Nejdůležitější je názor dítěte. Potvrzuje to výzkum o výběru letních táborů

Jezdí české děti na letní tábory? Nebo jsou raději v létě doma, sledují své oblíbené youtubery a žijí stále více moderními technologiemi? Rodiče je vyslat na tábor chtějí, ale ony často neodjedou, protože jednoduše nemají zájem. Zkoumali to odborníci.

Česká rada dětí a mládeže vytvořila ve spolupráci se společností KANTAR šetření o přístupu rodičů k letním táborům. Zjistili, že děti nejezdí na tábory hlavně z jejich vlastního přesvědčení. Ale i tak 86 % dotazovaných rodičů své děti na tábor v loňském roce vyslalo. Většina rodičů se v mládí sama táborů účastnila a vede své děti k volnočasovým aktivitám během celého roku, uvedla studie.

Proč děti v dnešní době nechtějí jet na tábor?

Děti mají v dnešní době svou hlavu a rodiče jsou mnohem více benevolentní než dříve. Nechají rozhodnutí na nich a dávají jim tak volnost a svobodu. Výzkum potvrzuje, že se děti samy podílejí na rozhodnutí a nejsou jen pasivním přihlížejícím. 21 % všech dotazovaných respondentů ale odpovědělo, že jejich děti nemají o tábory zájem. Přitom 97 % z nich uvedlo, že se jim tábor líbil po všech stránkách.

Dalším důvodem, proč děti na tábory nejezdí, je finanční situace rodičů. Tábor je vyjde i na pět tisíc na týden. Pokud pak chce dítě vyrazit na delší dobu, částka se vyšplhá ještě výš. Často se jedná i o matky samoživitelky, které si týden odpočinku pro své děti nemohou dovolit.

Rodiče považují tábor za místo odpočinku a klidu od moderních technologií. Paradoxně ale vyžadují od dětí komunikaci právě přes telefony nebo notebooky. To je často obtížné, protože děti z 43 % vyrážejí na tábory hlavně do chatek nebo do stanů, kde signál není. Volí tak proto z 34 % příměstské tábory, aby měli děti stále pod kontrolou.

Dnes si může dítě vybrat z obrovského množství táborů. Od hudebního nebo tanečního po vzdělávací, putovní nebo třeba herecký pobyt. Na výběr mají rodiče i děti spoustu možností. Rodiče dají hlavně na názor svého dítěte a jejich vysněný tábor mu chtějí dopřát. Často se rodiče rozhodují i podle toho, jestli znají organizátory nebo dopředu vědí, že se jejich dítě něco naučí. Ale názor dítěte je pro každého rodiče tím nejdůležitějším.

Silné sociální sítě

Ani tábory nejsou bez sociálních sítí. V dnešní době jsou součástí každé aktivity. Na táborech slouží hlavně k tomu, aby informovaly rodiče o tom, co se na táboře děje. Rodiče jsou díky Facebooku informováni téměř denně o všech aktivitách, které právě jejich děti absolvují.

Tagy: