V kauze Čapí hnízdo figuruje 11 obviněných, mezi nimi i Monika Babišová

Policie stíhá manželku předsedy hnutí ANO Moniku Babišovou. Obviněná je v souvislosti s padesátimilionovou dotací na farmu Čapí hnízdo. Je možné, že v případu figurují i další členové rodiny Andreje Babiše.

Policie v kauze Čapí hnízdo obvinila celkem 11 lidí. Všichni se proti usnesení o zahájení trestního stíhání už stačili ohradit a podali stížnost, včetně Moniky Babišové. Že právě její jméno figuruje mezi obviněnými, přiznal sám její manžel Andrej Babiš. Z jeho slov také vyplývá, že zřejmě nebude jedinou z rodiny, kdo v kauze figuruje.

„Moje paní byla obviněna a je stíhána, protože prodala akcie svému bratrovi, už to je to absurdní. Nikdy nebyla na policii, takže já k té kauze už ani nechci moc mluvit,“ prohlásil bývalý ministr financí.

Pojďme ale na začátek. Ještě na konci roku 2007 patřila farma do Babišova Agrofertu, poté ale změnila formu vlastnictví a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně dosáhla na evropskou dotaci 50 milionů korun. Po několika letech, kdy dodržovala dotační pravidla, se podezřelé kolečko uzavírá a Čapí hnízdo se vrací zpět do Agrofertu. Andrej Babiš jakýkoliv podvod ale opakovaně už téměř dva roky odmítá.

„Jsem přesvědčen, že celá kauza Čapí hnízdo byla udělaná na objednávku. Je to politická kauza, je to Kubiceho zpráva 2. Kde je nějaký podvod? Vůči komu? Je nějaká škoda? Co je to za kauzu? Je to záležitost vylhaná, vyfabulovaná,“ brání se Babiš.

Stejně tak na veřejnosti mluví stranický kolega Jaroslav Faltýnek, který nakonec také končí mezi obviněnými: „Jde o vytvoření mediální kauzy.My jsme nic špatného neudělali a pravda nakonec stejně vyjde najevo.“

Aby opravdu pravda vyšla najevo, oba poslance nakonec vydala sněmovna ke stíhání. Na začátku října pak přišlo i konkrétní obvinění. Jenže oba jmenovaní ve víkendových volbách obhájili své mandáty. Situace se tak rapidně mění.

„Ta kauza je na začátku, neboli získali znova imunitu, a pokud policie je teď bude chtít aktuálně vyšetřovat a poslat jejich projednávání a kauzy Čapí hnízdo před soud, tak znovu musí požádat novou Poslaneckou sněmovnu o vydání,“ vysvětluje politolog Jan Kubáček.

Zpět ale k Monice Babišové. Pokud by se její manžel stal premiérem, možná také vyvázne. “Andrej Babiš sice má imunitu, ale paní Monika nemá, to znamená, že očekáváme, že čtyři roky budou lézt, jestli to je správné slovo, s paní Monikou přes soudy, i když pan premiér je její manžel? Ne, tak pan prezident přijde s tím, že musí zastavit trestní stíhání,“ odhadoval politolog Erik Best v našem diskuzním pořadu Partie.

Tagy: