CNN Prima News Ján Kuciak

Ján Kuciak

Výpis příspěvků ke štítku „Ján Kuciak“

Šest let od vraždy Kuciaka a Kušnírové: Dál musíme být opatrní, říká reportérka ze Slovenska

I šest let po vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka je aktuální touha společnosti žít na slušném a spravedlivém Slovensku, řekla ve středu slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Soudy kauzu dosud pravomocně zcela neuzavřely. Dlouholeté tresty si však již nyní odpykávají tři lidé včetně nájemného střelce. Kuciak byl podle vyšetřovatelů zavražděn kvůli své investigativní práci. Zahraniční reportérka CNN Prima NEWS Andrea Teissigová popsala, v čem je situace novinářů na Slovensku i nyní složitá.

REPORTÁŽ: V Gottwaldově a Leninově ulici na Slovensku. Jak tam vidí Fica, mafiány a dějiny?

Ulici Vladimíra Iljiče Lenina nebo Klementa Gottwalda na mapě České republiky nenajdete. U východních sousedů je pořád mají. Jaké je Slovensko více než dva měsíce po vítězství Roberta Fica (Směr-SD) v parlamentních volbách? V době, kdy vláda ruší Úřad speciální prokuratury, který stíhal i korupci spjatou právě se stranou Směr? Reportér CNN Prima NEWS se ptal v ulici Rudé armády, ve Fučíkově, Leninově i Gottwaldově ve čtyřtisícové obci Šoporňa nedaleko Nitry. Tak trochu se tam zastavil čas v éře Husákovy normalizace.

Tvrdý střet známých vězňů. Kočner se pustil do mafiánského bosse, nechutnaly mu palačinky

Slováci řeší spor svých pravděpodobně nejznámějších vězňů. Odsouzený podnikatel Marian Kočner, který je podezřelý z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, se totiž dostal do křížku s doživotně odsouzeným vrahem a někdejším bossem podsvětí Mikulášem Černákem. Důvod střetu je navíc velmi kuriózní. Točí se totiž kolem palačinek.

Otec Jána Kuciaka: Fico stvořil systém, který zosnoval Jankovu smrt. Teď může oddalovat soud

Než slovenská justice stačila usvědčit zosnovatele vraždy žurnalisty Jána Kuciaka, už je Robert Fico opět na cestě k premiérskému křeslu. „Nemyslím si, že by Fico měl nějaký aktivní podíl na likvidaci našeho syna Janka. Jako premiér měl ale přímou zodpovědnost na vytvoření systému, který k té vraždě nakonec vedl. Na propojení nejvyšších pater politiky s podsvětím a všehoschopnými lidmi, kteří rozhodovali také o lidských životech,“ říká 67letý Jozef Kuciak. Mrzí ho i Ficova výhra v obci Štiavnik, kde Janka vychoval a nakonec i pohřbil. „Sousedé vůbec nechápou souvislost vraždy s Ficovou érou,“ zamýšlí se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

GLOSA: Bojím se, že to Hranol neustojí, obával se mafián Marian Kočner o Fica. Ustál to

Hned první billboard za česko-slovenskou hranicí na mezinárodní silnici E75 hlásá: „Vyhrá mafia alebo ľudia. Ty rozhodneš.“ A muž, který kolem volebního poutače zrovna prochází s kozou na provaze, si jen povzdechne: „Všichni politici ať jdou k čertu.“ To je bizarní a něčím snad i symbolická slovenská povolební momentka. Vyhrála však opravdu mafie? A získali něco i lidé čili voliči? Jak se to vezme.

KOMENTÁŘ: Osvobození Kočnera je šok. V kauze Kuciak vyhrál soudní bitvu, válka ale nekončí

Šok. Jiné slovo, jak vystihnout páteční dění na Specializovaném trestním soudu ve slovenském Pezinku, mě nenapadá. V kauze vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové sice padly nové tresty, ale nejvíce sledovaná postava celého procesu – Marian Kočner – odešla od soudu s osvobozujícím verdiktem. Justice konstatovala, že rozhodnutí není ani tak o „nevině, jako o nedostatku jasných důkazů“. Protože ale téměř jistě dojde na odvolání, kauza Kuciak u konce ani zdaleka není.

Nové verdikty v kauze Kuciak. Soud opět zprostil Kočnera obžaloby, Zsuzsová dostala 25 let

Soud první instance na Slovensku v novém líčení uznal obžalovanou Alenu Zsuzsovou vinnou ze sjednání vraždy novináře Jána Kuciaka. Soud jí vyměřil 25 let vězení. Je také vinna z podílu na přípravě nedokonané vraždy někdejšího elitního prokurátora a nynějšího generálního prokurátora Slovenska Maroše Žilinky, jakož i dalšího prokurátora. Specializovaný trestní soud (STS) naopak opět osvobodil obžalovaného Mariana Kočnera, který čelil obžalobě z objednání Kuciakovy vraždy, a nově ho zprostil také obžaloby z objednání vražd zmíněných prokurátorů a také jednoho právníka. Verdikt STS není pravomocný.

Sledujte speciál: Překvapivý rozsudek v případu vraždy Jána Kuciaka

Soud na Slovensku v pátek odpoledne po novém líčení vynáší verdikt nad obžalovanými v případech vražd novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky a dalších nedokonaných vražd. Prokuratura navrhla soudu uznat Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovou vinnými v obou kauzách a vyměřit jim shodně doživotí. Obhájci Kočnera i Zsuzsové žádali, aby byli jejich klienti zproštěni obžaloby. Speciální vysílání CNN Prima NEWS startuje v 15:00.

Desetitisíce Židů poslal do Osvětimi. Proč mnozí Slováci pořád ctí prezidenta Tisa?

Slovenský prezident Jozef Tiso v roce 1942 požehnal transportům 58 tisíc slovenských Židů do Osvětimi a dalších vyhlazovacích táborů. Za „odvoz“ jedné osoby platila Bratislava nacistickému Berlínu 500 marek. Prezidentův rodný dům v západoslovenské Bytči ale i v roce 2023 zdobí pamětní deska a květiny. „Aby očistili vlastní svědomí, tak mnozí Slováci pořád nechtějí uvěřit, že jsme tu také měli holokaust,“ přemítá Jozef Kuciak, otec zavražděného novináře Jána Kuciaka. Jozef Tiso byl z rozsudku československého Národního soudu právě mimo jiné za podíl na deportacích popraven 18. dubna 1947.

Morálka mě nezajímá, hlásá Fico. U Slováků opět boduje, silnější byl jen před vraždou Kuciaka

Slovenský expremiér Robert Fico se svojí stranou Směr-SSD znovu vede v předvolebních průzkumech a jeho popularita vytrvale roste. Čerstvý průzkum agentury NSM mu dokonce dává již poměrně dominantní náskok před nejbližšími pronásledovateli. Slovenská média tvrdí, že takto silný byl Fico naposledy před vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové před pěti lety. Zdá se, že bývalý několikanásobný předseda slovenské vlády může znovu dominovat tamní politické scéně.

Nový důkaz v kauze Kuciak? Zprostředkovatel vraždy se bál o život, napsal proto dopis

Slovenští vyšetřovatelé vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové přednesli možný nový důkaz k případu. Jedná se o dopis, který napsal jeden z odsouzených za zprostředkování vraždy Zoltán Andruskó. Ten v něm tvrdí, že se několik týdnů před smrtí zmiňované dvojice, na které měl značný podíl, bál o svůj život. Stejně tak zmiňuje další plánovanou vraždu.