
Fiala ke clům: Nesmíme být každé ráno zaskočeni. Obrana? Nejen železo, hlavně technologie
Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším rokem v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
Sedm z deseti rodin má podpojištěnou nemovitost, neboli mají dům pojištěný na menší částku, než je jeho skutečná hodnota. Proč? Hodnota nemovitostí roste, ale zapomínáme aktualizovat pojistné smlouvy. Pak přijde vážná událost, přijdete o střechu nad hlavou a peníze z pojistky nestačí.
V Polsku byly nalezeny lidské ostatky, a čeští policisté prověřují, zda nejde o jednoho ze dvou mužů pohřešovaných od záplav na Jesenicku. Informovala o tom policejní mluvčí Ivana Skoupilová. Muži jsou nezvěstní od loňského 14. září, kdy jejich vozidlo strhla rozbouřená řeka Staříč v Lipové-lázni na Jesenicku. V autě seděla i spolujezdkyně, jejíž tělo bylo měsíc po záplavách nalezeno v Polsku. Řeka Staříč vtéká v Jeseníku do řeky Bělé, která poté protéká Polskem a vlévá se do Kladské Nisy.
Podobně jako v Brdech, i na Svitavsku se začal zabydlovat bobr evropský. Na toku Malonínského potoka již vystavěl několik hrází. Díky té největší z nich vznikl nedaleko Bělé u Jevíčka mokřad, který lidé obdivují. Jenže na místo se teď chystá i úřední kontrola, která bude hodnotit rizika v případě velké vody.
Řecké ostrovy Paros a Mykonos zasáhla v pondělí večer silná bouře s kroupami. Ulicemi se valily proudy vody, které dokonce unášely auta. Podle meteorologů během několika hodin napršelo v oblasti měsíční množství srážek.
Podpojištění nemovitostí a domácností je v České republice dlouhodobým problémem. Až 70 % pojištěných nemovitostí je nastaveno na nižší částku, než jaká je jejich skutečná hodnota, což vede k obrovským finančním ztrátám v případě pojistných událostí. Při velkých živelných katastrofách, jako byly povodně v roce 2024, dosahují ztráty až 700 milionů korun. Jak tomuto problému předcházet? I o tom mluvil v pořadu Co na to vaše peněženka Milan Káňa, mluvčí společnosti Kooperativa pojišťovny.
Lesy ČR také letos vodou ze Staré Dyje zaplaví Kančí oboru na Břeclavsku, hladina vody v kanálech i tůních se tam začne zvedat od pátku. Zaplavování svědčí vysychajícím lužním lesům. V tiskové zprávě o tom ve středu informovala mluvčí státního podniku Eva Jouklová. Voda v lokalitě zůstane zadržená až do 22. dubna.
Zatímco vytopené domácnosti dostaly od státu okamžitý finanční příspěvek, živnostníci ostrouhali. „Do dnešního dne jsme žádnou pomoc nezaznamenali, stát se na nás vykašlal,“ bilancuje šest měsíců po ničivé záplavě majitel ostravského stolařství Tomáš Cibulka. Téměř dvoumetrová povodňová vlna jeho firmu zničila v pondělí 16. září 2024. Každá vytopená domácnost přitom mohla získat přes úřady práce státní pomoc až do výše 73 tisíc korun a posléze i další nevratnou dávku 40 tisíc korun. „Živnostníci nic. Stát vlastně pomohl jen tím, že nám půjčil vězně, kteří nám ulehčili nejhorší fázi úklidu,“ líčí Cibulka. Reportér CNN Prima NEWS příběh stolařství sleduje od chvíle, kdy opadla voda, ale zajímají ho i osudy dalších postižených živností, například utopené opravny autosoučástek.
Manželé Rábkovi jen s velkým štěstím a díky odvaze záchranářů přežili velkou vodu. Ta jim ale vzala všechno. Začali nový život u svých dětí a vnoučat, osudové vteřiny ale mají stále před očima. Jiní zůstali v místech, kde žili, odkázáni na dotace. Vládní programy sice běží, řešení pro lidi v exekucích nebo insolvenci ale dosud není na stole.
Výpadky mobilního signálu, chybějící satelitní telefony či nedostatečný počet evakuačních center. Ale i nefunkční systém varovných SMS zpráv, které často lidem přicházely s několikahodinovým zpožděním. Půl roku od ničivých povodní, které loni v září zasáhly Moravskoslezský kraj, krizové štáby měst a obce analyzují své zkušenosti. Hledají chyby, které je potřeba pro příští mimořádné situace zlepšit, řekli starosta Krnova na Bruntálsku Tomáš Hradil (Krnovští patrioti) a primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO).
Oprava sportovišť, které v Opavě loni v září poničila ničivá povodeň, si vyžádá náklady okolo 155 milionů korun. Týká se to krytého bazénu, fotbalového stadionu či basketbalové haly. Město nyní spěchá hlavně s obnovou historického koupaliště. Otevřít ho chce alespoň v provizorním režimu 1. června, uvedl mluvčí města Roman Konečný. Opava podle něj stále čeká na schválení pomoci od státu.
Už půl roku se lidé snaží zachránit nebo opravit své domovy, které zničily podzimní povodně. Jenomže ne každý se do rekonstrukce může pustit. Někteří čekají na konečný verdikt statiků, který přijde až na jaře. Do té doby jim nezbývá než přihlížet, jak se praskliny na jejich domech zvětšují.