Konec světa: Co se stane, jestliže po celém světě odpojí elektřinu?

Že zůstaneme dlouho ve tmě? Pacienti z venezuelských nemocnic mohou potvrdit, že to není to nejhorší. Čekají nás věci mnohem horší...

Lékaři nemohli nic udělat. V naprosté tmě s několika paprsky světla z drobných baterek a telefonů doktoři bezmocně sledovali, jak jim pacient umírá před očima. Paní v důchodovém věku nastoupila do nemocnice se zápalem plic. Relativně běžný případ, řeknete si. Pakliže ovšem nejsou nasazeny příslušné léky a poskytnuta nutná péče, pacient může zemřít. Vše, co lékaři potřebovali k záchraně této ženy, bylo dýchací zařízení, které se nacházelo o několik pater níže od pacientky. Vypadla ovšem elektřina a tím pádem došlo i k výpadku výtahů.

V podstatě totožná situace proběhla už v březnu v mnoha dalších venezuelských nemocnicích, kdy došlo k odpojení elektřiny na celých 5 dnů. Tím pádem se země ponořila do ještě hlubší ekonomické a politické krize. Nemocnice nebyly na takovou situaci připraveny a vše se téměř v jedné minutě zhroutilo.

Po těchto tragických 5 dnech se ukázalo, že následkem výpadku zemřelo 26 osob. O tom informovala organizace Doctors for Health.

Mezi mrtvými pacienty byli i ti, kteří potřebovali umělou ledvinu, a také v přestřelkách raněné osoby, které nemohly být kvůli naprosté tmě operovány. Mluvilo se i o ženách, které ve zcela tmavých nemocničních pokojích rodily, o chirurzích, kteří se snažili operovat za světla ze svých telefonů i novorozencích, kteří ‚‚zamrzli“ v inkubátorech.

Problémy se ovšem netýkaly jen nemocnic - někteří lidé v důchodovém věku museli být z paneláků a mrakodrapů sneseni ze schodů dolů. Obyvatelé Venezuely si vařili na ohništi, které si sami museli vytvořit, a fungovali díky svíčkám. Bez elektřiny se kazily potraviny, nefungovaly ani semafory, tudíž kolabovala doprava a v mnoha domácnostech přestala téct i voda. Kvůli tomu se využívala dokonce voda z kanalizací.

Také letos došlo k mnoha výpadkům. Situace v zemi, která byla před několika lety považována za nejbohatší v Jižní Americe, jelikož je jedním z nejvýznamnějších dodavatelů nafty, se dá nazvat ryzí apokalypsou. I když venezuelská vláda ze všeho viní teroristy a sabotéry, vše nasvědčuje tomu, že za všechna ta léta se do nějakých řešení neinvestovalo a tím pádem došlo k prostému opotřebování elektrických rozvodů.

Tagy: