Řecko a Bulharsko zesilují ostrahu hranice. Prohlášení generálního tajemníka NATO

Migranti v Řecku (Zdroj: AP)

Řecko dnes oznámilo, že zintenzivnilo své hlídky na hranici s Tureckem, informovala agentura AFP. „Všechno je pod kontrolou, není důvod se obávat,“ uvádí pro agenturu řecký zdroj.

K zintenzivnění kontrol na řecko-tureckých hranicích dochází poté, co včera došlo k rozsáhlým bojům v syrské provincii Idlib a prezident Erdogan v reakci na to prohlásil, že Turecko nebude již bránit odchodu uprchlíků do Evropy.

Stejně tak Bulharsko oznámilo zesílení svých hlídek na hranici s Tureckem. „Máme informace o velkém množství lidí (...), maximálně zpřísňujeme kontrolu,“ uvedl bulharský prezident Bojko Borisov.

Stovky syrských a dalších uprchlíků se vydaly směrem k řeckým a bulharským hranicím.

„Slyšeli jsme o tom v televizi,“ cituje řecký server Ekathimerini afghánského uprchlíka Sahina Nebizade ze skupiny migrantů, kteří ve třech taxících míří na západ po dálnici z Istanbulu, když slyšeli prohlášení Erdogana. Dodává: „Jedeme do Edirne a pak do Řecka.“ Erdine je město poblíž hranice, asi 200 km od Istanbulu.

Turecká agentura Demiroren píše, že přes noc ze čtvrtka na pátek dorazilo do města Edirne přibližně 300 migrantů včetně žen a dětí. Rovněž informuje o dalších utečencích, kteří pro změnu míří k tureckému pobřeží v provincii Çanakkale s cílem dostat se lodí na řecký ostrov Lesbos. Agentura uvádí, že v této skupině nejsou jen Syřané, ale také Íránci, Iráčané, Pákistánci a Maročané.

Prohlášení generálního tajemníka NATO

Ke zhoršení situace s migranty došlo díky zostřenému konfliktu v provincii Idlib. Proto generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval Rusko a Sýrii k zastavení ofenzívy v Idlibu. Prohlášení vydal po mimořádném zasedání velvyslanců aliance svolané na žádost Turecka.

„Vyzýváme Rusko a syrský režim k zastavení ofenzivy, zastavení nerozvážných leteckých útoků (...), rovněž vyzýváme Rusko a Sýrii, aby respektovaly mezinárodní právo,“ řekl Jens Stoltenberg na tiskové konferenci. Dodal přání, aby se Rusko a Sýrie zapojily do úsilí OSN k nalezení mírového řešení konfliktu v Sýrii.

Bezpečnostní rada Ruska se zabývala situací v syrském Idlibu

Bezpečnostní rada Ruska dnes jednala o syrském Idlibu v přítomnosti prezidenta Vladimira Putina. Od začátku února se tam stupňují boje, do nichž je kromě syrské armády a jejích protivníků z opozice a islámských skupin zapojeno také Rusko jako spojenec Damašku a Turecko, které podporuje některé z povstalců. Ve čtvrtek Turci při syrském útoku přišli o 33 vojáků, což vyvolalo napětí mezi Moskvou a Ankarou. Podle Ruska byli turečtí vojáci mezi povstalci, což ale Ankara popřela.

Turecko po čtvrtečním útoku spustilo vlastní operaci, při níž zaútočilo na 200 syrských cílů. Rusko vyslalo do Středozemního moře dvě fregaty se střelami s plochou dráhou letu, které byly do bojů v Sýrii zapojeny už dříve.

Pellegrini varoval před migrační vlnou, opozice to má za strašení

Slovenský premiér a volební lídr sociálních demokratů (Směr-SD) Peter Pellegrini den před sobotními parlamentními volbami na Slovensku varoval před migrační vlnou. Reagoval tak na zprávy, že Turecko otevírá pro migranty hranice s EU. Podle lídra opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igora Matoviče, které má šanci ve volbách dosud dominantní Směr-SD porazit, Pellegrini migranty straší v obavě ze špatného volebního výsledku své strany.

Tagy: