
Nerudová se stala největším expertem na Trumpa, rýpl si Kolář. Mlejnek zmínil „zpátečku“ Babiše
Izraelský vzdušný úder v noci na neděli zasáhl nemocnici Al-Ahlí a zničil oddělení příjmu a pohotovosti. Podle agentur to tvrdí civilní obrana v Pásmu Gazy, ovládaná teroristickým hnutím Hamás. V průběhu evakuace zemřela jedna pacientka, které lékaři nedokázali zajistit potřebnou péči, píše agentura AP. Izraelská armáda 18. března v Pásmu Gazy zahájila novou ofenzivu, čímž přerušila křehké příměří uzavřené s Hamásem v lednu.
Američanka, které byla loni v listopadu transplantována prasečí ledvina, musela být tohoto orgánu zbavena, protože ho její tělo začalo po více než čtyřech měsících odmítat. I tak se Towana Looneyová z Alabamy stala nejdéle žijícím pacientem po transplantaci prasečího orgánu. S odkazem na sdělení nemocnice, která ji operovala, o tom informovala agentura AFP.
Loni v listopadu si 65letá žena z německých Brém začala stěžovat na silné bolesti v horní části břicha, které ji neumožňovaly jíst. Navštívila několik lékařů, ale nikdo příčinu jejích potíží nezjistil. Zdravotní stav ženy se zhoršoval, během tří měsíců zhubla o 22 kilogramů. Až v dubnu bylo provedeno ultrazvukové vyšetření, které vyrazilo lékařům dech. Ukázalo se, že má v břiše 8,5kilogramový nádor.
Od 1. dubna mohou nově praktičtí lékaři předepisovat konopí. Pomáhá hlavně lidem s chronickými bolestmi, křečovými stavy a dalšími onemocněními. Jenomže v jeho vydávání je háček. Vyhláška nově umožňuje psát na něj recepty na tříměsíční dobu. Jenže lékárník může vydat konopí hrazené pojišťovnou maximálně na dva měsíce. Podle lékařů jde o chybu v systému. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) to odmítá.
Parkinsonovou nemocí, závažným neurodegenerativním onemocněním, trpí v Česku více než 50 tisíc lidí. Nedá se zcela vyléčit, ale existují způsoby, jak výrazně zmírnit její projevy. Pomáhají i technologie, jednou z nich je hluboká mozková stimulace (DBS). Moderní metoda stimuluje jádra hluboko v mozku a výrazně potlačuje ztuhlost, zpomalení i třes. V Česku je dostupná už více než 25 let a pomohla přes tisíc pacientům, včetně paní Blanky. Ačkoliv zákrok hradí pojišťovna, řada potřebných o něm neví.
Češi v současnosti utratí za své zdraví v průměru 500 korun měsíčně. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Ipsos by však většina byla ochotná zvýšit tuto částku až na 1 000 korun. Studie mapující postoje veřejnosti ke zdravotnictví zároveň ukazuje, že si lidé uvědomují vysokou úroveň české zdravotní péče. Přesto více než polovina dotázaných vnímá potřebu změn – za největší problémy považují nedostatek lékařů a sester, dlouhé čekací lhůty a omezenou dostupnost specializovaných vyšetření.
U nádorových onemocnění prsu dosud nebyl popsán hlavní rizikový faktor. Projekt Bellis však upozorňuje, že základem je včasná prevence. Manažerka Nikol Pazderová také ve vysílání CNN Prima NEWS popsala, že ženy se i po úspěšné léčbě obvykle obávají návratu této závažné nemoci. S odborníky proto připravila knihy s know-how, které mají pomoci všem, jimž onemocnění vstoupilo do života. Zmínila také, že zesnulá Anna Slováčková svým veřejným bojem všem pomohla. Jak překonat strach a obavy z návštěvy lékaře?
Bez praktického lékaře je v Česku více než milion lidí – dospělých i dětí. Ordinace jsou přitom už nyní přetížené a pokud nedojde ke změně, očekávají odborníci zhoršení situace. I proto praktici spustili kampaň nazvanou „11 milionů důvodů“. V průběhu celého roku budou v jednotlivých krajích představovat konkrétní možnosti řešení, mezi něž se řadí týmové praxe a příchod nových posil z řad absolventů lékařských fakult.
Slovenské zdravotnictví přišlo o výraznou tvář. Ve věku 64 let zemřel stomatolog a někdejší primář jedné z košických nemocnic Ľubomír Šmálik. Odborník na ústní chirurgii rovněž zastupoval Slovensko v celosvětově známé organizaci zaměřené na tuto specializaci. Odešel významný odborník s lidským přístupem, vzpomínají na něj kolegové z Fakultní nemocnice J. A. Reimana v Prešově, kteří smutnou zprávu oznámili na sociálních sítích.
V bratislavské Nemocnici Ružinov ordinoval zdrogovaný lékař. Jde přitom už o druhý případ v průběhu jednoho měsíce. Provinilci dokonce sloužili na stejném oddělení.
Ministerstvo zdravotnictví chce zatočit s neodborným aplikováním botoxu a dalších výplňových materiálů. Tyto výkony se stanou zdravotní službou a budou přísně kontrolované, takže je budou moci poskytovat jen vyškolení zdravotníci, nikoli kosmetičky jako dosud. Ministerstvo tak mimo jiné reaguje na případy, kdy měly ženy po aplikaci botulotoxinu zohyzděné obličeje.
Rozsudek nad lékařem Markem Chavezem a dalšími čtyřmi obžalovanými z podílu na smrti herce Matthewa Perryho by měl padnout už v těchto dnech. Podle žaloby nelegálně distribuovali ketamin, který měl přispět k úmrtí hvězdy seriálu Přátelé. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS se ke kauze vyjádřil právník Šimon Toman.