Kruhový objezd za 20 milionů terčem posměchu. Řidiči jsou zmatení, tápe i dopravní expert

Dopravní značení, které se jen tak nevidí, najdete v Milovicích u Prahy. Kruhový objezd, ke kterému patří, je mezi místními řidiči legendární. Křižovatka přitom vyšla na dvacet milionů korun. I proto se navíc stala terčem posměchu na sociálních sítích.

Je to kruhový objezd, není to kruhový objezd. Můžu zde odbočit, nemůžu odbočit? Dopravní značka řidiče v Milovicích dokonale mate.

Redakce CNN Prima NEWS oslovila několik lidí s dotazem, zda ví, co značka znamená. Odpovědi byly takřka totožné: „V životě jsem ji neviděl a o této značce nevím, že existuje.“ Místní navíc doplnili, že každou chvíli někdo z řidičů staví a ptá se, jak se z kruhového objezdu dostanou.

„Z dopravního značení se nedozvím, že se jedná o kruhový objezd, značka tam není. Nedozvím se ani, jak je to s předností v jízdě. Šofér, který tam přijíždí, se na ní dívá a vlastně netuší, co se po něm chce,“ uvedl dopravní expert Roman Budský. Starosta Milovic Milan Pur míní, že kruhový objezd byl projektován a jeho výstavba byla zahájena za minulého vedení. „Ještě chybí některé doplňující dopravní značky,“ sdělil.

Značení platí pro kamiony

Opodstatnění však zmiňovaná dopravní značka ve výsledku má. „Je to zejména proto, že kruhový objezd neumožňuje přímé odbočení nákladního automobilu, který má více než 3,5 tuny,“ vysvětlil vedoucí dopravního inspektorátu Nymburk Josef Ulrich. Například kamion, který chce odbočit doprava, se nemůže vytočit kvůli zúžení a chodníku.

Musí tedy objet celý kruhový objezd, aby ho pak mohl opustit správným výjezdem. A proč je u objezdu chodník? Možná proto, že lidé zkrátka mají rádi procházky kolem kruhových objezdů. Hlavně těch, které se proslavily i na sociálních sítích. „To je značka, která vlastně říká: ,Postavili jsme úplně deb*lní kruháč, který nejde normálně projet?“ rýpl si jeden z mnoha uživatelů na Facebooku. Další doplnil, že mu objezd připomíná hru „Had, který byl na staré Nokii“.

Kruhový objezd, který vznikl místo normální křižovatky, přitom nebyl levný. „Odhad je kolem 20 milionů korun včetně DPH,“ uvedl starosta Pur. Podobný bizár mají například v Mimoni. Značka vypadající jako upozornění řidičů, aby si zavázali tkaničky, je umístěna přímo před náměstím. Značení má však signalizovat směr, kterým mají jet nákladní vozidla.

Tagy: