Objasnění po 90 letech: Vyšetřování odhalilo vraha prostituky Otýlie Vranské i motiv
lékař
Výpis příspěvků ke štítku „lékař“
Účinný lék chybí, počet nemocných poroste. Alzheimerovou chorobou trpí až 200 tisíc Čechů
Ztráta paměti, potíže s vykonáváním běžných činností, s řečí i časová a místní dezorientace. To jsou jen některé z příznaků Alzheimerovy choroby, jejíž mezinárodní den připadá na 21. září. Lidem, kteří tímto onemocnění trpí, způsobuje úbytek mozkové hmoty a nevratné změny v mozkových buňkách. Účinný lék však dosud neexistuje. Počet pacientů v České republice se odhaduje až na 200 tisíc, potvrzena diagnózou je ale jen třetina. A v dalších letech se očekává výrazný nárůst.
Statisíce českých dětí nemají pediatra. Lékaři odcházejí do penze, mladých nástupců je málo
Každé desáté dítě v Česku nemá svého pediatra. Věkový průměr těchto specialistů je u nás kolem šedesáti let. V praxi to představuje problém pro řadu obcí, například v obci Veverská Bítýška v okrese Brno-venkov. Tamní pediatrička odchází do důchodu, ovšem najít za ni náhradu se nedaří. Rodiče tak řeší, kdo bude od října jejich dětem poskytovat zdravotní péči. Se stejnou komplikací se potýkají obce po celé zemi. Situace je vážná a vzhledem ke stárnutí obce pediatrů může být v budoucnu ještě kritičtější.
Dívka v Indii se narodila s 26 prsty, její fotky oblétly svět. Reinkarnace boha, tvrdí rodina
V nemocnici v Bharatpuru v severoindickém státě Rádžasthán se narodila dívka s neobvyklou genetickou anomálií. Na každé ruce má totiž sedm prstů a na každé noze šest prstů. Podle jejích rodičů jde o reinkarnaci božstva. Tématu se věnuje zpravodajský web New York Post.
EXKLUZIVNÍ ANALÝZA: Děti ani seniory nebude mít kdo léčit, chybí praktici. Už teď nestíhají
Již nyní mají plné ordinace a v následujících letech se situace nezlepší. Spíše naopak. Praktičtí lékaři budou v roce 2050 podle propočtů muset odbavit o stovky lidí více než v současnosti, kdy čelí obřímu tlaku. Vyplývá to z prognózy Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR), kterou má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Počet obyvatel na jednu ordinaci praktického lékaře se totiž má zvýšit o třetinu, už nyní nicméně panuje nedostatek praktiků. Řada pediatrů stárne a odchází do důchodu, aniž by za ně přišla náhrada, mladí absolventi zase míří do zahraničí za lepšími pracovními podmínkami.
Sporné přesčasy pro zdravotníky začnou platit. Pavel podepsal novelu zákoníku práce
Zákoník práce zavede spornou možnost další přesčasové práce ve zdravotnictví. Přesnější vymezení, a tím předvídatelnost, získají práce na dohody. Zaměstnavatelé navíc budou moci dávat paušální náhradu nákladů lidem, kteří pracují z domova. Na kratší úvazky nebo na práci na dálku získají nárok rodiče s dětmi do devíti let věku. Změny přinese novela zákoníku, kterou v neděli podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu informoval Hrad. Některé úpravy by měly být účinné od října, což kritizovala Hospodářská komora, další od ledna. Předloha dále nastavuje pravidla pro elektronickou komunikaci mezi zaměstnavateli a zaměstnanci.
Statisíce dětí v Česku nemají pediatra. Ostatní musí daleko dojíždět, řešení je v nedohlednu
Až 300 tisíc dětí v Česku nemá pediatra. Věkový průměr dětských lékařů se pohybuje kolem šedesáti let. Když pak odejdou do důchodu, často za ně není náhrada. Na Vysočině se proto rozhodli problém řešit, v okresních nemocnicích zřizují dětské ambulance, do kterých se mohou hlásit malí pacienti ze širokého okolí.
