KORONAVIRUS ONLINE: USA drží smutné prvenství, v Česku je 5831 případů nákazy

MZ Koronavirus - Na koho se můžete obrátit?

Spojené státy se staly první zemí na světě, kde za jediný den zemřelo na nákazu koronavirem přes 2000 lidí, uvedla Univerzita Johnse Hopkinse. V Česku je nakaženo 5831 lidí. Zemřelo 129 lidí, uzdravilo se 411. Vše sledujeme podrobně.

20:31 Tři dvanáctihodinovky na cyklistickém trenažéru si naplánoval na příští týden předloňský vítěz Tour de France Geraint Thomas. Velšský cyklista tím chce během boje s pandemií koronaviru vzdát hold britským zdravotníkům, jejichž směny obvykle trvají půl dne, a vybrat pro ně 100 000 liber (přes tři miliony korun).

20:05 Tenisová sezóna je sice zatím pozastavena do 13. července, už nyní je ale jasné, že se neuskuteční ani srpnový prestižní turnaj žen v Montrealu. Vláda kanadské provincie Québec totiž přijala opatření pro boj s koronavirem, která zakazují konání sportovních či kulturních akcí až do konce srpna. V Montrealu se tak bude hrát až příští rok.

19:37 Ve Francii celkový počet zemřelých s koronavirem dosáhl 13 832, uvádí Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Nákaza postihla 93 790 lidí.

19:29 V Moravskoslezském kraji přibylo od pátku 22 případů potvrzené nákazy nemocí COVID-19. Počet pozitivně testovaných se zvýšil na 624. Vyléčených je 31.

19:26 K trpělivosti, ukázněnosti a solidaritě během koronavirové krize dnes obyvatele Německa vyzval prezident Frank-Walter Steinmeier. V mimořádném projevu k národu ocenil Němce za to, jakým způsobem k omezujícím nařízením přistoupili. Rovněž zdůraznil, že o uvolnění poměrů nerozhodují jen politici a zdravotní experti, ale především svým chováním každý z občanů. Pandemii nemoci COVID-19 nepovažuje Steinmeier za válku, ale naopak za zkoušku lidskosti.

19:05 Hygienici evidují v Praze 1390 případů COVID-19. Vyléčilo se 94 nakažených koronavirem a zemřelo 48. Podle ministerstva zdravotnictví je nakažených v Praze 1410.

18:31 Počet mrtvých s koronavirem v USA překročil 19 600 a tím i množství zemřelých v Itálii, kde bylo dosud registrováno nejvíce obětí pandemie.

18:19 Počet obětí nákazy koronavirem v Itálii za posledních 24 hodin vzrostl o 619. Jedná se o nárůst oproti pátku, kdy epidemii podlehlo 570 lidí.

17:57 V americkém státě New York za posledních 24 hodin vzrostl počet obětí nákazy koronaviru o 783, na celkových 8627. Oznámil to guvernér Andrew Cuomo.

17:37 Počet lidí vyléčených z COVID-19 v ČR stoupl od pátku o pětinu, na 411. Zemřelo 129 pacientů. Množství případů COVID-19 se zvýšilo na 5831.

17:26

17:06 Při pátečních kontrolách zaznamenala policie na Vysočině 245 lidí, kteří neměli nasazenou ochrannou roušku. Většině stačilo domluvit, tři případy předala do správního řízení.

16:53 Zcela jiné loučení s kariérou, než si představoval, připravila basketbalistovi Radku Nečasovi současná koronavirová krize. Bezpečností opatření utnula předčasně rozehranou sezónu, po které se chtěl devětatřicetiletý pivot Pardubic s fanoušky rozloučit. Kvůli šíření nákazy ale nedostal k řádnému loučení na hřišti příležitost.

16:38 Školy v New Yorku zůstanou kvůli pandemii nemoci COVID-19 uzavřeny do konce školního roku. Dnes to podle agentury AP oznámil starosta amerického velkoměsta Bill de Blasio. Školáci se tak do vyučovacích lavic vrátí až v září.

16:11 Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové zemřel 73letý vážně nemocný pacient s COVID-19. Jde o páté úmrtí ve fakultní nemocnici v souvislosti koronavirem.

16:00 Plzeň musela kvůli šíření koronavirové nákazy zrušit letošní velkolepé Slavnosti svobody, které každoročně na začátku května připomínají osvobození města americkou armádou v roce 1945. I když americkým a belgickým veteránům, kteří stále každý rok do Plzně na slavnosti jezdí, je to líto, vyjádřili městu podporu. Protože i Spojené státy i Belgie bojují s nákazou, Plzeň poslala veteránům jako symbol poděkování a ochrany ručně šité látkové roušky s logem města a pozvala je alespoň ke sledování živého vysílání.

15:51 Lůžková část kardiologického oddělení v Pardubické nemocnici po nákaze COVID-19 znovu zahájí provoz v neděli ranní směnou. Bude přijímat pacienty s akutními obtížemi. Nadále se provádí pouze neodkladné operační zákroky. Oddělení bylo zavřeno od 3. dubna kvůli výskytu koronaviru u zaměstnanců i pacientů.

15:48 V britských nemocnicích zemřelo dalších 917 lidí, celkový počet obětí koronaviru v království stoupl na 9875 lidí, uvedla Reuters s odvoláním na úřady.

15:32 Více než 80 000 lidí podepsalo petici, kterou žádají ministra školství Roberta Plagu (ANO), aby školy zůstaly uzavřeny do konce školního roku. Podle předsedy spolku Fórum rodičů Petra Chaluše byla dnes petice odeslána na ministerstvo školství a další místa. Signatáři se obávají toho, že by otevření škol zrychlilo šíření koronavirové nákazy. Také se jim nelíbí to, že by děti při vyučování možná nosily roušky. Podle dřívějších informací se s otevřením škol počítalo v druhé polovině května.

15:08 Zdravotní stav britského premiéra Borise Johnsona, který trpí nemocí COVID-19, se dál zlepšuje. S odvoláním na vládního mluvčího o tom dnes informovala agentura Reuters. Podle stanice Sky News si Johnson čas v nemocnici krátí luštěním sudoku a sledováním filmů. Zhlédl mimo jiné fantasy trilogii Pán prstenů.

14:48 Při jízdě domů z bavorského Würzburgu do Rostocku na severu Německa nenašel řidič kvůli opatřením proti koronaviru otevřený žádný hotel, proto se rozhodl vyspat v kufru svého auta. Víko kufru se ale nešťastně zaklaplo a muž se nemohl dostat ven, na vysvobození pak čekal čtyři hodiny, sdělila dnes podle agentury DPA německá policie.

14:46 Petici za uzavření škol do konce školního roku podepsalo přes 80 000 lidí. Iniciátoři ji dnes odeslali na MŠMT, Ústřední krizový štáb a další místa.

14:33 Otevření hranic ČR není otázka týdnů ani měsíců, řekl Adam Vojtěch. Už do měsíce by ale podle jeho vyjádření v LN mohla otevřít velká část obchodů.

14:30 Drtivé většině atletů dělá starosti omezení testování na zakázané látky v době koronavirové pandemie. Vyplývá to z průzkumu Atletické asociace, jež v pátek oznámila výsledky ankety, do které se zapojilo 685 atletů z 82 zemí.

14:15 Trenér plzeňských fotbalistů Adrián Guľa vyhlíží, až opět začne přerušená sezóna první ligy. Z případného náročného programu po dlouhé pauze nemá strach, naopak se nemůže dočkat a bere ho jako výzvu. Slovenský kouč uvázl na západě Čech kvůli pandemii nového koronaviru bez rodiny a ve volném čase se snaží mimo jiné i vzdělávat.

13:45 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že prošetřuje případy, kdy někteří pacienti postižení nemocí COVID-19 byli na základě testů označeni za vyléčené, ale později se u nich koronavirus opět prokázal. V pátek 91 takových případů oznámila Jižní Korea. Tamní zdravotnické úřady předpokládají, že tito lidé nebyli znovu infikováni, ale virus v jejich těle se nejspíše reaktivoval.

