
Středula ostře k Vaňkové: Zoufalé, vzdělejte se v makru. Jen házíte čísly, opáčila poslankyně
Při balení na dovolenou, ať už na horách, u moře nebo na českém venkově, by lidé neměli podceňovat důležitost cestovní lékárničky a jejího obsahu. Co všechno by měla obsahovat, však mnozí nevědí. Na co nezapomenout a čeho se naopak vyvarovat, shrnula doktorka a vedoucí Asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP Jana Ježková.
Vedení policie propustilo šéfa dopravních policistů Jiřího Zlého, který je po loňském těžkém úrazu stále v péči lékařů. Podle zdravotního posudku není způsobilý k výkonu služby. Nárok na výsluhu ale neztrácí, uvedl server iROZHLAS.cz. Na místo šéfa dopravní policie je vyhlášeno výběrové řízení. Momentálně je jejím vedením pověřený Michal Hodboď.
Nepříjemnou zkušenost z pohotovosti v nemocnici v Ústí nad Orlicí si odnesl zpěvák kapely O5 a Radeček, Tomáš Polák. Poté, co ho po sobotním koncertě začala noha bolet natolik, že skučel bolestí, odvezla ho kapela do zmíněného zdravotnického zařízení. Přístup tamního lékaře však všechny přítomné šokoval. Incident nyní nemocnice prošetřuje.
Ve věku 74 let zemřela významná osobnost české i světové intervenční radiologie, lékař a vědec Jan H. Peregrin. O jeho úmrtí informoval Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM).
Ze zdravotnického prostředí přišla smutná zpráva – zemřel známý slovenský anesteziolog a misionář Rado Kuchár. Během svého života pomáhal v řadě humanitárních projektů v zahraničí, ať už šlo o Mosambik, Haiti či Burundi.
Zhruba 30 procent dívek a více než 50 procent chlapců v Česku není naočkováno proti lidskému papilomaviru (HPV) – ačkoliv mají vakcínu do 15. roku života hrazenou. Onemocnět tak mohou řadou závažných chorob, které infekce způsobuje: rakovinou děložního hrdla, nádory pochvy, vnějších rodidel, řitního otvoru nebo i genitálních bradavic. Ze zkušeností jiných států vyplývá, že s pomocí komplexní strategie je možné výskyt těchto onemocnění snížit na minimum. Česko proto dokončuje národní plán s cílem nemoci způsobené HPV vymýtit.
Nemocnice v Ivančicích na Brněnsku otevřela onkochirurgickou ambulanci. Rozšířením ambulantních služeb v této oblasti reaguje na rostoucí potřebu komplexní a koordinované péče o onkologické pacienty v regionu. Cílem je nabídnout jim možnost odborného poradenství a léčby co nejblíže domovu a zároveň ve vysokém standardu. Krajské zařízení to uvedlo v tiskové zprávě.
V tuzemsku je každoročně diagnostikováno přes 87 tisíc nových případů zhoubných nádorů a více než čtvrtina pacientů na ně zemře. Celkově žije s touto diagnózou nebo její anamnézou více než půl milionu Čechů. Ačkoliv medicína přináší stále účinnější léčbu, klíčovým faktorem zůstává včasné odhalení nemoci a zodpovědnost každého jedince za své zdraví. Důležitou úlohu hrají také preventivní screeningové programy a pravidelná vyšetření. I na to upozorňuje Český den boje proti rakovině, který letos připadá na 14. května.
Až na patnáct let ve vězení může skončit žena z Liberecka, která podle kriminalistů dohazovala nezletilé oběti zvrhlému lékaři. Ten měl často zneužívat i velmi malé děti, po zadržení spáchal ve vazební věznici sebevraždu. Podle zdroje blízkého vyšetřování má být obviněnou ženou vychovatelka, která s dětmi pracovala.
Stále více lékařů zavádí pokuty za neomluvené nedodržení termínu pacientovy návštěvy. Promarněný čas totiž pro ně představuje ušlý zisk. Po pacientovi pak proto požadují až 500 korun. Ten s takovou sankcí ale musí souhlasit.
Úmrtí mladé zpěvačky Aničky Slováčkové zasáhlo celou republiku. Její otevřenost a odvaha v boji s rakovinou prsu navíc nesou konkrétní ovoce – nemocnice a screeningová centra hlásí nárůst zájmu o preventivní prohlídky. Lékaři i odborníci doufají, že tento trend bude pokračovat a pomůže zachraňovat životy.
Pocit, jako když člověk dýchá skrze brčko nebo se topí, ačkoliv je na suchu. To a více obdobných potíží zažívají lidé s těžkým astmatem ve chvíli, kdy procházejí záchvatem, takzvanou exacerbací. Mnohdy pak končí v nemocnici. Podobné stavy i několikrát měsíčně zažívají tisíce dospělých i dětí – a jejich počet roste. Ulevit by jim mohla biologická léčba, ke které se dostanou pouze v národních centrech pro těžké astma. Odborníci na to upozorňují u příležitosti Světového dne astmatu, který jako každoročně připadl na 6. května.