Co vás pálí: Boj o bublinkové zlato

Boj o bublinkové zlato

Jak jeden neúspěšný projekt z 90. let položil na lopatky obec Prameny.

Vesnice Prameny u Mariánských Lázní si svou zlatou éru prožila ještě pod německým názvem Bad Sangerberg. V předválečných dobách šlo o vcelku prosperující městečko s lázněmi, hotýlky, řadou restaurací, a dokonce skokanským můstkem. Po válce a odsunu původního obyvatelstva však následoval prudký pád. Obec málem zmizela z map a opět se nadechla až na začátku devadesátých let, kdy si začala snít sen o návratu prosperity.

Z průzkumných vrtů tehdy vytryskla minerálka a tehdejší vedení Pramenů si už nad rozvojovými plány malovalo, jak svou zapadlou vísku uprostřed Slavkovského lesa promění v takový český bublinkový Kuvajt. Záměr se ale hrubě nepovedl, obec utrácela a když ji opustil i tehdejší možný investor, propadla se do dluhů, ve kterých topí dodnes. Aktuálně jde o nejzadluženější českou obec, která ne a ne najít východisko ze svých problémů.

Věc je o to pikantnější, že pramenské pohledávky postupem času skoupila Rusy vlastněná společnost Real Aspekt, která má na zdejší minerálkonosné pozemky zálusk. Její jednatel Dmitrij Vajner se pravidelně účastní zastupitelstev obce a se starostkou Michalou Málkovou /ANO/ chystá prodej klíčových parcel.

„Obci jsme v roce 2014 prezentovali náš obchodní zájem, nijakým způsobem jsme je nemohli k ničemu nutit, tlačit a tak dál. Šlo o to, že pokud by se nám podařilo být jediným věřitelem, mohli bychom obci poskytnout možnost sednout si, a pouze mezi dvěma subjekty, nikoli dvaceti, se domluvit na narovnání,“ řekl Primě Vajner.

„Ze začátku se mluvilo o tom, že nám pomohou sjednotit dluhy pod jednoho věřitele, a že by se tu do budoucna měla postavit dětská ozdravovna, domov pro seniory, stáčírna. Stalo se, že máme jednoho věřitele, ale mluví se už jen o domově pro seniory, nicméně žádné podrobnosti nemám,“ prohlašuje zastupitelka Kateřina Třešňáková /Prameny šťastné a veselé/.

Pramenská opozice má prý zkrátka dlouhodobě pocit, že Real Aspekt chce Prameny jen využít, levně nakoupit klíčové parcely a pak zadluženou vesnici nechat svému osudu. Naopak starostka Michala Málková /za ANO/ a většina zastupitelů vidí ve firmě klíčového partnera, který by mohl vesnici vyvést z problémů. Situace vyeskalovala ve chvíli, kdy se do boje o klíčové parcely přihlásil nejsilnější hráč na minerálkovém trhu – Karlovarské minerální vody.

Spor obou pramenských křídel od té doby připomíná opravdové drama, které už dávno přerostlo hranice západočeské vísky. Do případu jsou vtaženy soudy, kriminalisté, ministerstva a de facto všechny obce v republice. A to vše kvůli jednomu snu o návratu prosperity.

Více už v dalším dílu pořadu Co vás pálí. V neděli ve 20:15 na primazpravy.cz a Facebooku: Zpravodajstvi FTV Prima.

Tagy: