
ON-LINE: Vystrčil Zelenskému nabídl společné jednání o vstupu do EU. Můžeme předat zkušenosti
Oblast jordánského skalního města Petra zasáhly bleskové záplavy, záchranáři tam evakuovali zhruba 1 800 turistů. Agentura AP v pondělí informovala, že nedaleko od Petry si záplavy vyžádaly život Belgičanky a jejího syna, další dvě děti se našly živé. Zachránit se podařilo i 14 Čechů z této turistické skupiny.
Letošní léto přinese do Evropy extrémy a velmi rozdílné počasí. Zatímco západ kontinentu čekají spíše chladnější deštivé měsíce, východ a jih zasáhnou vedra a sucho. Česko se ocitne někde mezi těmito extrémy. Zažijeme horka, ale zároveň i bouřky a vydatné deště. Obecně však platí, že první polovina léta by měla být zasažena dešti a druhá má být spíše teplejší a sušší, předpovídá web MkWeather.
Pořídit si nemovitost je velký životní krok. Ale co když vás pak překvapí povodeň, požár nebo vytopení sousedy? V novém podcastu Klíč k bydlení radí realitní makléř Tomáš Kučera a Milan Káňa ze společnosti Kooperativa, jak správně chránit svůj majetek a na co si dát při sjednávání pojistky pozor.
Valencie vítá evropské politiky s transparenty v ruce. Jejich vzkaz je jednoznačný: odstoupení regionálního předsedy vlády Carlose Mazóna (Partido Popular), který podle jejich přesvědčení nese veškerou vinu za nezvládnuté povodně. Ty ve Valencii v loňském říjnu připravily o život celkem 228 lidí. Španělská strana Partido Popular (Lidová strana) v úterý a ve středu hostí v přímořském městě summit největší evropské politické rodiny – Evropské lidové strany (EPP). Právě jeho načasování popuzuje už tak rozhořčené obyvatele Valencie. Jak někteří z nich sdělili redakci, kongres se koná půl roku od doby, kdy povodně zaplavily město. „Je to nejvyšší urážka,“ řekla CNN Prima NEWS organizátorka protestů.
Hasiči po odpoledních přívalových deštích zasahovali ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku. Voda tam zatopila některé domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice, řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Deště vyplavily také několik obcí na Přerovsku, do akce musely bagry.
Pozdvižení v Moravskoslezském kraji vyvolalo ministerstvo financí, které nechce proplatit bezmála 500 milionů korun za škody, které v září napáchaly katastrofální povodně. Hejtman tvrdí, že peníze ministři přislíbili, a teď najednou ve státním rozpočtu nejsou. Ministerstvo financí ale vzkázalo, že na sever Moravy a do Slezska už poslalo peněz dost.
Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším rokem v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
Sedm z deseti rodin má podpojištěnou nemovitost, neboli mají dům pojištěný na menší částku, než je jeho skutečná hodnota. Proč? Hodnota nemovitostí roste, ale zapomínáme aktualizovat pojistné smlouvy. Pak přijde vážná událost, přijdete o střechu nad hlavou a peníze z pojistky nestačí.
V Polsku byly nalezeny lidské ostatky, a čeští policisté prověřují, zda nejde o jednoho ze dvou mužů pohřešovaných od záplav na Jesenicku. Informovala o tom policejní mluvčí Ivana Skoupilová. Muži jsou nezvěstní od loňského 14. září, kdy jejich vozidlo strhla rozbouřená řeka Staříč v Lipové-lázni na Jesenicku. V autě seděla i spolujezdkyně, jejíž tělo bylo měsíc po záplavách nalezeno v Polsku. Řeka Staříč vtéká v Jeseníku do řeky Bělé, která poté protéká Polskem a vlévá se do Kladské Nisy.
Podobně jako v Brdech, i na Svitavsku se začal zabydlovat bobr evropský. Na toku Malonínského potoka již vystavěl několik hrází. Díky té největší z nich vznikl nedaleko Bělé u Jevíčka mokřad, který lidé obdivují. Jenže na místo se teď chystá i úřední kontrola, která bude hodnotit rizika v případě velké vody.
Řecké ostrovy Paros a Mykonos zasáhla v pondělí večer silná bouře s kroupami. Ulicemi se valily proudy vody, které dokonce unášely auta. Podle meteorologů během několika hodin napršelo v oblasti měsíční množství srážek.
Podpojištění nemovitostí a domácností je v České republice dlouhodobým problémem. Až 70 % pojištěných nemovitostí je nastaveno na nižší částku, než jaká je jejich skutečná hodnota, což vede k obrovským finančním ztrátám v případě pojistných událostí. Při velkých živelných katastrofách, jako byly povodně v roce 2024, dosahují ztráty až 700 milionů korun. Jak tomuto problému předcházet? I o tom mluvil v pořadu Co na to vaše peněženka Milan Káňa, mluvčí společnosti Kooperativa pojišťovny.