VIDEO: Hasiči mají problém s průjezdností: K tragédii stačí i jedno špatně zaparkované auto

CNN Prima NEWS

Hasiči na sídlišti

Tři metry stačí k životu. S takovým vzkazem dnes přišli hasiči po celé republice. Rozhodli se ukázat na stále zhoršující se problém - se svou technikou se jen velmi obtížně hasiči dostávají na některá místa zásahů kvůli špatně zaparkovaným autům. Ta stojí běžně i tam, kde to předpisy nedovolují a hasičům už nezbývá dostatek prostoru k průjezdu a potřebnému manévrování s jejich technikou.

Proto právě tři metry hasiči tolik potřebují, aby se dostali až k domu, kde hoří. Pokud zůstanou stát s výsuvným žebříkem sto metrů od domu, kde na záchranu v desátém patře v hořícím bytě čeká člověk, o jehož životě rozhodují třeba ani ne minuty, ale vteřiny, je snadný průjezd skutečně otázkou života a smrti.

Pokud mají hasiči použít výsuvnou plošinu, potřebují navíc prostor k zajištění, aby bylo použití žebříku bezpečné. Od toho jsou tzv. nástupní plochy, které by sice měly zůstat volné, ale ve skutečnosti slouží den co den jako parkoviště.

Proto hasiči svou kampaní tentokrát cílí především na všechny slušné řidiče a řidičky, aby respektovali základní pravidla, ketrá sice nejsou nijak populární, ale skutečně mohou pomoci zachránit život.

Základní zásady parkování nejen na sídlištích:

  • parkovat pouze na vyznačených místech
  • neparkovat na nástupních plochách pro požární techniku
  • neparkovat před nadzemními i na podzemních hydrantech
  • neparkovat v křižovatkách
Tagy: