Živě
Sledujte ŽIVĚ speciální vysílání k volbám na Slovensku s europoslankyní Charanzovou

Průlom v případu vraždy Kuciaka? Soud uznal jako důkaz komunikaci ze šifrované aplikace

Na Slovensku pokračoval soud v případu vraždy Jána Kuciaka.

Může to znamenat průlom v procesu s obžalovanými z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Soudkyně dnes u soudu připustila, že je možné použít jako důkaz záznam komunikace přes šifrovanou aplikaci Threema. Zprávy, které si přes ni poslali Marián Kočner a jeho asistentka Alena Žužová, by je mohly, podle advokáta rodiny novináře, usvědčit z vraždy.

Šestý den procesu. Marián Kočner jde jako vždy sebejistě, obklopen po zuby ozbrojenou justiční stráží. To Alena Zsuzsová tvář skrývá. Dnes měli u soudu vypovídat všichni čtyři obžalovaní. Kočner a Tomáš Szabó, který měl vraha na místo činu přivézt, ale využili práva nevypovídat. Před soud tak opět předstoupil Miroslav Marček, ten už se v první den soudu k vraždě přiznal.

„Proč jste tu situaci neřešili tak, že byste přijeli jindy, když tam Martina Kušnírová nebude?“ ptal se Marčeka Roman Kvasinica, advokát Zlatice Kušnírové. „Bylo na nás tlačeno ze strany pana Andruška, že už to mělo být,“ odpověděl Marček.

Předsedkyně senátu Růžena Sabová pak oznámila, že soud patrně rozdělí proces na dvě části. „Soud zamýšlí vyloučit k samostatnému řízení obžalovaného Marčeka,“ uvedla Sabová. Marčeka tak patrně čeká samostatné líčení.

Zásadní dnes u soudu bylo hned v úvodu také rozhodnutí senátu. Podle něj je možné využít důkazy ze šifrované aplikace Threema, přes níž si Zsuzsová a Kočner vyměňovali zprávy. „Senát po poradě nezpochybňuje zákonnost získání důkazu,“ uvedla předsedkyně senátu Ružena Sabová.

„Komunikace obžalovaného Kočnera a obžalované Zsuzsové z těch dnů před vraždou a po ní je důležitá, protože dokresluje a potvrzuje, že objednavatelem byl Marián Kočner,“ uvedl Daniel Lipšic, advokát rodiny Jána Kuciaka.

A to by byl zásadní moment, tak důležitý důkaz o vině Mariána Kočnera a Aleny Zsuzsové totiž stále chyběl.

Tagy: