CNN Prima News informační technologie

informační technologie

Výpis příspěvků ke štítku „informační technologie“

Nástupní plat až 200 tisíc korun. Po IT expertech je obří hlad. Kteří si vydělají nejvíce?

Někteří Češi se o nedostatek dobře placené práce bát nemusí. Například IT experti a programátoři si nadále mohou říkat o skutečně velké peníze – nástupní mzda může být až 200 tisíc korun. Vyplývá to z průzkumu společnosti Smitio z letošního března. Mezi jednotlivými obory IT je ovšem velký rozdíl, a v určité nevýhodě jsou navíc ženy.

Ženy mají na trhu své místo. Šanci jim dává druhý ročník programu Women in Tech

Jsou podnikavé, odhodlané vystoupit mimo svoji komfortní zónu a rozhodnuté dokázat, že i ženy mají své místo na trhu podnikání, který je dnes přeplněný technologickými vychytávkami. Na začátku roku vstoupila devítka talentovaných startupistek do druhého ročníku unikátního projektu Women in Tech a teď, po měsících usilovné práce a mimořádné podpory jiných, zkušenějších podnikatelek, mohou sledovat úspěchy, kterých dosáhly. Čtěte o ženách, které míří za svými sny, a také o jedinečném programu společnosti Huawei a Hospodářské komory ČR, které jim na jejich cestě pomáhají. Třeba příště budete jednou z nich.

Povolání budoucnosti? IT! Díky rekvalifikaci má šanci každý, říká expert

Jaké povolání v současnosti znamená takřka zaručený úspěch na trhu práce? IT pracovník. V Česku je po nich neutuchající poptávka, firmám jich chybí desetitisíce a situace se podle odborníků hned tak nezmění. Firmy už proto nesázejí jen na čerstvě vystudované posily, ale šanci dávají i těm, kdo se pro změnu rozhodli v pozdějším věku a vsadili na rekvalifikaci. Jakou mají šanci na úspěch? To v pořadu Interview PLUS zjišťovala Martina Kuzdasová.

Výzva 5 Statečných: Programování baví a zabezpečí rodinu. Umět ho může každý

Změnit obor, učit se novým věcem a uplatnit se na trhu - to chce odvahu! Nová doba ale přeje podnikavým lidem, kteří se nebojí poznávat nové, moderní obory, jakým je i programování. To v současnosti patří k nejvyhledávanějším a současně nejlépe placeným profesím. A poznat ho může takřka každý. Šanci i IT světem dosud nepolíbeným dávají rekvalifikační kurzy. Ty nabízí i společnost ITnetwork, která spustila výzvu 5 Statečných. Můžete sledovat, jak se vybraným účastníkům daří využít velkou profesní příležitost a třeba se u nich inspirovat.

Výzva 5 Statečných: Programování je jazyk budoucnosti, naučte se ho taky!

Jedno z nejúspěšnějších povolání současnosti? Programátor. Na trhu jich nikdy není dost a jsou potřeba takřka všude. Mrzí vás, že jste při hodinách informatiky ve škole nedávali pozor, případně patříte k těm, kteří studovali v dobách, kdy tento předmět chyběl? Buďte v klidu, pořád máte možnost! Řešením jsou rekvalifikační kurzy. Jejich nabídka je aktuálně velmi bohatá a pokud popadnete příležitost za pačesy, mohou vám pomoci nastartovat kariéru správným směrem. Šanci dává i program 5 Statečných společnosti ITnetwork.

Skvělý pomocník, či hrozba světového kalibru? Chatbot si vymýšlí, nahrává dezinformátorům

ChatGPT – schopný a počítačem řízený konverzační parťák či obstojný nástroj pro extrémně rychlé vytváření textů se stal internetovým fenoménem. Popularity se dočkal i u nás – díky tomu, že umí obstojně česky. Už nyní ale tato povedená služba může představovat problém. Sama si totiž neověřuje pravost ani správnost dat, což nahrává dezinformátorům pro generování textů takříkajíc „na přání“. „Zde více než obvykle platí, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou,“ varují oslovení experti na technologie.

Chystá se obří regulace informačních technologií. Svým dopadem předčí GDPR, míní expert

Co je a co není kritická infrastruktura v oblasti informačních technologií, je naprosto zásadní otázka. Nalézt na ni odpověď se nyní snaží soukromí poskytovatelé telekomunikačních a informačních služeb na straně jedné a stát prostřednictvím Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) na straně druhé. „Snažíme se státu sdělit, že nejsme proti regulaci, ale že je zapotřebí ji vytvářet na základě dialogu s námi,“ řekl CNN Prima NEWS Jakub Rejzek, šéf organizace, která zastupuje nemalou část informačního a telekomunikačního sektoru.

Aplikace, ze které mrazí: Ukrajinci skenují mrtvé Rusy, fotky posílají jejich rodičům

O válce na Ukrajině se často hovoří jako o „informační válce“. Do tohoto popisu sedí fakt, že Ruskem napadená země využívá americký software pro rozpoznání tváří vojáků nepřítele. Ať už mrtvých, či zajatých. Díky tomu pak má možnost kontaktovat jejich rodiny, od čehož si slibuje, že by mohla „rozdmýchat“ odpor uvnitř režimu Vladimira Putina.

Virtuální tanky opustí Rusko i Bělorusko. Herní gigant Wargaming stěhuje své pobočky pryč

Herní studio Wargaming v souvislosti s válkou na Ukrajině opustí ruský a běloruský trh. Technologický gigant s kořeny v Minsku nebude v těchto regionech vlastnit a provozovat žádné podniky, očekává také vysoké ztráty. České zastoupení společnosti to oznámilo v tiskové zprávě. Wargaming je známý především díky on-line hře World of Tanks, která má na kontě zhruba 160 milionů hráčů po celém světě.

Zajímavé novinky z CES 2022: Plyšák cucající prst i náplast brzdící předčasnou ejakulaci

Plyšový pes cucající prst, autonomní traktor, skener psích čumáků či náplast brzdící předčasnou ejakulaci. To vše přinesl letošní ročník největšího světového veletrhu spotřební elektroniky Consumer Electronics Show (CES) v Las Vegas. Třebaže už druhým rokem po sobě zasáhla do průběhu každoroční technologické události pandemie koronaviru, ani letos nebyla nouze o užitečné i lehce bizarní vynálezy. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější novinky.

České hry vydělávají miliardy. Chybí tu ale pracovníci, popisuje český vývojář

Zatímco mnohé firmy musely během pandemie tlumit své aktivity, z pražské pobočky společnosti Wargaming se stalo jedno z největších herních studií v ČR. Koronavirus nijak negativně nezasáhl do fungování firmy, naopak nalákal na hraní jejích her spoustu lidí, řekl vedoucí vývoje Michal Bartoň. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS dodal, že český herní průmysl generuje miliardové obraty, vyrostl ale převážně na samoucích a dlouhodobě mu chybí kvalifikovaní pracovníci.

Nový operační systém Windows 11 je venku, pro některé zdarma. Rozjede ho váš počítač?

Operační systém Windows 11 je již oficiálně k dispozici širší veřejnosti. Vlajkový software společnosti Microsoft by měl časem nahradit dosavadní osvědčené „desítky“, které používá většina současných domácích i pracovních počítačů na světě. Co nového Windows 11 přinesou, jak je půjde získat zdarma a nakolik výkonný stroj bude třeba pro bezproblémový chod systému?