
Český senior patřil mezi největší distributory dětského porna na světě. Soud mu snížil trest
Zájemců o studium či rekvalifikaci v oboru IT v Česku přibývá. A je pro to dobrý důvod, předpokládá se, že už tak vysoká poptávka po nich i nadále poroste. A cílevědomí studenti mají šance na uplatnění současně se získáním diplomu. Své vize a nápady mohou nabízet například v rámci soutěže IT SPY. Jejím cílem je nejen zviditelnění přihlášených projektů, například ty zaměřené na robotiku a umělou inteligenci navíc umí využít při vývoji kybernetické bezpečnosti a rychlejší diagnostiky ve zdravotnictví.
Vstup do světa informačních technologií se stává stále významnějším a také nepostradatelným prvkem moderní společnosti. Přestože je oblast IT dlouhodobě spojována s mužskou převahou, trend se postupně mění. Ženy na celém světě získávají klíčovou roli v tomto dynamickém odvětví, přinášející nejen technologické inovace, ale také nové perspektivy a kreativitu do tvorby budoucnosti digitálního světa.
Pracovníci stavebních úřadů po celé zemi se nadále potýkají s problémy, které provázejí spuštění nového portálu administrace stavebních povolení. Ve čtvrtek se kvůli tomu vydal na inspekci krajského úřadu v Jihlavě ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
Cloud computing — inovace, která mění svět. Tak o současném trendu využívání PC technologií v pořadu Interview Plus mluvil Tibor Kolejak, výkonný ředitel společnosti Amazon Web Services pro Česko a Slovensko. Jak dále dodal, cloudová úložiště poskytují šanci na poměrně rychlý vývoj společnostem napříč trhem, tedy nejen tradičním firmám s dlouhou historií, ale třeba i u nás tolik populárním startupům.
Někteří Češi se o nedostatek dobře placené práce bát nemusí. Například IT experti a programátoři si nadále mohou říkat o skutečně velké peníze – nástupní mzda může být až 200 tisíc korun. Vyplývá to z průzkumu společnosti Smitio z letošního března. Mezi jednotlivými obory IT je ovšem velký rozdíl, a v určité nevýhodě jsou navíc ženy.
Jsou podnikavé, odhodlané vystoupit mimo svoji komfortní zónu a rozhodnuté dokázat, že i ženy mají své místo na trhu podnikání, který je dnes přeplněný technologickými vychytávkami. Na začátku roku vstoupila devítka talentovaných startupistek do druhého ročníku unikátního projektu Women in Tech a teď, po měsících usilovné práce a mimořádné podpory jiných, zkušenějších podnikatelek, mohou sledovat úspěchy, kterých dosáhly. Čtěte o ženách, které míří za svými sny, a také o jedinečném programu společnosti Huawei a Hospodářské komory ČR, které jim na jejich cestě pomáhají. Třeba příště budete jednou z nich.
Jaké povolání v současnosti znamená takřka zaručený úspěch na trhu práce? IT pracovník. V Česku je po nich neutuchající poptávka, firmám jich chybí desetitisíce a situace se podle odborníků hned tak nezmění. Firmy už proto nesázejí jen na čerstvě vystudované posily, ale šanci dávají i těm, kdo se pro změnu rozhodli v pozdějším věku a vsadili na rekvalifikaci. Jakou mají šanci na úspěch? To v pořadu Interview PLUS zjišťovala Martina Kuzdasová.
Změnit obor, učit se novým věcem a uplatnit se na trhu - to chce odvahu! Nová doba ale přeje podnikavým lidem, kteří se nebojí poznávat nové, moderní obory, jakým je i programování. To v současnosti patří k nejvyhledávanějším a současně nejlépe placeným profesím. A poznat ho může takřka každý. Šanci i IT světem dosud nepolíbeným dávají rekvalifikační kurzy. Ty nabízí i společnost ITnetwork, která spustila výzvu 5 Statečných. Můžete sledovat, jak se vybraným účastníkům daří využít velkou profesní příležitost a třeba se u nich inspirovat.
Jedno z nejúspěšnějších povolání současnosti? Programátor. Na trhu jich nikdy není dost a jsou potřeba takřka všude. Mrzí vás, že jste při hodinách informatiky ve škole nedávali pozor, případně patříte k těm, kteří studovali v dobách, kdy tento předmět chyběl? Buďte v klidu, pořád máte možnost! Řešením jsou rekvalifikační kurzy. Jejich nabídka je aktuálně velmi bohatá a pokud popadnete příležitost za pačesy, mohou vám pomoci nastartovat kariéru správným směrem. Šanci dává i program 5 Statečných společnosti ITnetwork.
ChatGPT – schopný a počítačem řízený konverzační parťák či obstojný nástroj pro extrémně rychlé vytváření textů se stal internetovým fenoménem. Popularity se dočkal i u nás – díky tomu, že umí obstojně česky. Už nyní ale tato povedená služba může představovat problém. Sama si totiž neověřuje pravost ani správnost dat, což nahrává dezinformátorům pro generování textů takříkajíc „na přání“. „Zde více než obvykle platí, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou,“ varují oslovení experti na technologie.
Co je a co není kritická infrastruktura v oblasti informačních technologií, je naprosto zásadní otázka. Nalézt na ni odpověď se nyní snaží soukromí poskytovatelé telekomunikačních a informačních služeb na straně jedné a stát prostřednictvím Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) na straně druhé. „Snažíme se státu sdělit, že nejsme proti regulaci, ale že je zapotřebí ji vytvářet na základě dialogu s námi,“ řekl CNN Prima NEWS Jakub Rejzek, šéf organizace, která zastupuje nemalou část informačního a telekomunikačního sektoru.
O válce na Ukrajině se často hovoří jako o „informační válce“. Do tohoto popisu sedí fakt, že Ruskem napadená země využívá americký software pro rozpoznání tváří vojáků nepřítele. Ať už mrtvých, či zajatých. Díky tomu pak má možnost kontaktovat jejich rodiny, od čehož si slibuje, že by mohla „rozdmýchat“ odpor uvnitř režimu Vladimira Putina.