13:25 Německá fotbalová liga by se po přestávce způsobené pandemií nového typu koronaviru mohla znovu rozběhnout už za necelý měsíc. Podle německých médií řídící orgán dvou nejvyšších soutěží uvažuje o tom, že by se přerušená bundesligová sezóna opět rozehrála o víkendu 9. a 10. května.

12:48 Kvůli pandemii koronaviru se letos v létě nebude hrát přípravný fotbalový turnaj International Champions Cup (ICC). Organizátoři oznámili zrušení turnaje kvůli globální zdravotní situaci a také kvůli nejistému termínovému kalendáři po zastavení národních soutěží, jež se mohou dohrávat až v letních měsících.

12:27 Justiční úřady v severoitalském Miláně vyšetřují šéfa místního domova pro seniory, kde od počátku epidemie nemoci COVID-19 zemřelo přes sto lidí. Rodiny obětí a také zaměstnanci zařízení se domnívají, že vedení domova Pio Albergo Trivulzio ignorovalo preventivní opatření, napsala dnes agentura APA.

12:20

12:04 Počet případů nákazy koronavirem v Íránu překonal hranici 70 000. Za posledních 24 hodin přibylo 125 obětí nemoci COVID-19. Celkem je mrtvých 4357.

11:43 Ve Španělsku za pátek přibylo 4830 nakažených a 510 lidí infekci podlehlo. Dosud se v zemi nakazilo TÉMĚŘ 162 000 lidí, z nichž 16 000 zemřelo.

11:37 Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci prohlásil, že mrtvých ve spojení s nemocí COVID-19 na území USA bude méně, než se předvídalo. „Se šedesáti tisíci mrtvými lidmi“ nemůžou být podle Trumpa Američané „šťastní“, ale „je to mnohem méně, než se čekalo“. Trump novináře zároveň informoval, že o znovuobnovení ekonomiky rozhodne na základě doporučení za tímto účelem sestavené rady. Mezitím dva přední technologičtí giganti Apple a Google společně informovali, že vyvíjí software, který by varoval občany, že byli nedávno v kontaktu s infikovanými lidmi.

11:23 Rusko za pátek potvrdilo 1667 dalších případů nákazy koronavirem, celková bilance dosud činí 13 584 infikovaných, z nichž 106 zemřelo.

11:14 Nový nájezd kobylek zachvátil obrovská území ve východní Africe a ohrožuje miliony lidí. Uvádí se, že je dvacetkrát větší, než ten předchozí.

11:05 V Polsku od pátku přibylo 133 potvrzených případů nákazy koronavirem a 14 úmrtí na nemoc COVID-19. Celkem se tak bilance v zemi vyšplhala na 6088 infikovaných a 195 mrtvých, informovala dnes s odoláním na ministerstvo zdravotnictví agentura PAP.

10:42 Šéfka úmluvy OSN pro biologickou rozmanitost Elizabeth Maruma Mrema vyzvala k celosvětovému zákazu trhů s živočichy. Právě „mokré trhy“, jak se těmto místům přezdívá, totiž poskytují ideální podmínky pro vznik dalších nemocí, které by mohly mít pandemický průběh, informoval The Guardian.

10:22 Počet případů koronaviru v Kanadě překonal hranici 22 000. Infekci v této severoamerické zemi zatím podlehlo 569 lidí, dalších 6000 se vyléčilo.

10:17 V Královéhradeckém kraji vzrostl počet potvrzených případů nákazy COVID-19 o čtyři, na 165. Nemocní přibyli v okresech Hradec Králové, Náchod a Rychnov nad Kněžnou.

10:11 V dětském domově v Sedloňově na Rychnovsku onemocněl jeden ze zaměstnanců nákazou COVID-19. Jde o administrativního pracovníka, který do přímého kontaktu s dětmi domova nepřišel. Zřizovatelem domova je Královéhradecký kraj. V jiných sociálních zařízeních a ústavech kraje se nákaza zatím nevyskytla. V celém kraji hygienici evidují přes 160 nemocných s COVID-19.

09:58 Italský ministr sportu Vincenzo Spadafora uvedl, že 4. května by se ve fotbalových klubech a dalších sportovních organizacích mohlo začít s tréninkem. Premiér Giuseppe Conte v pátek prodloužil celostátní karanténu o zhruba tři týdny do 3. května, poté by se opatření v koronavirem těžce zasažené zemi mohla začít uvolňovat.

