Doktoři našli 526 zubů v ústech malého chlapce

Zkažený zub - to si mysleli rodiče, kteří odvedli svého syna do nemocnice v indickém městě Chennai. Po provedení rentgenu a CT bylo patrné, že chlapec měl celou spodní čelist kompletně zaplněnou neobvyklými zuby.

Rodiče sedmiletého Ravindranatha, kteří jej dovedli s nateklou spodní čelistí do indické nemocnice, ještě nevěděli, jak se jejich synek „proslaví“. Lékaři mu při vyšetření našli abnormální množství zubů. Doktoři nejdříve pečlivě analyzovali rentgenové snímky, aby mohli potvrdit své zjištění. Jakmile objevili vazivový obal, tak se dva zubní chirurgové pustili do operace čelisti. Samotné operaci předcházelo ještě několikahodinové sezení s chlapcem, který se operaci bránil.

Tým doktorky Ramani vyprazdňoval vazivový obal zaplněný stovkami zubů více jak čtyři hodiny. Nakonec chlapci vyjmuli 526 zubů různých velikostí, ten nejmenší měl 0,1 milimetru a největší 15 milimetrů. „I ten nejmenší kousek přitom měl korunku, kořen i sklovinu, což indikuje, že se jedná o zub,“ řekla redakci CNN doktorka Prathiba Ramani.

„Operace byla nevyhnutelná, proběhla v celkové anestezii, k otevření čelisti jsme přistoupili z její vnitřní strany. Naštěstí nebyla nutná žádná rekonstrukce čelisti. Byl tam vak s malými zuby, který jsme museli vyjmout. Jeho zdravé zuby zůstaly v ústech,“ řekl pro místní média šéf oddělení chirurgie doktor Senthilnathan. Nakonec tedy vše dobře dopadlo a Ravindranath byl za tři dny propuštěn domů.

Chlapec trpěl tzv. smíšeným odontomem, který je složen z velkého množství menších zubů v pojivové tkáni. Není zcela jisté, jestli za nemocí stojí genetické faktory, vliv okolního prostředí nebo obojí. Nicméně v Indii se nejedná o první výskyt této nemoci, například v roce 2014, také v Indii, vyjmuli lékaři při podobné operaci sedmnáctiletému chlapci 232 zubů.

Tagy: