Britské volby vyhrál s náskokem Johnson. Lepší už byla jen „Železná lady“

Konzervativní strana Borise Johnsona dosáhla v britských parlamentních volbách přesvědčivého vítězství.

Řečeno sportovní terminologií: podle posledních zpráv z dosavadních sečtených výsledků je skoré konzervativci-lauboristé 363 : 203. Proti minulým volbám získali toryové 47 křesel, zatímco labouristé ztratili 59 křesel.

Jde o největší vítězství konzervativní strany za třicet let a lepšího výsledku dosáhla pouze Margaret Thatcherová, „Železná lady“, ve volbách v roce 1983, kdy získala 397 mandátů.

Výsledek je zároveň obrovským fiaskem pro labouristy, neboť je to nejhorší výsledek od roku 1935 a předseda Jeremy Corbyn stranu již do dalších voleb, jak oznámil, nepovede.

Sever Politico, který se zabývá děním v EU, to komentuje: „Boris Johnson se vrací do křesla premiéra s politickým kapitálem, aby s počátkem roku 2020 vytáhl Spojené království z Evropské unie.“ K odchod z EU může Johnson přistoupit okamžitě, neboť všichni konzervativní kandidáti podpořili dohodu o brexitu, kterou uzavřel s Bruselem v říjnu.

Boris Johnson až úporně opakoval: „Pojďme konečně zakončit brexit,“ a sliboval, že Británii vyvede z EU do konce ledna 2020.

Nyní před ním stojí úkol, jaký typ post-brexitského vztahu s EU zvolí, a to počínaje obchodem, přes bezpečnost, obranu, rybolov a konče ochranou údajů a vědou. Pokud ale během této přechodné fáze nebude moci uzavřít obchodní dohodu, Spojené království by opustilo EU bez dohody.

Očekává se, že poslanecká sněmovna bude o dohodě hlasovat znovu ještě před Vánoci.

Předseda Evropské rady Charles Michel krátce po summitu lídrů EU v Bruselu, když byl jasný výsledek britských voleb, prohlásil, že Brusel je připraven zahájit další fázi vyjednávání a představitelé EU jsou „připraveni na další kroky“.

Tagy: