ROZHOVOR: Bezruký hornista si splnil životní sen. Na lesní roh hraje levou nohou

Rozhovor s Felixem Klieserem

Hrát na lesní roh není vůbec nic jednoduchého. Je to nástroj, který chce opravdové soustředění. Mistr Felix Klieser z Německa si ale hudební nástroj tak zamiloval, že se vzepřel i svému osudu. Nemá ruce, a tak se na lesní roh naučil hrát levou nohou. Náš štáb se byl podívat na zkoušku Zemlinského kvarteta, se kterým Felix vystupoval jako host.

Pro Felixe je hra na lesní roh naprosto normální. Nikdy nepřemýšlí nad tím, jaké by to bylo mít paže. Uznal, že spíše náš život mu připadá nepředstavitelný. „Říkám si, jak se asi dokážete soustředit a psát s tak dlouhými prsty na rukou. Kdybyste se narodil tak, jako jsem se narodil já, tak vám prostě všechno přijde normální. Nikdy jsem se neučil jiné techniky, jak lesní roh používat,“ řekl muzikant.

Do lesního rohu se zamiloval na první pohled. Už ve čtyřech letech věděl, že na něj chce umět hrát. „Ne trumpeta, ne housle, nic takového. Pouze a jenom lesní roh,“ uvedl. Kdy a kde k lesnímu rohu přišel, si ale přesně nepamatuje. Pouze ví, že to byl jeho sen již od malička.

Své práce si velice váží, a to i díky tomu, že může cestovat po celém světě. „Například před měsícem jsem byl v Kazachstánu a Hongkongu. Nikdy bych se do těchto zemí nedostal. Takže jsem nadšený, že můžu také mimo jiné cestovat a potkávat spoustu rozdílných lidí. Změní to i vaši osobnost. A tohle všechno je obrovská výhoda,“ dodal Felix.