CNN Prima News lékař

lékař

Výpis příspěvků ke štítku „lékař“

Život s vzácným onemocněním: Určit diagnózu trvá i roky. Velkou pomocí je test ze suché kapky krve

Blíží se Den vzácných onemocnění, který si celosvětově připomínáme poslední únorový den. Důvod? Napříč celou planetou žijí desítky milionů lidí trpící právě některým z vzácných chorob, kterých odborníci v současnosti čítají na více než šest tisíc druhů. Jen v Česku mají lékaři v péči stovky tisíc pacientů, kteří mají za sebou nelehkou cestu k objevení raritní diagnózy. A jak upozorňuje docent Pavel Ješina, od chvíle, kdy si začneme všímat zpočátku velmi nespecifických příznaků, až do momentu pojmenování nemoci může uplynout až pět let.

Zmasakrovali mě: Matka tří dětí šla na potrat, kvůli chybě lékařů přišla o všechny končetiny

Před více než třinácti lety se Francouzce Priscille Drayové navždy změnil život. V univerzitní nemocnici Pellegrin v Bordeaux podstoupila tehdy 36letá trojnásobná matka interrupci, kvůli chybě lékařů však skončila v septickém šoku. Následky má dosud každý den před očima: byly jí amputovány všechny končetiny. V rozhovorech pro média hovoří o tom, jak byla „zmasakrována“ a „ponechána napospas smrti“. Obvinění lékaři nyní stanuli před soudem.

Cesty autobusem se mění v peklo. Nemocný Honzík trpí nejen křivicí, rodiče prosí o pomoc

Tříletý Honzík si za svůj krátký život vytrpěl mnohé. V šesti měsících mu byla diagnostikována dětská mozková obrna (DMO), před rokem náhle zkolaboval. Ukázalo se, že chlapec od narození trpí rachitidou, lidově křivicí, která se projevila v akutním stádiu s křečemi. Malého bojovníka vedle toho trápí epilepsie či mentální retardace. Jeho postižení mu nedovoluje cestovat za lékaři autobusem, jízdu komplikuje kinetóza a mívá afektivní záchvaty vzteku. Rodiče by proto rádi pořídili vlastní automobil. Na platformě Donio proto vznikla sbírka.

Po covidu přišla epilepsie. Maturant Tomáš zažíval silné záchvaty, dnes jsou takřka minulostí

Když se řekne epilepsie, řada lidí si představí život omezený pravidelně se vyskytujícími záchvaty. Díky pokrokům současné medicíny už tomu však tak dnes být nemusí. To je i případ 18letého Tomáše z Prahy, u něhož epilepsie propukla před čtyřmi lety poté, co prodělal covid. Náhlé záchvaty, obavy rodičů o Tomášovu bezpečnost – to vše je dnes takřka minulostí. Mladíkovi významně pomohla speciální léčba i asistenční pes, díky kterému nikdy není sám. Na pokroky v pomoci pacientům odborníci upozorňují u příležitosti Mezinárodního dne epilepsie, který připadá na 10. února.