Premiér Babiš podá trestní oznámení. Informace, které dostává, jsou znepokojivé

Premiér Andrej Babiše se vyjádřil k problematice IT zakázek

Premiér Andrej Babiš podá v souvislosti se zakázkou na elektronické dálniční známky trestní oznámení. Během pracovní cesty v Izraeli řekl, že dostává znepokojivé informace o celém průběhu i o propojení některých osob. Původní dodavatel IT systému, společnost Asseco Central Europe, zatím informoval, že je připraven ukončit smlouvu se Státním fondem dopravní infrastruktury (SFDI) bez požadavků na jakoukoliv náhradu.

„Dostáváme stále víc a víc znepokojivé informace, jak to proběhlo. Dneska už můžu potvrdit, že skutečně podám trestní oznámení, protože ty informace, které dostávám i o nějakém propojení nějakých osob a celkově.. Takže je potřeba, aby to skutečně policie vyšetřila,“ vzkázal český premiér z Izraele s tím, že dostal zprávu od kolegů, že „je to na dobré cestě, a aby ty zakázky v podstatě zrušili a aby je vysoutěžili znovu a otevřeně“.

IT je historický problém a strašné dědictví

„Není možné, aby si úředníci zrealizovali takovouto zakázku a nikoho se ani nezeptali,“ dodal Andrej Babiš a dále mimo jiné uvedl, že „IT zakázky – to je strašné dědictví“ a že každý z resortů byl „obsazen nějakou dodavatelskou firmou, které tam jsou desítky let“. „IT je historicky problém,“ zopakoval.

Situaci však předseda vlády vidí pozitivně v tom, že od počátku února budou IT zakázky pod větší kontrolou. „Od 1. února 2020 veškeré zakázky IT musí být schváleny tím útvarem hlavního architekta na ministerstvu vnitra,“ informoval.

Původní dodavatel zakázky je ochoten odstoupit

Podle ČTK společnost Asseco Central Europe v tiskové zprávě oznámila, že je připravena bez jakýchkoliv nároků ukončit smlouvu se Státním fondem dopravní infrastruktury (SFDI) na informační systém a e-shop pro dálniční známky (IS EDAZ) v hodnotě 401 milionů korun bez DPH.

„K  uvedenému kroku nás vedla skutečnost, že bylo vážně poškozeno jméno naší společnosti. Chceme tímto krokem přispět k vyřešení situace v  České republice ohledně IS EDAZ,“ uvedla společnost v tiskové zprávě.

Premiér kvůli zakázce odvolal ministra dopravy

V souvislosti se zakázkou Andrej Babiš už odvolal ministra dopravy Vladimíra Kremlíka, přičemž jako důvod uvedl „manažerské selhání“ v projektu elektronických dálničních známek. Resort by měl mít nově na starosti současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Jak dříve Andrej Babiš uvedl, s ex-ministrem dopravy se v názorech na zakázku elektronických známek rozchází. „On si tu chybu nepřipouští… Je to člověk pracovitý, má tah na branku, ale tento projekt manažersky nezvládl.“

Tagy: