Donald Trump v Indii: vojenský obchod za 3 miliardy dolarů i slavnostní akce

Donald Trump na oficiální návštěvě Indie (Zdroj: AP)

Americký prezident Donald Trump v úterý během posledního dne oficiální dvoudenní návštěvy Indie informoval, že země od USA nakoupí vojenské vybavení za tři miliardy dolarů. Informovala o tom zahraniční média. Trump se zúčastnil akcí na jeho počest na největším kriketovém stadionu a před prezidentským palácem navštívil Tádž Mahal nebo vzdal čest památce Mahátmovi Gándhímu.

Americký prezident v úterý po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím prohlásil, že jeho návštěva byla produktivní a vyústila v obchodní dohody. Indie má nakoupit vojenské vybavení v hodnotě tří miliard dolarů (v přepočtu téměř sedmdesát miliard korun), které má zahrnovat například 24 helikoptér SeaHawk od společnosti Lockheed Martin a šest bitevních vrtulníků Apache.

Obranná a bezpečnostní spolupráce

S premiérem Narédrou Módím Trump diskutoval také o obraně a bezpečnosti. „Rostoucí obranná a bezpečnostní spolupráce Indie a USA je velmi důležitým aspektem našeho strategického partnerství,“ uvedl Módí podle CNN a dodal, že americko-indické partnerství je „nejdůležitějším partnerstvím 21. století“.

Donald Trump přistál v Indii včera v Ahmadábádu, domovském městě indického premiéra. Oba lídři pak promluvili před statisícovým davem na největším světovém kriketovém stadionu v nedaleké Moteře v rámci uvítací akce „Namaste Trump“, kde se americký prezident podle CNN pokusil i o několik frází v hindštině.

Trump ocenil vzestup Indie

V projevu ocenil vzestup Indie coby stabilní a prosperující demokracie jako jeden z úspěchů století. „Indie je země, která hrdě přijímá svobodu, volnost, individuální práva a důstojnost každé lidské bytosti,“ uvedl Trump podle serveru Deutsche Welle.

Poté prezident s první dámou strávili přes hodinu prohlídkou proslulého areálu Tádž Mahal v Ágře, jednoho ze symbolů Indie, který je od roku 1983 na seznamu světového dědictví UNESCO.

V úterý se Donald Trump zúčastnil čestné oslavy v Novém Dillí, kde u prezidentského paláce Ráštrapati Bhavan pochodovali na Trumpovu počest stovky vojáků s meči a dalšími zbraněmi a přivítala ho dělostřelecká salva. Poté se setkal s leadery z oblasti byznysu a představiteli velvyslanectví. Navštívil také památku duchovního vůdce za nezávislost Mahátmy Gándhího.

Cílem byznys a snížení napětí mezi zeměmi

Cílem návštěvy Donalda Trumpa byl tlak na obchodní dohodu USA s Indií a snížení napětí mezi oběma zeměmi poté, co americká administrativa zavedla na ocel a hliník z Indie cla, na což Indie reagovala zvýšením cel na zemědělské zboží a restrikcemi amerických zdravotnických prostředků.

Během návštěvy amerického prezidenta se v pondělí v Dillí střetli podporovatelé a odpůrci indického premiéra a jeho nového občanského zákona, který poskytuje zrychlenou naturalizaci některým v zahraničí narozeným menšinám, nikoliv však muslimům. Podle úřadů bylo během protestů přes sto lidí zraněno a nejméně sedm lidí zemřelo. Napětí v hlavním městě přetrvalo i v úterý. Uzavřeno bylo nejméně pět stanic metra a několik škol.

Tagy: