KORONAVIRUS: Loď v Jokohamě opustili první pasažéři. Fake news přispívají podle vědců k šíření nemoci

Přehled nakažených a mrtvých v Číně v souvislosti s koronavirem nadále roste. Francie a Německo propouští z karantény lidi, u kterých se přítomnost viru neprokázala. „Svoboda“ čeká v pondělí také pětici Čechů evakuovaných z Číny, kteří od svého příletu pobývají v Nemocnici Na Bulovce. Podívejte se na celý přehled novinek a důležitých informací týkajících se koronaviru COVID-19.

Za čtvrtek zaznamenala pevninská Čína dalších 121 úmrtí způsobených koronavirem a 5090 nových případů nakažení:

  • celkový počet nakažených v pevninské Číně: 63 865 (63 851 podle posledních informací čínské Národní zdravotnické komise)
  • celkový počet potvrzených případů a podezření na nákazu (celý svět): 64 472
  • celkový počet úmrtí: 1 384 (1 380 podle posledních informací čínské Národní zdravotnické komise, zatím pouze 3 případy mimo pevninskou Čínu)
  • celkový počet uzdravených: 7 182
  • minimálně jeden případ nákazy potvrdilo 28 zemí

Zdroj: odhad společnosti WORLDOMETER

Dva britští poslanci zůstanou kvůli možné nákaze koronavirem v domácí izolaci

Dva britští poslanci z Labouristické strany se rozhodli pro dobrovolnou domácí izolaci poté, co se zúčastnili konference, na které byl přítomen také člověk, u kterého lékaři později potvrdili výskyt koronaviru COVID-19. Lilian Greenwoodová a Alex Sobel zveřejnili své rozhodnutí na Twitteru, po dobu 14 dnů se nebudou zúčastňovat žádných schůzek ani zasedání.

Oba poslanci se 6. února zúčastnili konference o autobusech, která se konala v budově jen několik stovek metrů od Westminsterského paláce, sídla britského parlamentu. Na konferenci bylo celkem 250 delegátů. Jeden z nich byl už v té době infikován koronavirem. Britský úřad Public Health England spadající pod tamní ministerstvo zdravotnictví tak podle listu Financial Times odeslal všem účastníkům konference varování a doporučení, že v případě nevolnosti nemají vycházet z domu a volat nouzovou linku Národní zdravotní služby.

Celkem už bylo ve Velké Británii potvrzeno devět případů nákazy koronavirem. Zatím posledním nakaženým člověkem je Číňanka, která v neděli večer dorazila do londýnské nemocnice v Lewishamu Uberem.

Evakuovaní Češi z Číny opustí Bulovku v pondělí

Pětici lidí, které Česká republika začátkem února evakuovala kvůli šíření nového koronaviru z Číny, opustí pražskou Nemocnici Na Bulovce v pondělí. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Hygienické stanice Hlavního města Prahy (HSHMP) Zbyněk Boublík.

Francie i Německo propouští lidi z karantény

První Francouzi evakuovaní z Číny kvůli novému typu koronaviru dnes opustili karanténu. Informovala o tom agentura AFP. Z turistické ubytovny ve městě Carry-le-Rouet nedaleko Marseille dnes odešlo s potvrzením o bezinfekčnosti 181 lidí. V karanténě na jihu Francie dál zůstává 157 lidí. V turistickém středisku Carry-le-Rouet jich je ještě 44, dalších 113 v Aix-en-Provence. V neděli by lékaři měli domů propustit 122 lidí, dalších šestnáct by mělo karanténu opustit 23. února.

Už ve čtvrtek propustili v Německu z nemocnice také prvního pacienta, který se novým koronavirem nakazil a z nemoci, kterou způsobuje, se vyléčil. Německo zaznamenalo dosud celkem 16 případů nákazy.

Lufthansa prodloužila přerušení spojení s Čínou

Německý letecký přepravce Lufthansa a její dceřiné společnosti ruší spojení s Pekingem a Šanghají až do 28. března. Dosud přerušení platilo do 29. února. Skupina tak zrušila už všechny lety do pevninské Číny do konce zimního letového řádu, tedy do poslední březnové soboty. Spojení s Hongkongem bude jen lehce omezeno. Její dceřiná společnost Swiss bude na linkách do Hongkongu v březnu používat menší letouny.

Fake news pomáhají šíření koronaviru

Vědci varují, že fake news včetně dezinformací nebo chybných rad, mohou výrazně přispět k šíření koronaviru. Podle analýzy výzkumníků z Východoanglické univerzity zaměřené na to, jaký vliv mají dezinformace na šíření různých chorob, může každá úspěšná snaha o zastavení šíření nepravdivých a zavádějících informací zachránit mnoho životů.

„Když se objevil COVID-19, vyrojilo se na internetu mnoho spekulací, dezinformací a fake news o tom, odkud virus pochází, co způsobuje a jak se šíří. Nepřesné a nepravdivé informace se pak velice rychle šíří po internetu a mohou ovlivnit chování lidí a vystavit je tak značnému riziku,“ uvedl profesor medicíny Paul Hunter, který se na výzkumu podílel.

Ze studie vyplývá, že i jen 10% pokles počtu škodlivých rad, které se šíří po internetu, má zmírňující dopad na vážnost epidemie.

Z výletní lodi Diamond Princess vyšli první pasažéři

Výletní loď Diamond Princess kotvící v Jokohamě opustili v pátek první pasažéři. Vláda umožnila odchod lidem starším 80 let, kteří mají negativní výsledky testů na koronavirus. Loď zatím opustilo 11 lidí, další by měli přibýt v následujících hodinách a dnech. Diamond Princess kotví v jokohamském přístavu i s 3 700 lidmi na palubě už od začátku února. Celkem už bylo na lodi potvrzeno 218 případů nákazy koronavirem COVID-19. Až do dneška nesměl nikdo z pasažérů ani členů posádky opustit palubu. Karanténa by měla skončit 19. února.

O něco veselejší osud potkal jinou výletní loď MS Westerdam. Téměř 1 500 pasažérů a 800 členů posádky strávilo dva týdny na moři poté, co loď kvůli obavám z koronaviru odmítlo přijmout hned pět zemí. V pátek brzy ráno přistálo plavidlo v kambodžském přístavu Sihanoukville. Úřady nejdříve zkontrolovaly, zda některý z pasažérů nevykazuje příznaky nákazy. Následně cestující přivítal potřesením ruky osobně kambodžský premiér Hun Sen. Turisté navíc obdrželi na uvítanou i kytici růží, někteří z nich na oplátku obdarovali předsedu vlády čokoládou. Společnost Holland America Line, které loď patří, uvedla, že pro své klienty zorganizuje charterové lety, které je dopraví domů.

Na nákazu koronavirem umírají i čínští zdravotníci

Novým typem koronaviru se v Číně nakazilo již 1 716 pracovníků ve zdravotnictví a šest z nich nákaze podlehlo. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval představitel čínské Národní zdravotní komise Ceng I-sin. Více než 87 procent infikovaných zdravotníků je z provincie Chu-pej, v jejíž metropoli Wu-chanu epidemie vypukla.

iPrima, ČTK

Tagy: