Zoo Praha slaví 90 let. Jaká zvířata jí kdysi věnoval komik Vlasta Burian?

Jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad světa, která slaví 90. výročí otevření pro veřejnost. O které je řeč? Jedná se o zoo v pražské Troji. Která zvířata zoo věnoval kdysi herec Vlasta Burian a která si návštěvníci dnes oblíbili nejvíce? Na tyto a další otázky odpovídala tisková mluvčí Zoo Praha Lucie Dosedělová.

Kdo s nápadem vystavení zoo v Praze přišel?
Historie Zoo Praha sahá až do roku 1881, kdy v novinách vyšla výzva hraběte Sweerts-Sporka ke zřízení zoologické zahrady v Praze, a to u příležitosti sňatku prince Rudolfa a belgické princezny Štěpánky.

A proč se vybrala zrovna Troja?
Výstavba zoologické zahrady se plánovala ve Stromovce, Nebozízku nebo na vltavském ostrově Štvanici. Nedostatek vhodných pozemků a válka odsunuly realizaci na pozdější dobu. V roce 1922 daroval velkostatkář Alois Svoboda státu pozemky v Troji s podmínkou, že na nich má být vybudována zoologická zahrada. Pražská zoo se veřejnosti otevřela 28. záři 1931, v čele s Jiřím Jandou, jakožto jejím ředitelem. Rozloha byla tehdy pouhých 8 hektarů.

Jaká byla první zvířata v zoo? A jaké první výběhy či pavilony jsme mohli vidět?
Jako první byla postavena administrativní budova, Jandova voliéra dravců a výběh u hlavního vchodu, do něhož bylo umístěno první zvíře v Zoo Praha – vlčice Lotta, po ní mladá lvice Šárka. Dalšími zvířaty byli koně Převalského Minka a Ali, kteří byli do té doby ustájeni na statku v Netlukách u Uhřínevsi. V roce 1934 daroval herec Vlasta Burian do pražské zoo lachtany kalifornské Hýtu a Batula.

Jaké bylo nejoblíbenější zvíře zoo?
Jedno z nejpopulárnějších zvířat byl první slon v Zoo Praha – slůně Baby, které přišlo v roce 1933. Momentálně se mezi nejoblíbenější zvířata řadí především slonice Gulab, která přišla do pražské zoo v roce 1966 a je nejdéle žijícím slonem v pražské zoologické zahradě, dále gorilí samec Richard nebo lachtan Meloun, syn slavného lachtana Gastona, který zemřel po povodních v roce 2002.

Zažila zoo během svého otevření nebo v začátcích situaci, kterou nečekala?
Zoo Praha během své historie zažila druhou světovou válku, velké povodně v letech 2002 a 2013 a koronavirovou pandemii. Během povodní v roce 2002 zemřelo 134 zvířat, materiální škody přesáhly 230 milionů korun. Symbolem povodní se stal lachtan Gaston, který uplaval po Vltavě a podařilo se jej odchytit až u Drážďan. Bohužel při převozu pro velké vyčerpání uhynul. V dolní části u restaurace má Gaston pomníček. Povodně v roce 2013 opět zaplavily spodní část zoo, naštěstí díky včasné evakuaci však tentokrát nedošlo k rozsáhlejším ztrátám na životech zvířat. 13. března 2020 byla do odvolání uzavřena celá zoo kvůli pandemii koronaviru. Během roku 2020 a 2021 byla zoologická zahrada kvůli pandemii uzavřena celkem 215 dní, přičemž propad příjmů činil 133 milionů korun.

Tagy:
výročí zvířata povodeň Zoo Praha herec zoologická zahrada návštěvníci povodně Praha koronavirus COVID-19 otevření Vlasta Burian pavilony Lucie Dosedělová ZOO Praha Druhá světová válka pandemie covidu-19 Troja Jiří Janda Alois Svoboda Gaston