VIDEO: Malý pupínek, který se velmi rychle může změnit v zabijáka

Rakovina kůže

Před přibývajícím počtem pacientů s takzvaným karcinomem z merkelových buněk varují lékaři. Jde o nenápadnou, přesto velmi agresivní formu rakoviny kůže. V Evropě ročně zabije stovky lidí. I u nás.

A i u nás je pacientů s tímto onemocněním víc a víc. Červená, fialová, modrá - těmito barvami hraje bolavý pupínek v podobě uzlíku na obličeji každého, kdo má diagnostikovaný karcinom z merkelových buněk.

Nejčastěji se uzlík vyskytuje na obličeji nebo krku, méně častý je pak výskyt v dolní polovině těla. Nacházet se může ale prakticky všude. Tento druh rakoviny je zákeřnější než mnohem běžnější druh rakoviny kůže - maligní melanom. Bez léčby může člověk do roka zemřít.

Paní Lucie s nádorem bojovala tři roky. Podle odborníků počet diagnostikovaných pacientů stoupá a umírá jich až třetina. Karcinomem merkelových buněk trpí mnohem častěji muži než ženy ve věku od 60 do 80 let. Nemoc se ale může vyskytnout i u mladých lidí, tento karcinom může metastázovat. Pokud už pacient metastáze diagnostikovány má, léčbu mu hradí pojišťovna. Pokud je ale nemá, léčbu si většinou hradí sám. Člověk by měl tedy chodit preventivně na dermatovenerologii.

Tagy: