CNN Prima News lékař

lékař

Výpis příspěvků ke štítku „lékař“

Dala mu kus sebe, aby mohl žít. Rodina ročního chlapce se setkala se ženou, která ho zachránila

Brzy poté, co se malý Sonny narodil, mu byla diagnostikována atrézie žlučových cest a potřeboval transplantaci. Díky Sandy Flashové dnes roční usměvavý chlapec žije a může dělat vše, co jeho vrstevníci. Naprostá cizinka, která se s rodinou Sonnyho nikdy dříve nepotkala, se totiž rozhodla zapsat jako žijící dárkyně orgánů a chlapci prostřednictvím transplantace darovala kus jater. Dojemný příběh a shledání obou rodin nyní zveřejnila Clevelandská klinika.

Virus gayů? To už neplatí, říkají experti o HIV. Ročně v Česku testy odhalí 250 infikovaných

Více než 30 let uplynulo od doby, kdy lidé nákazu HIV vnímali jako nemoc týkající se převážně homosexuálů či drogově závislých, která končí smrtí. Dnes však na HIV existují léky, díky nimž nemocní přestanou být infekční a žijí stejně jako zdraví lidé. Infekce navíc přestala být doménou gayů, naopak rychleji přibývá infikovaných heterosexuálů. Každý rok testy v Česku odhalí okolo 250 nových HIV pozitivních. Situaci by podle odborníků mohlo zlepšit větší povědomí o testování. Aktuálně probíhá Evropský týden testování HIV a žloutenky.

Jak nalákat sestřičku. Na Ústecku chybějí stovky zdravotníků, nemocnice snášejí modré z nebe

Problém s nedostatkem pracovníků hlásí nemocnice v Ústeckém kraji. Konkrétně v nich chybějí stovky zdravotních sester. Prodlužují se tak čekací lhůty na operace, omezuje se počet lůžek pro pacienty a zaměstnanci slouží přesčasy. Zdravotnická zařízení si proto svůj odborný personál předcházejí a nabízejí mu nejrůznější benefity i studentská stipendia.

Zemřel Pavol Traubner. Přední neurolog vedl také Lékařskou fakultu Univerzity Komenského

Slovensko zasáhla smutná zpráva. Ve čtvrtek ve věku 83 let zemřel uznávaný neurolog Pavol Traubner. Lékař působil jako přednosta 1. neurologické kliniky Fakultní nemocnice s poliklinikou v Bratislavě i jako děkan Lékařské fakulty Univerzity Komenského. Byl známý i tím, že se hrdě hlásil ke svému židovskému původu. O jeho skonu informovala slovenská média.

Závažné onemocnění plic Věra podědila po rodičích. Problémy mohou mít statisíce Čechů

První problémy s dýcháním zaznamenala dnes 69letá Věra z Pardubic před devíti lety. Byla zvyklá na pohyb, dlouhé vycházky i túry v přírodě, ale začala se náhle zadýchávat. Lékaři jí sdělili, že má astma. S přibývajícími lety obtíží přibývalo. Následná vyšetření odhalila, že má chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), kterou způsobil nedostatek enzymu alfa-1 antitrypsinu (AAT). Že se astma proměnilo v tuto nemoc, způsobily geny od obou rodičů. Podle odborníků může být v Česku zhruba 450 tisíc lidí, kteří o svém problému s CHOPN netuší.

Každý desátý Čech má cukrovku, vlastní vinou. A vyhlídky jsou alarmující, uvádí predikce

Zhruba každý desátý člověk na světě i v Česku trpí cukrovkou – a jejich počet do 20 let vzroste až na dvojnásobek. Takové jsou alespoň předpovědi odborníků. Zatímco diabetes typu 1 je geneticky podmíněné onemocnění, diabetes 2. typu si většinou lidé způsobují sami. Vzhledem k tomu, že prvotní příznaky nebývají zprvu zjevné, je prevence důležitější než kdy dříve. Nejen z toho důvodu experti na Světový den diabetu – který připadá na 14. listopadu, den narození kanadského lékaře a objevitele léčebných účinků inzulinu Fredericka Bantinga – zdůraznili důležitost osvěty.

Soud s Cimickým: Hrozí mu pětileté vězení a zákaz činnosti, o verdiktu bude brzy jasno

Aktualizováno

V případu psychiatra Jana Cimického, který je obžalovaný ze znásilnění a vydírání, ukončil Obvodní soud pro Prahu 8 ve čtvrtek po poledni fázi dokazování. Státní zástupkyně Martina Adámková navrhla pro Cimického pětiletý trest vězení a desetiletý zákaz činnosti, svůj krok mimo jiné odůvodnila tím, že „obžalovaný neprojevil žádnou sebereflexi“. S návrhem souhlasila i právní zástupkyně většiny poškozených Lucie Hrdá. Obhájce Cimického naopak požaduje, aby soud psychiatra zprostil obžaloby. O rozsudku by mělo být jasno během pátečního dopoledne. Jednání přímo na místě sleduje i štáb CNN Prima NEWS.

Jako krabička cigaret: Čisticí prostředky škodí plicím. Více jsou ohroženy ženy, uvádí studie

Přehnaně časté a dlouhodobé uklízení může škodit plicím podobně jako vykouření krabičky cigaret denně. Upozornili na to plicní lékaři, kteří varují před častým používáním čisticích a dezinfekčních prostředků ve špatně větraných prostorách. Studie, která data přinesla, se zajímala zejména o profesionály. Uklízecí přípravky mnohdy obsahují řadu chemických látek, které při dlouhodobém vdechování poškozují průdušky a mohou vést k rozvoji mnoha plicních onemocnění. U mladších se jedná zejména o astma, u starších o chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). V Česku se s ní léčí zhruba čtvrt milionu lidí, téměř další půl milionu Čechů však o svých problémech neví.

Nepodceňujte péči o krk! Specialista radí, jak předejít běžným potížím i zmírnit bolesti

Péče o zdraví krku je zásadní pro udržení celkové vitality a imunity. Krk spojuje dýchací a trávicí systém, a proto je vystaven vnějším vlivům, které ho mohou snadno podráždit nebo způsobit infekci. Pravidelná péče, jako je hydratace sliznic, vyhýbání se dráždivým látkám (např. kouř, prach) a udržování hlasivek v klidu, může pomoci předcházet nepříjemným onemocněním. Preventivně je také důležité posilovat imunitu zdravou stravou bohatou na vitamíny a minerály, pravidelným pohybem a kvalitním spánkem. MUDr. Marek Plánička je zkušený lékař působící na ORL klinice Všeobecné fakultní nemocnice a MY CLINIC v Praze. Má za sebou více než 25 let praxe a v pořadu Ptejte se doktora se podělil o své zkušenosti a rady ohledně péče o krk. Zaměřil se nejen na rozpoznávání běžných onemocnění, ale přiblížil i rozdíly mezi virovými a bakteriálními infekcemi a prozradil, proč kloktání zůstává jednou z nejjednodušších a nejúčinnějších metod prevence.