09:44

09:27 Jak jsme vás již včera večer informovali, přibližně 4 a půl hodiny v noci zasahovali jihomoravští hasiči ve Fakultní nemocnici Brno-Bohunice. Tam z preventivních důvodů dezinfikovali hned tři patra v části nemocnice.

Jak jsme vás již včera večer informovali, přibližně 4 a půl hodiny v noci zasahovali jihomoravští hasiči ve Fakultní...

Posted by Zpravodajství FTV Prima on Saturday, April 11, 2020

09:19 Používání dat z telefonů k boji s koronavirem vyvolává otázky o zachování soukromí. Společný projekt Apple a Google ochranu slibuje, Trump to prověří.

08:59 West Ham, za nějž hraje český fotbalista Tomáš Souček, odložil v době koronavirové krize hráčům část platu. Kouči Moyesovi se mzda sníží o 30 procent.

08: 46

08:45 V Česku zemřelo 123 lidí, u nichž byla potvrzena nemoc COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Podle aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví mezi oběťmi přibyli od pátečních 17:30 další čtyři lidé. Doposud se uzdravilo 370 nakažených, jejich počet stoupl o 24. Nakažených je 5735, testů bylo provedeno 120 285.

08:30 V Jižní Koreji za posledních 24 hodin přibyly jen tři desítky nových případů nákazy koronavirem. Podle specializovaného webu worldometers.info je to druhý nejnižší počet nově infikovaných za jeden den od 18. února. Soul chce nicméně dál zpřísňovat opatření proti šíření koronaviru. Lidem, kteří porušují domácí karanténu, hodlá nasazovat elektronické náramky, informovala agentura AP.

08:15 Legenda fotbalového Liverpoolu Kenny Dalglish měl pozitivní test na koronavirus. Devětašedesátiletý bývalý hráč i trenér klubu je v nemocnici, ale nemá symptomy nemoci COVID-19.

08:00 Na Vysoké škole polytechnické Jihlava (VŠPJ) končí několikaletý projekt Česko s dobrovolnictvím počítá. Jeho výstupem je aplikace na kvantifikování hodnoty dobrovolnické práce. Hodnota může být podkladem v žádostech o projekty a granty. Lze ji ale využít i k evidenci dobrovolníků, kteří jsou nyní zapojeni do pomoci jiným v souvislosti s koronavirovou pandemií.

07:45

07:30 Planeta se díky opatřením proti koronaviru ztišila a vědci mají šanci naslouchat i slabým zvukům vycházejícím z nitra Země. V Řecku často zaznamenávají slabá zemětřesení, která většinou nepůsobí významné škody. Většina zemí v březnu zavedla řadu opatření ve snaze zpomalit šíření koronaviru mezi obyvateli. Jedním z důsledků je přerušení mnoha lidských aktivit a snížená hlučnost.

07:15 Opatření vlády by mělo chránit ošetřovatele v domovech pro seniory.

07:10 AKTUÁLNĚ: V Česku je nakaženo 5732 lidí. V pátek přibylo 163 případů, což je zatím nejmenší nárůst v tomto týdnu. Zemřelo 119 lidí, uzdravilo se 346. Údaje o obětech a evidovaných vyléčených jsou však platné k pátečnímu podvečeru.

07:00 Spojené státy se staly první zemí na světě, kde za jediný den zemřelo na nákazu koronavirem přes 2000 lidí. Podle Univerzity Johnse Hopkinse v zemi za 24 hodin přibylo 2108 úmrtí na nemoc COVID-19. Celkový počet obětí v zemi je 18 586, nakažených je pak téměř 500 000, uvedla agentura AFP. Za posledních 24 hodin přibylo 35 000 případů nákazy.

06:45 Na jihu Čech v souvislosti s nemocí COVID-19 zemřel pacient středního věku. Počet potvrzených případů nákazy se v tomto kraji od čtvrtka zvýšil o tři, na 139. Celkem v souvislosti s onemocněním už v kraji zemřeli dva lidé, počet uzdravených se zvýšil na šest.

Tagy: