Co vás pálí: Spory o děti!

Co vás pálí: Spory o děti

Spory o dítě ubližují nejvíce právě dětem

Spory rodičů při rozvodovém řízení připomínají často válečný stav. Obviňování ze sexuálního zneužívání dětí nebo z psychických onemocnění není nic neobvyklého. A k tomu přetahovaná o děti. Ty bohužel trpí nejvíce!

„Já jsem dceru vezla do Prahy, dcera se tam složila, začala tam plakat, že s otcem neodejde, strašná scéna," popisuje paní Jana asistovaný kontakt své čtyřleté dcery s otcem. Důvodem takového chování malé Lucinky je podle matky to, že otec dceru zneužíval. Policie ale obvinění smetla ze stolu. "Já jsem teda pak panu vyšetřovateli telefonovala, ptala jsem se ho proč, on mně řekl, že jsem jim u toho nesvítila, takže se nedá nic prokázat," dodává paní Jana. Lucinka zanedlouho skončila na psychiatrii a úřady ji poté dočasně svěřily do péče otce. Maminka bojuje o svoji dceru dál.

I druhý případ má podobný scénář. Jen s tím rozdílem, že manžel stanul kvůli sexuálnímu zneužívání dcery před soudem a má jít na pět a půl roku do vězení. „Důkazy jakoby žádné nejsou. Znalecké posudky jsou vypracované, je jich asi pět nebo šest a všechny ty znalecké posudky říkají, že se nic nestalo," obhajuje se obviněný pan Ladislav.

Tyto dva téměř stejné, ale ve výsledku naprosto rozdílné případy, jsou jen zrnkem v písku. Nevíme jistě, jestli v nich byly děti skutečně zneužívány. Co ale víme, že v České republice jsou desetitisíce dalších dětí, které týrané a zneužívané jsou. Jak je to možné? Ptali jsme se odborníků na manželské vztahy, dětské psycholožky, ale také na ministerstvu práce a sociálních věcí, které má na starosti agendu takzvaných ODSPODů, tedy odborů sociálně-právní ochrany dětí. A přinášíme i možné řešení do sporu manželů, se kterým si úřady neví rady. To vše v dalším dílu pořadu Co vás pálí.

Tagy: