Čínský hrdina: Lékař pracoval 10 dnů v kuse. Místo koronaviru ho zabila vyčerpanost

Všechna neštěstí mají i své kladné hrdiny a nejinak je tomu i v kauze koronaviru. Z Číny přišly informace o úmrtí dvou lékařů. O prvním z nich jsme vás už informovali – Li Wen-liang se už v prosinci snažil varovat ostatní kvůli koronaviru, pak měl kvůli tomu problémy s policií. Jiný lékař, Sung Jing-ťie, zemřel vyčerpáním poté, co 10 dnů v kuse bojoval proti šíření koronaviru.

Li Wen-liang pracoval jako lékař ve Wu-chanu. Už v prvních týdnech začínající epidemie zveřejnil na čínské aplikaci WeChat zprávu o tom, že sedmi pacientům v nemocnici diagnostikovali nemoc podobající se chorobě SARS a že nemocní byli i umístěni do karantény.

Krátce po zveřejnění této zprávy ho wuchanská policie obvinila ze šíření nepravdivých zvěstí. Li byl jedním z několika lékařů, na které se policie tímto způsobem zaměřila, když se snažili o smrtícím viru informovat už v počátcích epidemie. Li byl hospitalizován 12. ledna poté, co se nakazil koronavirem od jednoho ze svých pacientů; diagnóza byla potvrzena 1. února. O jeho úmrtí dnes informovala stanice CNN. Mnoho lidí považovalo Lia za hrdinu.

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes reagovala na zprávu o smrti Li Wen-lianga na twitteru. „Nesmírně nás zarmoutila smrt Li Wen-lianga. Všichni musíme ocenit práci, kterou odvedl při #2019nCoV,“ napsala WHO s odvoláním na označení nového koronaviru.

Za hrdinu se může právem považovat také Sung Jing-ťie. Lékař z provincie Chu-nan, která sousedí s ohniskem nákazy – provincií Chu-pej, bojoval s koronavirem 10 dnů v kuse. Mladý doktor měl na starosti kontrolu řidičů a pasažérů na jedné z dálnic. Podle serveru Daily Mirror ho v důsledku vyčerpání postihla zástava srdce.

„Vždy pomáhal s domácími pracemi a byl také velmi oceňován svými nadřízenými v práci. Jeho smrt je pro celou rodinu obrovskou tragédií,“ uvedla pro místní deník lékařova sestra, která je kvůli epidemii koronaviru uvězněná ve Wu-chanu.

Počet obětí a osob nakažených novým typem koronaviru neustále stoupá a nezdá se, že by se šíření nemoci zpomalovalo, navzdory přísné karanténě a kontrole pohybu obyvatel, které zavedly úřady ve střední Číně.Počet nakažených koronavirem v pevninské Číně vzrostl na 31 161, čínská národní zdravotnická komise (NHC) potvrdila 3143 dalších případů onemocnění. Viru ku čtvrtečnímu večeru podlehlo již 636 lidí. Od předchozího dne zemřelo 73 lidí, z toho 69 v provincii Chu-pej, které je epicentrem nákazy.

Alexandr Božilov, ČTK

Tagy: