i Karel Diviš. O podpoře není rozhodnutý ani neúspěšný kandidát Tomáš Zima a také poslanec hnutí SPD Jaroslav Bašta. Bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) zatím výslovně nepodpořil nikdo.

Je definitivně rozhodnuto. První kolo voleb vyhrál Pavel těsně před Babišem

Exkluzivní predikce agentury STEM pro CNN Prima NEWS se potvrdily. Na poslední chvíli se změnilo pořadí kandidátů, kteří postupují do druhého kola prezidentské volby. O několik tisíc hlasů vyhrál Petr Pavel se ziskem 35,40 procent, druhý skončil Andrej Babiš se 34,99 procenty hlasů. Hlasovalo 68,24 procent voličů. Nepostupují třetí Danuše Nerudová, čtvrtý Pavel Fischer, pátý Jaroslav Bašta ani zbytek kandidátů.

Překvapivé odpovědi uchazečů o Hrad: Nerudová fandí Brnu před Prahou, Diviš Harrymu a Meghan

Ve speciálním vysílání pořadu Nový den na CNN Prima NEWS vystoupili v první volební den prezidentští kandidáti v krátkých rozhovorech. Šlo o jejich poslední možnost přesvědčit voliče před startem hlasování. Promluvili o své kampani, zhodnotili soupeře a čelili i dost netradičním otázkám. Jak tráví uchazeči o Hrad volný čas a komu fandí ve sporu královské rodiny s Harrym a Meghan?