Pawel Adamowicz Zdroj: @Pavel.Adamowicz / Facebook
Polský ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski dnes odpoledne informoval, že starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz podlehl v univerzitní nemocnici následkům svých zranění. Ministrovi to sdělili lékaři bojující o starostův život, napsala agentura AP. Útočník byl teprve před nedávnem propuštěn z vězení.
Třiapadesátiletý starosta polského přístavního města byl v neděli večer na charitativní události několikrát bodnut nožem, přičemž podle agentury AP byla zasažena nejen břišní dutina, ale i srdce. Ztratil mnoho krve a trpěl nedostatkem kyslíku. Podle lékařů nebyl Adamowicz při vědomí, ani nebyl sám schopen dýchat, tudíž byl po útoku odkázán na podpůrné přístroje.
Pochybnosti o duševním zdraví pachatele
Náměstek nejvyššího státního zástupce Krzysztof Sierak dříve uvedl, že prokurátoři doposud vyslechli na dvacet svědků a připravují se k výslechu sedmadvacetiletého podezřelého. Podle Sieraka existují „pochybnosti“ o duševním zdraví pachatele. Agresor použil k útoku na starostu během jeho vystoupení na pódiu v rámci charitativní akce nůž s 14,5 centimetru dlouhou čepelí.
Polský ministr spravedlnosti Zbygniew Ziobro informoval, že prokurátoři rovněž blíže studují pět let starý proces, při kterém byl současný podezřelý odsouzen za zapojení v bankovní loupeži na pět a půl roku vězení, což si v plném rozsahu odpykal. Třikrát mu během výkonu trestu byla odmítnuta žádost o podmínečné propuštění.