CNN Prima News lékař

lékař

Výpis příspěvků ke štítku „lékař“

Pomoc se stanovením diagnózy, kontrola lékových interakcí i moderní technologie. Zdravotní pojišťovna OZP nabízí klientům unikátní služby

Zdravotní pojišťovnu nám sice většinou vybírají rodiče, nicméně jednou za rok – ve dvou termínech - je možné ji změnit. Proč to udělat? V čem se od sebe zdravotní pojišťovny mohou lišit? V preventivních programech. Zdravotní pojišťovna OZP jich nabízí velmi široké spektrum. Klienti je najdou v aplikaci VITAKARTA, kterou pojištěnci OZP mohu využívat již od 15 let. Některé její funkce jsou naprosto unikátní.

Svědění, bolest i krvácení: Hemoroidy lze léčit i doma, pomoci může pět osvědčených rad

Řešit hemoroidy (někdy mylně označované jako hemeroidy) s ostatními je pro mnohé velmi citlivé téma. Právě z toho důvodu se ti, které bolest, pálení až krvácení z konečníku trápí, stydí navštívit ty nejpovolanější – lékaře. Pomoci si však mohou i z pohodlí svého domova, ať už lékařskými přípravky či babskými radami. Zásadní je však prevence. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehledný seznam pomoci, který vám může v případě problémů s hemoroidy ulevit.

Tuberkulóza nešetří ani děti. Počet pacientů v Česku narostl, léčba může vyjít i na milion

Počet lidí s tuberkulózou (TBC) v České republice meziročně vzrostl. Dle předběžných dat se v tuzemsku léčilo 447 pacientů – o 64 více než v roce 2022. Rapidně narostl také počet nemocných dětí, poprvé mělo jedno z nich diagnostikovanou také odolnou verzi TBC. Za nárůstem stojí zejména lidé, kteří se narodili mimo Česko: polovinu případů tvořili cizinci. Pneumologové doporučují zavést pravidelné testy u lidí z rizikových zemí, budou také rozšiřovat kapacity tam, kde se nemocní léčí. O situaci experti informovali na tiskové konferenci u příležitosti Světového dne boje proti tuberkulóze, který připadá na 24. března.

Za černý kašel u nás nemůže migrace, říká expert. Očkování doporučuje i těhotným ženám

Černý kašel patří mezi onemocnění s nejvyšším indexem nakažlivosti. Uvedl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS vedoucí Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou Jiří Wallenfels. Připomněl, že účinek očkování proti této nemoci vyprchává, a proto doporučil vakcinaci nejen těm, kteří jsou v kontaktu s nejmenšími dětmi, ale i těhotným ženám.

Lékaři vyšli do boje s „tichým zabijákem“. Ročně usmrtí tisíce Čechů, o přežití rozhoduje čas

Když se začnou projevovat příznaky, bývá pozdě. Řeč je o rakovině slinivky břišní, které se mnohdy říká „tichý zabiják“. Je to jeden z nejzákeřnějších nádorů vůbec, a proto se jej lékaři snaží zachytit v co nejranějším stadiu. Již loni v Česku odstartoval program včasného vyhledávání této nemoci, založený na vyšetřování osob s vysokým rizikem vzniku rakoviny. V jaké výsledky odborníci doufají? A jak vybírají pacienty, které preventivně sledují? To lékaři probírali na 26. ročníku Hradeckých gastroenterologických dní.

Když k diagnóze stačí chytrý telefon. Ušní infekci u dětí odhaluje AI pomocí nové aplikace

Příliš časté a zbytečné předepisování antibiotik – zejména u dětí – se stává celosvětovým problémem. Lékaři a vědci z amerického Pittsburghu proto vytvořili speciální aplikaci, která je založena na umělé inteligenci (AI). Doktorům stačí, aby měli chytrý telefon, a na kontrolu dětského ucha jim stačí pár vteřin. Aplikace pak díky nahraným snímkům dokáže s více než 90procentní přesností určit, zda se jedná například o akutní zánět středního ucha, či nikoliv. Jeho detekce u nejmenších je totiž jinak velmi obtížná.