Co dělat, když vás dostane covid? Lékaři připomínají pravidla, doporučují i očkovací kombo
Počet nakažených osob novými subvariantami korovaniru roste a s příchodem podzimu nebude situace o nic lepší. Jak se správně zachovat a komu se ozvat, když vás skolí covid? A jak je to v současnosti s testováním či očkováním proti koronaviru i v kombinaci s chřipkou? „Dá se objednat na obojí najednou. U valné většiny lidí proběhlo vše v pořádku,“ řekl redakci CNN Prima NEWS předseda Mladých praktiků Vojtěch Mucha a poradil, co by měli dělat lidé, u kterých se potvrdí nákaza covidem.
Dobrovolné přesčasy v nemocnicích dostaly zelenou. Sněmovna neustoupila ani výhrůžkám lékařů
Sněmovna znovu schválila dočasné zavedení možnosti další přesčasové práce ve zdravotnictví. Ustanovení budí spory a část lékařů pracujících v nemocnicích hrozí, že přestane přesčasy sloužit. Novela zákoníku práce ale zejména zpřesňuje vymezení práce na dohodu, čímž má být předvídatelnější. Zpružnění pravidel pro dohody o provedení práce, jak je navrhovali s ohledem na sezonní pracovníky senátoři, dolní komora odmítla. Předlohu, která přinese i další změny, nyní dostane v původním sněmovním znění k podpisu prezident Petr Pavel.
Bezcenní absolventi a žádané přesčasy? Mladí lékaři se pustili do ministerstva zdravotnictví
Zástupci Sekce mladých lékařů odešli ze schůzky s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) rozčarovaní. Jejich požadavky a nabídka spolupráce, týkající se hrozby extrémních přesčasů pro zdravotníky, byly smeteny ze stolu, zhodnotili pro CNN Prima NEWS. Navíc si prý mimo jiné vyslechli, že situace s přesčasy v nemocnicích není tak špatná a lékaři o ně zpravidla stojí nebo že absolventi po nástupu do práce nemají nárok na vyšší platy, protože jsou pro nemocnice „bezcenní“. Pro ministerstvo je kritika organizace překvapivá, schůzka byla korektní, sdělil redakci náměstek Václav Pláteník (KDU-ČSL).
Kubek: Novela o přesčasech dělá z lékařů podlidi. Nikoho k nim nenutí, oponuje Philipp
Novela o zdvojnásobení přesčasů pro lékaře z nich dělá podlidi, řekl v pořadu 360° prezident České lékařské komory Milan Kubek. Unavení doktoři prý chybují stejně jako opilí. Podle místopředsedy Sněmovního výboru pro zdravotnictví Toma Philippa (KDU-ČSL) díky novele zaměstnavatel nebude moci lékaře k přesčasům nutit. Předseda spolku Mladí lékaři Martin Kočí ale uvedl, že jedinou cestou, jak eliminovat přesčasy lékařů, je zrušení některých nemocnic.
Experti o sebevraždách: Nárůst duševních nemocí je alarmující. Jak poznat varovné signály?
V české společnosti opět narůstá počet sebevražd. Statistické údaje vyznívají negativně zvláště u mladších lidí. V této souvislosti je alarmující fakt, že v posledních letech radikálně přibývá případů duševních nemocí, uvedli ve vysílání CNN Prima NEWS Roksana Táborská z Národního ústavu duševního zdraví a vedoucí lékař Centra duševní rehabilitace společnosti Akeso Matěj Kasal. Mimo jiné také poradili, jak jednat s člověkem, který sebevraždu zvažuje, či jak rozpoznat signály, jež tento čin mohou předznamenávat.
Eutanazie se zvrhla v pomalé umírání: Léky nezabraly, lékař poté ženu udusil polštářem
K otřesnému případu došlo v Belgii. Nevyléčitelně nemocná Alexina se rozhodla podstoupit eutanazii, která je v zemi legální. Tu měl provést lékařský tým pomocí speciálních léků. Ty ale nezabraly, lékař tedy ženu udusil polštářem. O případu nyní informovala belgická média.